Būsimojo generalinio prokuroro kadencija sutrumpės

Numatoma trumpinti generalinio prokuroro kadenciją. Sutrumpinimas bus taikomas naujai paskirtam Generalinės prokuratūros vadovui.

Įtvirtinta įstatyme

Šiuo metu Konstitucijoje nurodoma, kad „generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Prezidentas Seimo pritarimu“. Vyriausiojo šalies prokuroro kadencija Konstitucijoje nėra nurodoma.

Prokuratūros įstatyme nustatyta, kad generalinio prokuroro kadencija trunka net septynerius metus. Taip buvo nustatyta, prieš dešimtmetį pakoregavus Konstituciją ir tuomet atitinkamai keičiant šį įstatymą.

Tačiau dabar numatoma nustatyti trumpesnę Generalinės prokuratūros kadenciją. Seimui planuojama teikti Prokuratūros įstatymo pataisą, kuria generalinio prokuroro įgaliojimų laikas sutrumpinamas iki penkerių metų.

Bus taikomas būsimam prokurorui

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas Stasys Šedbaras portalui pripažino, kad pataisa dėl generalinio prokuroro kadencijos turėtų būti priimta dar iki Prezidentė Dalia Grybauskaitė pateiks parlamentarams naują Generalinės prokuratūros vadovo kandidatūrą.

„Taip, tas sutrumpinimas būtų taikomas jau naujai paskirtam generaliniam prokurorui“, - patvirtino S.Šedbaras.

Pasak jo, dėl kadencijos sutrumpinimo Seime iš esmės sutariama. „Lyg ir yra politinis pritarimas šiam pasiūlymui, todėl, kad nustatytoji septynerių metų kadencija yra aiškiai per ilga. Reikalinga kiek dažnesnė rotacija. Atkreipčiau dėmesį, kad iki šiol nei vienas prokuratūros vadovas nėra išbuvęs visos kadencijos, nes dėl vienokių ar kitokių priežasčių būdavo atleidžiamas arba pasitraukdavo pats iš pareigų“, - sakė S.Šedbaras.

Tam, kad būtų trumpinamas generalinio prokuroro įgaliojimų laikotarpis, pritarė ir speciali parlamentinė darbo grupė, nagrinėjanti prokuratūros darbo tobulinimo klausimus. „Kaip tik trečiadienį grupės posėdyje aptarėme šį klausimą ir sutarėme, kad tai reikėtų padaryti“, - tvirtino TTK vadovas.

Penktadienį TTK nariai turėtų susitikti su Prezidente D.Grybauskaite. „Be kitų aktualių klausimų numatome aptarti ir generalinio prokuroro kadenciją“, - teigė komiteto vadovas. Jo žiniomis, valstybės vadovė neprieštarauja generalinio prokuroro kadencijos sutrumpinimui iki penkerių metų.

Neranda tinkamo kandidato

Kol kas nėra žinoma, kada bus patvirtinta pataisa dėl kadencijos sutrumpinimo, nes atitinkamas projektas dar nėra parengtas ir įtrauktas į Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę.

Be to, nėra aišku, kada galėtų būti siūlomas kandidatas į Generalinės prokuratūros vadovus. Prezidentei sunkiai sekasi ieškoti tinkamos kandidatūros. „Aš neturiu žinių, kad jau būtų surastas arba netrukus bus surastas koks nors kandidatas. Todėl, matyt, paskyrimas kiek užtruks. Tai reiškia, kad dar turime laiko pataisai dėl kadencijos patvirtinti“, - sakė TTK pirmininkas S.Šedbaras.

Jis atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Generalinei prokuratūrai „pakankamai efektyviai, nors ir laikinai“ vadovauja Raimondas Petrauskas. „Galima pakankamai ramiai ir solidžiai spręsti naujojo generalinio prokuroro paieškų klausimą“, - sakė S.Šedbaras.

Pritarė buvęs prokuratūros vadovas

R.Petrauskas yra laikinasis generalinis prokuroras jau beveik du mėnesius, nuo tada, kai iš prokuratūros vadovo pareigų pasitraukė puspenktų jose dirbęs Algimantas Valantinas. Jis pasitraukė dėl kaltinimų, neva prokuratūra neefektyviai tyrė vadinamąją Kauno pedofilijos bylą.

Beje, A.Valantinas dar prieš atsistatydindamas pritarė pasiūlymui trumpinti generalinio prokuroro kadenciją. „Įžvelgiu tame problema, nes, mano akimis žiūrint, septyneri metai yra per daug. Prie dabartinės visuomenės dinamikos, prie tam tikros kaitos, tai iš tikrųjų yra per daug“, - tuomet sakė jis.

A.Valantino nuomone, terminas turi būti trumpesnis: „Ketveri ar penkeri metai yra pakankamas terminas, kad padaryti ar bent „užsukti“ tuos darbus, kuriems esi atėjęs“.


Šiame straipsnyje: prokuratūra

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių