Atlikėjai piktinasi televizijų diktatu

Trečiadienį į Lietuvos gretutinių teisių asociacijos (AGATA) Trakuose surengtą diskusiją susirinkę atlikėjai piktinosi šalies televizijų diktatu, modernių laikmenų neapmokestinimu bei neaiškia mokesčių sistema.

Vykusiame renginyje buvo pristatytos pagrindinės atlikėjų teisės ir diskusija kilo dėl to, ar atlikėjai gali kontroliuoti transliacijose naudojamus jų atlikimus.

Pasak Kultūros ministerijos (KM) Autorių teisių skyriaus vyriausiosios specialistės Martynos Gudaitės, atlikėjai tokią teisę turi ir tik su jų leidimu galima transliuoti gyvą atlikimą. Be to, pasak KM atstovės, be atlikėjų leidimo įrašinėti ir filmuoti tam tikro pasirodymo negalima.

Tačiau M.Gudaitė pažymėjo - atlikėjai turėtų žinoti, kad kuomet jie nueina į televizijos laidą, jų pasirodymai bus įrašinėjami. Esą todėl reikėtų sudarinėti sutartis su televizijomis dėl atlikimų.

Visgi susirinkę atlikėjai pažymėjo, kad, deja, jokios sutartys dėl atlikimo nėra pasirašomos, o pačios televizijos diktuoja pagrindines sąlygas dėl pasirodymų.

"Kiekvienas atlikėjas mielai pasirašytų tas sutartis, o televizija vengia sutartis pasirašinėti (...) Televizininkų nuomonė yra ta, kad nebūsi tu, bus kitas", - sakė Edgaras Lubys - Amberlife.

Daininkė Neda Malūnavičiūtė tvirtino, kad ji apskritai džiaugiasi pasirodymais per televiziją, esą taip jos nepamiršta žmonės, o į sutartis tokiu atveju nėra atsižvelgiama.

"Televizininkai tuo naudojasi, kad esame marionetės", - kalbėjo atlikėja.

Be to, AGATA atstovai įvardino ir kitą autoriams svarbią problemą - jau 4-5 metus nėra priimamos pataisos dėl atlyginimo atlikėjams už įvairią su informacinėmis technologijomis susijusią techniką - USB atmintines, nešiojamuosius kietuosius diskus ir kitas moderniąsias laikmenas. Jos tvirtino, vis dar yra skaičiuojami 6 proc. nuo kiekvienos garsajuostės ar kompaktinių diskų, nors tai jau nėra aktualu.

Pasak AGATA vadovės Agnės Masalskytės, egzistuoja požiūris, kad pataisos tėra reikalingos pačiai asociacijai, o ne atlikėjams, o jas priimti trukdo informacinių technologijų verslo atstovai.

"Mes nueiname į Vyriausybę, ir mums sakoma, kad technologijų verslas yra labai svarbus" - sakė AGATA direktorė.

Ji tvirtino, kad dėl šio klausimo ketvirtadienį ketinama susitikti su kultūros ministru Arūnu Gelūnu, tačiau tam esą yra reikalingas ir pačių atlikėjų palaikymas. Buvo pasiūlyta dalyvavusiesiems pasirašyti po rezoliucija, ją pasak A.Masalskytės, pasirašė visi 30 dalyvavusių atlikėjų.

Susirinkę atlikėjai, tarp kurių buvo dainininkė Rasa Bubulytė, kompozitorius ir muzikantas Andrius Kulikauskas ir kiti, pripažino, kad tarp atlikėjų yra reikalingas didesnis vieningumas.

Atlikėjai taip pat piktinosi ir didele mokesčių našta, kuri vis dėlto nesuteikia pakankamų socialinių garantijų, be to, yra pakankamai neaiški ir neišdiskutuota iki galo.

Dainininkas Jurgis Brūzga tvirtino, kad išsaugus mokesčiams klubams tenka branginti bilietus, nesurenkama žmonių, o atlikėjai gauna atlyginimus "vokeliais". Tai pripažino ir kiti atlikėjai.

"Aš nieko nedarau, aš tik groju. Aš moku tuos mokesčius, bet kas bus kai nebūsiu jaunas ir gražus", - kandžiai apie muzikantų nežinomybę kalbėjo bosistas Domas Aleksa.

Diskusijos metu dainininkas Stepas Januška siūlė atlikėjams kreiptis į Seimo narius - buvusius pramogų pasaulio atstovus, kad jie keltų atlikėjams svarbius klausimus.

AGATA'i šiuo metu priklauso 3 tūkst. atlikėjų.


Šiame straipsnyje: atlikėjai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių