Atpratinti rūkyti viešose vietose ne visur einasi lengvai

Kai kurių savivaldybių atstovai sako, jog steigti naujas nerūkymo zonas viešose vietose kol kas nelabai apsimoka, nes esamose nepavyksta palaikyti nustatytos tvarkos. Tačiau Šiaulių savivaldybė tvirtina radusi išeitį – tai nerūkymo zonose įrengti kampeliai rūkaliams, rašo lrt.lt.

Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos ir transporto skyriaus vedėja Danutė Valuckienė pripažįsta, jog bandymai iškraustyti rūkalius iš autobusų stotelių ir pliažų kol kas nelabai nesėkmingi.

„Darėme reidus su policija į pliažus – tuo momentu žmogus cigaretę numeta, bet kaip jį nubausti, jeigu jis sako: „Neturiu dokumentų“. Suimti teisės neturi, pagrūmoji pirštu, o jis nueina, nusisuka ir vėl tas pats.

Arba pasako vardą, pavardę, bet kas iš to – kvieti, bet neatvyksta. Arba nurodo ne tuos duomenis“, – pasakojo pašnekovė.

Vis dėlto pašnekovė teigia, kad kariaujant su rūkaliais nuleisti rankų neketinama, bei viliasi, kad „ateis diena, kai žmonės patys norės elgtis kitaip, gyventi kitokioje aplinkoje“.

„Taisyklių mes labai daug prisikuriame, bet užtikrinti jų priežiūrą, mano supratimu, yra sudėtingiau negu parašyti dar vieną kitą eilutę.

Aš nesakau, kad šito neturi būti (nerūkymo zonų viešose miesto vietose – lrt.lt), bet kaip priversti žmogų būti sąmoningu? Mane pačią erzina netvarkingi, nešvarūs pliažai, negera, kada autobusų stotelėje rūko šalia atsistojęs (žmogus).

Laiptinėse irgi rūko. Jeigu paprašai kaimyno, kad nerūkytų, įsižeidžia, nesusivokia. Jeigu pradedi kažką aiškinti, tai pasako labai negražių žodžių.

Iškviesti policiją, kad surašytų administracinį teisės pažeidimą?   Naivu tikėtis, kad šitas stovės ir lauks, kol atvyks policija. Ir kaip aš įrodysiu, kad būtent šitas kaimynas rūkė laiptinėje?“, – kalbėjo D. Valuckienė.

Vilniaus savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos departamento direktoriaus pavaduotojas Gintaras Tamošiūnas sako, jog kol kas didelių viešų erdvių, kurios būtų paskelbtos nerūkymo zonomis, Vilniaus mieste nėra.

Anot pašnekovo, „gatves ir parkus greitai galima paskelbti nerūkymo zonomis“, bet problema ta, jog šiuo metu, ko gero, nebūtų kam kontroliuoti, kad nustatytos tvarkos būtų laikomasi.

„Lengva priimti teisės aktą, kuriuo kažkas draudžiama, bet sudėtingiausias dalykas, yra užtikrinti, kad jo būtų laikomasi. Jeigu dabar deklaruotume, kad, pavyzdžiui, Gedimino prospektas arba Vokiečių gatvė yra nerūkymo zona, užtikrinti to draudimo laikymąsi būtų sunku.

Galbūt jeigu kada nors savivaldybėje bus įkurtas didesnis mūsų padalinys, daugiau specialistų, kurie galėtų skirti dėmesio tokiems dalykams – tada bus galima šnekėti“, – sakė G. Tamošiūnas.

Išeitis – kampeliai rūkaliams

Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vitalija Peleninė teigė, jog Šiauliuose nerūkymo zonos tikrai pasiteisino. Galbūt svarbi to priežastis, kad nerūkymo zonose įrengti kampeliai negalintiems ištverti be dūmo.

„Visi labai norėjo, kad būtų uždrausta rūkyti miesto Prisikėlimo aikštėje. Tikrai matome gerų rezultatų. Toje nerūkymo teritorijoje yra numatyta rūkymo vieta. Mes pro langą matome, kad būtent toje vietoje, apie šiukšliadėžę, būriuojasi žmonės ir rūko. Kitur jau suoliukai nebeužimti rūkorių, ant jų gali sėdėti tėvai ir mamos su vežimėliais.

Buvo uždrausta rūkyti Turizmo informacijos centro prižiūrimame Beržynėlio parke. Jame irgi paskirta nedidelė vieta rūkantiems, eina jaunimas. Taip pat miesto tarybos buvo patvirtinta, kad paplūdimiuose nebūtų leidžiama rūkyti vasaros sezono metu, tai irgi gavome žinutę, kad visai neblogai žmonės eina rūkyti į nustatytą vietą“, – pasakojo V. Peleninė.

Kauno miesto savivaldybės Sanitarijos inspekcijos vedėjas Donatas Senikas informavo, kad laikinojoje sostinėje nerūkymo zonomis paskelbtos dvi viešos vietos – prie Prezidentūros esantis sodelis ir Karo muziejaus sodelis prie Amžinosios ugnies. Anot pašnekovo, nuo to laiko, kada minėtose vietose buvo pastatyti draudžiantys rūkymą ženklai, nebuvo nustatyta nė vieno pažeidėjo.

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Kaškelienė informavo, kad kol kas Panevėžyje nėra nustatyta teritorijų, kuriose būtų draudžiama rūkyti. Šiuo metu vyksta diskusijos, kad nerūkymo zona reikėtų paskelbti Laisvės aikštę.

Specialistė L. Kaškelienė priminė, jog pagrindines nerūkymo zonas reglamentuoja Tabako kontrolės įstatymas. Pagal jį draudžiama rūkyti švietimo, viešojo maitinimo bei sveikatos   priežiūros įstaigose, patalpose, kur vyksta sporto renginiai, viešajame transporte, darbo vietose, esančiose uždarose patalpose.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių