Buvusio sovietų partizano Y.Arado byla nutraukta įsikišus valstybei

Prieštaringų vertinimų sulaukęs ikiteisminis tyrimas prieš žydų kilmės sovietų partizaną, žinomą istoriką Yitzhaką Aradą 2008 metais buvo nutrauktas įsikišus šalies vadovams, atskleidžiama tuometinio prezidento Valdo Adamkaus naujoje knygoje.

Kaip rašoma knygoje „Paskutinė kadencija. Prezidento dienoraščiai“, specialus pasitarimas dėl šio klausimo Prezidentūroje įvyko 2008-ųjų rugsėjo 16 dieną. Jame dalyvavo V.Adamkus, Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Povilas Malakauskas, generalinis prokuroras Algimantas Valantinas ir užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas.

„Priėjome išvadą, kad jei nėra aiškių įrodymų, patvirtinančių Izraelio piliečio Y.Arado atsakomybę už sovietinių partizanų nusikaltimus Lietuvos gyventojams, Generalinė prokuratūra turi nutraukti jam iškeltą bylą. Tai leis normalizuoti santykius su Izraeliu“, - rašė V.Adamkus.

Prokuratūra ikiteisiminį tyrimą nutraukė po šio susitikimo praėjus trims dienoms, motyvuodama, jog nesurinkta pakankamai duomenų.

Kiek anksčiau tą patį mėnesį V.Adamkus šią temą aptarė su teisininku Seimo nariu Raimondu Šukiu. Kaip apibūdino pats V.Adamkus, jis parlamentarą pasikvietė „pasitarti, kaip būtų galima baigti šią bylą“.

„Į Vilnių atvykusi Izraelio atstovė atmetė Lietuvos siūlymą perkvalifikuoti Y.Arado statusą byloje iš įtariamojo į liudytojo. Keliamas didžiulis triukšmas. Nusprendžiau pasikviesti patyrusį teisininką Seimo narį R.Šukį ir pasitarti, kaip būtų galima baigti šią bylą“, - rašė prezidentas.

Y.Aradas buvo įtariamas dėl Antrojo pasaulinio karo metais nacių okupuotoje Lietuvoje ir pokario metais jam tarnaujant sovietų NKVD įvykdytų civilių gyventojų ir Lietuvos partizanų žudynių.

Izraelyje Y.Aradas yra gerbiamas istorikas, o žydų bendruomenės aštriai kritikavo jo persekiojimą Lietuvoje. Kaltinimai sovietų partizanams dažnai sulaukia prieštaringų vertinimų, nes tai dažnai žydams būdavo vienintelė galimybė išgyventi.

Vokietijai 1941 metais užėmus Lietuvą, Y.Aradas prisidėjo prie sovietų partizanų būrio, vėliau tarnavo sovietų represinėje NKVD struktūroje. Po karo atvykęs į Izraelį jis tarnavo kariuomenėje, 1972-aisiais pasitraukė į atsargą ir tapo istoriku, besispecializuojančiu holokauste.

Antrojo pasaulinio karo vokiečių okupacijos metais naciai, dažnai padedami ir vietos kolaborantų, Lietuvoje išžudė apie 90 proc. iš 200 tūkst. žydų.NAUJAUSI KOMENTARAI

jei

jei portretas
nusikaltėlis žydas, tai jau mums nepriimtina, bet jei kažkoks kutvėla zuroffas klykia apie lietuvius, neva, nusikaltėlius, tai jau visi kyla , ypač valdžios atstovai (kažkodėl visiškai nesistebiu) ieškodami menamų nusikaltėlių. Būtina viešai skelbti ir nesustoti apie žydus, veikusius prieš lietuvių tautą, viešinti jų pavardes, atsiminimus apie juos ir pan.

labai

labai portretas
įtartinai atrodo buvusio sovietinio partizano išteisinimas. gal tai ir smulkmena, bet ne visiems, be to, atrodo, kad prezidentas buvo toks bejėgis, toks bejėgis, bet žydą išsuko. Ugnį nuo savęs reikia kur nors nukreipti, labai geras taikinys yra prof.V.Landsbergis...

ar

ar portretas
prezidento dalyvavimas to žydo byloje nėra kišimasis į teisėsaugos darbą? Ir nėra ko pabrėžti, kad tas NKV-distas izraelyje patapo labai gerbiama persona. Tiek nužudžius ar ištėmus lietuvių tai tikra garbė žydui.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių