Atsisakys parlamentarus rinkti apygardose?

Kai kurie politikai siūlo Lietuvoje atsisakyti dalį Seimo narių rinkti vienmandatėse apygardose ir taip likti tik prie pasirinkimo iš kandidatų sąrašų. Tačiau ši idėja vertinama gana skeptiškai.

Renkamas per pusę dviem būdais

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininko, valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovo Stasio Šedbaro tvirtinimu, šis komitetas, svarstydamas Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlymą dėl draudimo verslo įmonėms finansuoti partijas, pareiškė nuomonę, kad tokį projektą priėmus reikėtų pakeisti galiojančią Seimo rinkimų tvarką.

Šiuo metu parlamentarai renkami dviem būdais – pusė Seimo narių renkama 71-oje vienmandatėje apygardoje, kita pusė, tai yra likę 70 parlamentarų, renkama vadinamuoju proporciniu būdu, tai yra balsuojant už partijų sudarytus kandidatų sąrašus.

TTK nuomone, jeigu pagal Prezidentės pasiūlymus būtų apkarpytas politinių partijų ir kampanijų finansavimas, tuomet reikėtų „įvertinti galimybę keisti esamą rinkimų tvarką“, pavyzdžiui, Seimo rinkimuose pasirenkant vien tik proporcinę sistemą, taigi, paliekant tik kandidatų sąrašus ir atsisakant vienmandačių rinkimų apygardų.

Reikėtų koreguoti daug įstatymų

S.Šedbaras atkreipė dėmesį, kad toks radikalus pasiūlymas dėl rinkimų sistemos pakeitimo galėtų būti svarstomas tuo atveju, jeigu būtų priimti valstybės vadovės pasiūlymai dėl draudimo verslui finansuoti partijas ir jie įsigaliotų jau nuo 2012 m. pradžios.

„Tokiu atveju reikėtų ne tik gerokai padidinti partijų finansavimą iš biudžeto, bet ir pakeisti nemažai įvairių teisės aktų. Tarkime, reikėtų pagalvoti, kaip finansuoti iš biudžeto neparlamentines partijas, kurios pagal šiuo metu galiojančią tvarką negauna jokių dotacijų iš valstybės“, – sakė S.Šedbaras.

Tuomet, anot TTK pirmininko, turėtų būti diskutuojama ir dėl Seimo rinkimų tvarkos pakeitimo. „Komitetas mano, kad galėtų būti pasvarstyta galimybė Seimo rinkimuose palikti vien proporcinę rinkimų sistemą, kad nebūtų pasunkinta teisė rinkimuose kandidatuoti piliečiams, nesantiems partijų nariais ir nesusaistytiems jokiais ryšiais su partijomis“, – teigė politikas.

Anot jo, Seimo rinkimuose galėtų būti taikoma dabar renkant savivaldybes ar Europos Parlamento narius galiojanti tvarka – pasirenkama tik iš kandidatų sąrašų. Juos galėtų formuoti ir nepartiniai kandidatai ar visuomeninės organizacijos.

Konstitucijos keisti nereikia

Paklaustas, ar Seime atsirastų pakankamas pritarimas tokiai radikaliai idėjai, S.Šedbaras neatsakė tiesiai. Jis tik pabrėžė, kad norint keisti parlamento rinkimų tvarką nereikalingos pataisos Konstitucijoje, nes šią tvarką nustato Seimo rinkimų įstatymas.

Be to, politikas pridūrė, kad nauja Seimo rinkimų tvarka galėtų įsigalioti nebūtinai jau 2012 m., bet vėliau, pavyzdžiui, 2016 m., renkant dar kitos kadencijos Lietuvos parlamentą.

„Juk Seimas gali apsispręsti, kad Prezidentės pasiūlymas dėl kitokio partijų finansavimo įsigalioja ne nuo 2012-ųjų, bet nuo 2013 m. ar netgi dar kiek vėliau, konstatavus, kad kitąmet valstybė dar neturi finansinių galimybių skirti gerokai didesnę dotaciją partijoms, kas būtų būtina, jeigu būtų uždrausta juridiniams asmenims aukoti joms. Tuomet ir svarstymus dėl rinkimų sistemos pakeitimo galima būtų atidėti kiek vėlesniam laikui“, – sakė jis.

„Nebūtų priimtina nei politikams, nei visuomenei“

Tačiau kiti Seimo politikai nemano, kad daugumai būtų priimtina idėja kardinaliai keisti parlamento rinkimų tvarką.

„Toks pasiūlymas bent kol kas nebūtų priimtinas nei daugumai politikų, nei visuomenei – ji vis dėlto pasisako labiau už vienmandatėse apygardose renkamus Seimo narius, o ne už kandidatų sąrašus“, – pabrėžė opozicinės Socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius.

Jis sutiko, kad tik proporciniu būdu renkant Seimą rinkimai valstybės biudžetui kainuotų kur kas mažiau. „Bet žmonės nori tiesiogiai išrinkti savo kandidatą, nori, kad jis visą kadenciją dirbtų su savo rinkėjais, išgirstų jų siūlymus ir prašymus. Būtent tuo ir buvo paremta 1992 m. priimta kompromisinė nuostata dėl to, kad pusė Seimo renkama vienmandatėse apygardose, o kita pusė – pagal kandidatų sąrašus“, – kalbėjo socialdemokratas.

A.Butkevičius neatmetė, kad „tolimesnėje ateityje, kai partijos labiau sustiprės ir žmonės ims labiau jomis pasitikėti, bus galima diskutuoti apie kitokią Seimo rinkimų tvarką“.

Net ir valdantieji neremia S.Šedbaro pasiūlymo. „Tai įdomi TTK pozicija. Bet manau, kad ji skirta tik tam, kad Seime būtų balsuojama prieš Prezidentės pateiktus pasiūlymus sugriežtinti partijų finansavimą“, – sakė liberalcentristų vadovas Algis Čaplikas.

Nusiteikimas atsargus

D.Grybauskaitės projektą dėl draudimo juridiniams asmenims finansuoti partijas Seimas ketina svarstyti šį antradienį. Po svarstymo bus balsuojama, ar šiame etape pritarti tokiems pasiūlymams.

Nemažai Seimo politikų nerodo didelio entuziazmo dėl Prezidentės siūlymų priėmimo. Ne tik TTK, bet ir Nacionalinio saugumo ir gynybos, Valstybės valdymo ir savivaldybių bei Biudžeto ir finansų komitetai nemenka balsų dauguma pasisakė už tai, kad projektas būtų grąžintas jo iniciatoriams, tai yra prezidentūrai, tobulinti.

Jeigu už tokį pasiūlymą balsuotų dauguma Seimo narių, tai reiškia, kad projektas grįžtų D.Grybauskaitei ir ji galėtų tik po kurio laiko vėl teikti parlamentarams patobulintą variantą. Tačiau kol jis būtų parengtas, prasidėtų kitų metų Seimo rinkimų kampanija, kuri vyktų pagal dabar galiojančias taisykles – nedraudžiant įmonėms finansuoti partijas.

Vyriausybė jau leido suprasti, kad yra pasirengusi kitų metų biudžete numatyti didesnę dotaciją politinėms partijoms, jeigu Seimas pritartų įstatymui dėl draudimo juridiniams asmenims jas finansuoti.


Šiame straipsnyje: Seimo rinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Labai gerai

Labai gerai portretas
būtų kad rinktume iš sąrašo, tai suteiktų pasirinkimo teisę piliečiams. Dabar galiojanti tvarka labai įdinga, nes amžini iki smerties tie patys ir tie patys patenka į seimą.

www

www portretas
Daug piliečių neis balsuoti

AšUž

AšUž portretas
jų reikia mažiau. aš už seimūnų sumažinimą iki 101 ar 71; 91 ar 61... tokiai mažai valstybei ir...esant tokiems godiems seimūnams , Lietuvai tai labai brangiai kainuoja. Su seimo narių mažinimu reikia tuo pačiu apriboti visokių padėjėjų kubiliui mažinimą, kuris skurdina žmones, o savo kabineto valdininkams įvairiems , didina atlyginimus ir etatus...
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių