Baltarusiai supažindino su planuojamos AE poveikiu aplinkai

Jeigu Baltarusijos Gardino srityje būtų statoma atominė elektrinė (AE), ji gali turėti neigiamą poveikį Lietuvos aplinkai. Taip teigiama trečiadienį išplatintame Aplinkos ministerijos pranešime, kuriame informuojama apie baltarusių bendrovės visuomenei pristatytą planuojamos statyti AE poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą.

„Šios planuojamos atominės elektrinės Baltarusijoje veikla gali turėti neigiamą poveikį Lietuvos aplinkai, nes ją eksploatuojant bus pakeistas Neries upės hidrologinis režimas, taip pat galima radionuklidų pernaša tiek vandeniu, tiek oru. Jeigu įvyktų reaktoriaus avarija, kiltų grėsmė mūsų šalies aplinkai ir gyventojų sveikatai“, - nurodoma Aplinkos ministerijos pranešime.

Jame informuojama, kad antradienį Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto auditorijoje visuomenei pristatyta Baltarusijoje planuojamos statyti atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita.

Pasak pranešimo, dokumentus rengusios baltarusių bendrovės atstovai informavo apie projektą, supažindino su PAV rezultatais, atsakė į susirinkusiųjų klausimus.

Susitikimą sutrikdė organizaciniai trūkumai: Baltarusijos pusė nepasirūpino tinkamu vertimu į lietuvių kalbą. Baltarusiai pažadėjo artimiausiu metu papildomai išversti viešo svarstymo metu skaitytus pranešimus į lietuvių kalbą, kurie bus paskelbti Aplinkos ministerijos tinklalapyje.

Ataskaitoje vertintas atominės elektrinės statybos ir eksploatacijos poveikis aplinkai - gyventojams, socialinei ekonominei aplinkai, vandens sistemoms, oro kokybei, augalijai ir gyvūnijai, saugomoms teritorijoms, kultūros paveldui ir t.t.

Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento direktorius Vitalijus Auglys teigia, kad ministerija parengs argumentuotą poziciją tuomet, kai bus išklausyta visuomenės nuomonė ir specialistų argumentai. Tai įvyks po kovo 31 d., paskutinio termino, kai galima pareikšti pastabas dėl būsimos atominės elektrinės projekto.

“Baltarusiams yra pateikti 39 klausimai dėl radiacinės saugos, avarinių situacijų ir jų valdymo, poveikio Neries ekosistemai, nes turės būti imamas vanduo iš Neries ir kažkokiu būdu į ją sugrąžinamas”, - pranešime cituojamas V.Auglys.  Šių klausimų paketas buvo suformuotas remiantis Lietuvos mokslininkų ir specialistų komentarais.

Baltarusiai planuoja pastatyti du branduolinius reaktorius Gardino arba Mogiliovo srityje. Pirmenybė teikiama Astravo aikštelei Gardino srityje. Atstumas nuo šios vietos iki Lietuvos sienos - 23 kilometrai. Pradėti statyti elektrinę numatoma 2010 m., o eksploatuoti pirmąjį reaktorių - 2016 metais.

Su Baltarusijoje planuojamos atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos santrauka ir informacija apie galimą planuojamos ūkinės veiklos tarpvalstybinį poveikį galima susipažinti Aplinkos ministerijos tinklalapyje.

Visuomenė motyvuotus pasiūlymus ir komentarus dėl šios elektrinės poveikio aplinkai vertinimo dokumentų gali teikti raštu Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento Poveikio aplinkai vertinimo skyriui (A. Jakšto g. 4/9, LT-01105 Vilnius) iki kovo 31 dienos. Lietuvos pozicija bus formuojama, remiantis visuomenės, mokslininkų ir specialistų pasiūlymais.


Šiame straipsnyje: AEBaltarusijos AE

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių