A.Valinskas: Politikoje turime vis labiau plintantį autoritarizmo vėžį

Parlamentaras Arūnas Valinskas televizijos laidose tikino, kad dėl kreipinio "boba" nėra ko įsižeisti, nes Valdas Adamkus būdavo vadinamas senuku ar šlepete.

Seimo nario A.Valinsko, prieš savaitę Prezidentę Dalią Grybauskaitę viešai pavadinusio „boba“, poelgis audringai svarstomas iki šiol. Pirmadienio vakarą A.Valinsko persona figūravo dviejų komercinių televizijų laidų eteryje.

LNK laida „Nuo... Iki...“ parengė interviu su pačiu A.Valinsku ir apie buvusio šoumeno Prezidentės adresu nukreipto pasisakymo motyvus atsakymus išgavo iš pirmų lūpų. TV3 laida „Be grimo“ buvo transliuojama tiesiogiai. Jos metu aiškintasi, ar kreipinys „boba“ yra įžeidimas?

Abejose laidose A.Valinskas tvirtai laikėsi savo nuomonės. „Vien kabinimasis už šito mano pasakymo rodo visuomenės nenorą nagrinėti problemų, kurios iš tiesų yra vasltybėje ir į kurias aš asmeniškai tokiu elgesiu ir pasakymu norėjau atkreipti dėmesį. Tačiau visiems kažkodėl smagiau nagrinėti žodžių junginį“, - stebėjosi A.Valinskas.

Jis priminė, kad ansktesnės kadencijos prezidento Valdo Adamkaus adresu irgi skambėdavo sparnuoti apibūdinimai. „Buvo vadinamas ir senuku, ir žodis šlepetė buvo taikomas ekselencijos adresu. Kažkodėl tada visi tylėjo. Kas dabar atsitiko valstybėje, mielieji? Mūsų carui špygą parodė?“ – retroriškai klausė skandalingais pasisakymais pagarsėjęs parlamentaras.


A.Valinskas džiaugėsi išdrįsęs viešai pasakyti tai, kas daugumos galvose. „Galų gale kažkas viešai pasakė, kad karalius nuogas ir nemaža dalis žmonių, su kuriais teko bendrauti po to, pasidžiaugė: „Galų gale...“ Gal baikime pagaliau nagrinėti formą ir pasigilinkime į pasakymo turinį? Aš nenoriu, kad pagal dabartines tendencijas mano vaikai gyventų lukašenkinėje Lietuvoje. Būtent tai ir norėjau pasakyti. Pabodo visiškai neargumentuoti šalies vadovės pasisakynmai, išskyrus paaiškinimus: „Aš taip nusprendžiau, man nepatinka“, - savo poziciją gynė A.Valinskas.

Tiesai įrodyti jis pasitelkė savo žodžius esą iliustruojančių pavyzdžių. „Papasakosiu istoriją. Kai Lietuvoje viešėjo Aleksandras Lukašenka ir prezidentūroje tarp dviejų šalių vadovų vyko pokalbis, A.Lukašenka pasiūlė D.Grybauskaitei, kad daugiau bendrautų valstybių kultūros ministrai. „Gal jūs paprašykite savo ministrų, kad susisiektų“, - sakė A.Lukašenka. Ir čia D.Grybauskaitė atsakė: „Aš savo ministrų neprašau, aš jiems liepiu.“ A.Lukašenka nusistebėjo: „ O dar jūs kalbate, kad tai aš diktatorius“, - užkulisinę istoriją papasakojo A.Valinskas.

Televizijos eteryje jis užtikrino, kad į kultūros ministro postą nesiveržė: „Nenorėjau ir nenoriu aš ministrauti.“  Ir atkirtis Prezidentei, tėškiant, kad ji „boba“, esą nebuvo iš keršto.

„Tai buvo apgalvotas veiksmas, siekaint parodyti, kad politikoje turime vis labiau išplintantį autoritarizmo vėžį. Jį reikia gydyti dabar, kol nepasiekė ketvirtos stadijos. Aš tik atkreipiau dėmesį į problemą. O gal mes grįžtame į laikus, kai buvo bijoma pasakyti anekdotą apie Brežnevą ar frazę „baik tu grybą pjaut?“, nes tai jau būtų grasinimas prezidentei? Kuo toliau, tuo labiau kai kurie procesai vasltybėje panašėja į realybės šou, kai ministrai skiriami pagal žaidimą „Kitas“. Gal po laidos žmonės pagalvos, kad nieko blogo tas žodis „boba“ nereiškia. Daug svarbesnis turinys“ – laidoje „Nuo... Iki...“svarstė A.Valinskas ir atkreipė dėmesį, kad, jei anksčiau Lietuva užėmė demokratijos eksportuotojos į Rytus vaidmenį, tai dabar vyksta autoritarinių idėjų reeksportas iš tų pačių Rytų.

Laidoje „Be grimo“ A.Valinsko pasisakymus išklausiusi Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė neslėpė kraupstanti nuo tokios Seimo nario laikysenos. 

„Jei prezidentei galima taip pasakyti, tai galime įsivaizduoti, kaip turi jaustis bet kokia eilinė moteris, kuri galbūt nepatiko šefui, gal ką nors ne taip pasakė. Vadinasi, su ja iš viso nėra skaitomasi. Ir tai yra normalu. Ir mane stebina, kad per visas šias diskusijas yra dangstomasi politine retorika vietoje to, kad būtų pasakyta: „Vyrukai, jūs esate tiek pritvinę kompleksų, kad, jei jums ką nors nurodo moteris, jūs iš to pučiate didelį burbulą ir randate patriarchalinės visuomenės suteiktą ginklą išvadinti boba, panele, galite priminti, kad ji netekėjusi ir neturi vaikų. Kodėl naudojatės tokiais argumentais, užuot iš tikrųjų pateikę svarius politinius argumentus ir per tai įrodytumėte savo tiesą? Kodėl visada bandoma mušti žemiau juostos?“ – laidoje klausė M.Jankauskaitė.

„Jei kitoje valstybėje taip atsitiktų, tai jau būtų seniai diskutuota per visas medijas ir A.Valinskas nebūtų populiarus. Vien dėl to, kad feminizmas prasidėjo kažkur Skandinavijoje, turime būti dėkingos, kad šiandien nestovime prie puodų“, - antrino Švedijoje aštuonerius metus gyvenusi „Domus galerijos“ vadovė Aušra Žvirblienė–Haglund.

Laidos "Be grimo" žiūrovai nepalaikė A.Valinsko. 2247 žmonės savo skambučiais išreiškė nuomonę, kad kreipinys "boba" yra įžeidžiantis ir 557 - kad ne.


Šiame straipsnyje: Valinskas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių