Artėja pavojinga grybapjūtė

Kol kas miškuose nepasipylė tie grybai, kuriuos galima supainioti su žalsvosiomis nuodingosiomis musmirėmis, tad ir apsinuodijimų grybais šiemet pasitaikė vos keletas atvejų, ir tie, pasak gydytojo toksikologo Raimundo Purvanecko, nerimti. Tačiau lietingi orai žada grybų metą, o medikai įspėja būti budriems, rašo „Lietuvos žinios".

Pasak Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjo R.Purvanecko, tie keli nesunkūs apsinuodijimų grybais atvejai vis dėlto patvirtina, kad žmonės labai neatsargiai elgiasi su grybais.

Šiemet jau spėję sunegaluoti vilniečiai grybus rinko patys: jie voveraites supainiojo su geltonos spalvos šungrybiais. Pasekmė - pykinimas, viduriavimas, vėmimas. Laimė, šie negalavimai gyvybei nekėlė grėsmės.

„Rimtų apsinuodijimų, kurie pasitaikydavo ankstesniais metais, dar nebuvo, nes ir dygsta kol kas tik voveraitės", - sakė medikas. Darbo jiems padaugėja, kai po lietingų orų pasipila įvairiausių grybų - kasmet jais Lietuvoje apsinuodija apie 200 žmonių.

Po lietaus

Po praėjusį savaitgalį praūžusio lietaus su perkūnija galima tikėtis pasirodant įvairesnių grybų. Kaip tvirtino pakelėje grybus pardavinėjantys patyrę grybautojai dzūkai, po Žolinės visada pasirodo ir baravykai.

„Ypač pavojingi vadinamieji kalpokai, dygstantys rugpjūtį, vėstant orams. Juos itin lengva supainioti su žalsvosiomis musmirėmis", - sakė R.Purvaneckas. Anot medikų, visada geriausia grybauti vadovaujantis principu: neaiškūs grybai turi likti miške - juk Lietuvoje ne badmetis, kad reikėtų į krepšį dėti viską ką randame ir rizikuoti sveikata dėl nepažintų grybų.

Ūmių apsinuodijimų skyriaus medikai pastebi, kad grybais apsinuodijusių dzūkų beveik nepasitaiko, nes jie renka tik gerus grybus - vadinamąsias komercines rūšis, kurios eksportuojamos į užsienį. Dzūkai vertina baravykus, voveraites, dar raudonikius, paberžius, žaliuokes, rudmėses. Visi kiti, nors grybų žinynuose ir apibūdinami kaip valgomi, tačiau nėra tokie vertingi maistui.

Verta pasidomėti

Artėjant tikrajam grybų dygimo sezonui verta pavartyti grybų žinynus ir susipažinti, kokie pavojai gali apkartinti grybavimo malonumus.

Voveraičių ar baravykų formos tokios tipiškos, kad apsirikti neįmanoma. Na, nebent baravyką supainiosite su karčiuoju baravyku - jis sugadins patiekalo skonį, bet juo neapsinuodysite.

Pavojingi tie grybai, kurie savo forma panašūs į žalsvąją musmirę. Nors jau geras dešimtmetis Lietuvoje grybautojai pamėgę skanias žvynabudes, jas rinkti pavojinga, nes jaunos nuodingos žalsvosios musmirės būna panašios į jaunas žvynabudes. Jei kyla abejonių, jaunų žvynabudžių geriau nerinkti.

Rizikinga aistra

Gydytojas toksikologas Robertas Badaras grybautojams patartų ir kelmučių neliesti, nes kelios rūšys yra valgomos, kelios nuodingos. „Reikia būti labai drąsiam, kad ryžtumėtės jas atskirti", - sakė jis.

R.Badaras stebėjosi savotišku lietuvių tautiniu „sportu": valgyti nuodingos medžiagos (gyromitrino) turinčius ir pavasarį dygstančius bobausius.

„Protingi žmonės jų išvis nerenka, tačiau daug kam tai tapo tradicija, - sakė gydytojas. - Jei jie nesukėlė akivaizdžių reiškinių, tai neabejotinai pažeidė kepenis - jose nuodinga medžiaga ir liko. Jei sukėlė skrandžio negalavimų, tai dar yra gerai."

 Ne pats geriausias maistas

Grybai yra sunkiai virškinamas maistas. Jei žmogus turi virškinimo problemų, suvalgius ir gerų grybų po kelių valandų gali pradėti skaudėti skrandį, pykinti, kartais žmonės net vemia. Pavojingi ir pasenę grybai - juos reikia valgyti šviežius, nes praėjus daugiau kaip 24 valandoms grybuose skyla baltymai ir pradeda dominuoti toksiniai. Galima apsinuodyti ir senais peraugusiais baravykais.

Medikai abejoja, ar galima visiškai pasitikėti parduotuvėse prekiaujamais maisto produktais, kurių sudėtyje yra grybų. Niekas negali būti tikras, kad, tarkim, vietoj ūmėdės nepateko žalsvoji musmirė. R.Badaras yra sakęs, kad ramiai jaučiasi tik pirkdamas pievagrybius. „Jie auginami pramoniniu būdu, ten musmirės tikrai neišauga. Turguje tikrai būna daug neaiškių grybų", - teigė gydytojas.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių