Ar turėtume lietuvinti slaviškas pavardes?

Lietuvą sukrėtė ažiotažas dėl teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus siūlymo leisti Lietuvos gyventojams trumpinti savo pavardes, atsisakant slaviškos priesagos. Analogiškų leidimų būta ir tarpukario Lietuvoje, tačiau vargu ar dabar galima tikėtis tokios pavardžių sulietuvinimo bangos, kuri kilo pirmosios nepriklausomybės metais.

Nuo moksleivių iki Prezidento

Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriuje dirbančiam vyresniajam bibliotekininkui istorikui Alvydui Surbliui pavyko aptikti bene anksčiausias žinias apie tarpukario Lietuvoje sulietuvintas pavardes.

Istorikas pateikė 1919 m. rugpjūčio 7 d. "Laikinosios Vyriausybės žinias", kuriose rašoma, kad Ministrų kabinetas apsvarstė dvylikos Karo mokyklos auklėtinių prašymą dėl jų pavardžių sulietuvinimo. Ministrų kabinetas nutarė prašymą patenkinti ir įsakė Navicką vadinti Naujaliu, Statkevičių - Statkumi, Kazlauską - Kaziūnu, Vrubliauską - Šarūnu ir t.t.

Vėliau, ketvirtajame XX a. dešimtmetyje, buvo ketinama dėl pavardžių sulietuvinimo sukurti teisės aktus, siekiant proceso visuotinumo, tačiau dėl teisinių kliūčių to nebuvo padaryta. Be to, dalis ano meto kalbininkų nesutiko dėl pavardžių lietuvinimo visuotinumo, nes pavardė yra šeimos istorijos dalis.

Tarpukario Lietuvoje kilusi pavardžių sulietuvinimo banga persimetė ir į išeiviją, nes, pavyzdžiui, slaviškos priesagos -avičius, -evičius ar -auskas mūsų pavardėse iš tiesų yra griozdiškos. Vargu ar kas ginčytųsi, kad, pavyzdžiui, Adamkus skamba gražiau nei Adamkavičius (ši mūsų Prezidento pavardė tarpukariu buvo pakeista į Adamkus).

Slaviškų priesagų šaknys

Teisingumo ministro patarėja ryšiams su visuomene Vaida Vincevičiūtė žiniasklaidai teigė, kad leidimas sutrumpinti pavardes kilo dėl poreikio praktikoje, tačiau jokiu būdu tai nėra skatinama daryti visuotinai.

Galimybė sutrumpinti pavardę greičiausiai bus aktuali tiems, kurių pavardės istorijos bėgsme buvo iškraipytos ar neliko dokumentų, kuriais būtų galima įrodyti, kad anksčiau pavardė buvo trumpesnė. Šia galimybe tikriausiai pasinaudos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje gyvenantys lietuviai, kurie dėl savo pavardžių ilgumo ir sudėtingumo turi sunkumų. Šiam sumanymui neprieštarauja ir kalbininkai, nepritariantys tik visuotiniam pavardžių keitimui.

Pažymėtina, kad Tadžikijos prezidentas Emomalis Rakhmonas jau prieš porą metų savo pavardėje atsikratė slaviškos priesagos -ov (Rakhmonov), tokiu būdu skatindamas tautiečius gaivinti persų kultūrą buvusioje sovietinėje respublikoje, kurioje Rusijos caro ir sovietų valdžios metais tadžikai prie savo pavardžių pridėdavo rusiškas galūnes -ov arba -ev.

Kalbininkės, humanitarinių mokslų habil.dr. Vitalijos Macijauskienės atliktų tyrimų duomenys byloja, kad slaviškų priesagų šaknų mūsų pavardėse reikia ieškoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) laikais ir tada, kai buvome Rusijos imperijos sudėtyje. XV a. kanceliarinė kalba LDK teritorijoje buvo senoji slavų kalba. Mūsų pavardžių dar nebuvo - tik tėvavardžiai. Suprantama, jie buvo rašomi su slaviškomis priesagomis (Jonas Igno - Jonas Ignatovič). Tokie tėvavardžiai ilgainiui tapo mūsų pavardėmis.

Antroji pavardžių su slaviškomis priesagomis banga atėjo iš carizmo laikotarpio, kai lietuviškos pavardės buvo slavinamos prievarta ir savo noru. Taip, pavyzdžiui, Butrimai tapdavo Butrimavičiais.

Gerbia šeimos istoriją

Rengiamoje Teisingumo ministerijos pataisoje numatoma suteikti galimybę sutrumpinti pavardes iki nepriesaginio varianto, kuris naudojamas tradicinėje pavardžių vartosenoje. Tad, pavyzdžiui, Stakevičius galėtų tapti Stakys.

"Ketinant trumpinti pavardę, prieš tai reikėtų labai atsakingai įvertinti tokį sprendimą bei jo pasekmes. Jei visgi nusprendžiama trumpinti, reikėtų pasitelkti Lietuvių pavardžių žodyną ir pasikonsultuoti su kalbininkais, aiškinantis, ar turimai pavardei būdingi trumpesni variantai. Keičiant pavardę šiuo pagrindu, nebus reikalingi dokumentai, pagrindžiantys, kad pasirenkama pavardė buvo būdinga pareiškėjo giminei. Beje, nenumatoma leisti keisti pavardės šaknį", - aiškino V.Vincevičiūtė.

Kaune pasiteiravome kelių žinomų žmonių, kurių pavardėse yra slaviškos priesagos, ar jie neketina jų atsisakyti. Kauno muzikinio teatro Reklamos ir informacijos vadovė Lina Stankevičiūtė paaiškino: "Kai domėjomės mūsų giminės šaknimis, sužinojome, kad mūsų prosenelis, nenorėdamas būti paimtas rekrūtu į caro kariuomenę, pabėgo ir pasikeitė savo pavardę į Stankevičius, kuri buvo populiari toje vietovėje, kur jis slapstėsi. Kokia buvo tikroji prosenelio pavardė, mes taip ir neišsiaiškinome, todėl ir neketiname keisti savo pavardės, prie kurios esame įpratę."

Kauno civilinės metrikacijos biuro vedėjas Kęstutis Ignatavičius buvo labiau kategoriškas: "Net minties neturėjau keisti pavardės, kuria didžiuojuosi, nes jos šaknys siekia XVI a. Be to, net trys Ignatovičiai 1648 m. yra pasirašę karaliaus Jono Kazimiero Vazos išrinkimo akte", - argumentavo savo sprendimą K.Ignatavičius, kurio pavardė greičiausiai kilo iš tolimo protėvio tėvavardžio Ignatovič.

Bene garsiausias vilnietis poetas Justinas Marcinkevičius taip pat teigė neketinąs sulietuvinti savo pavardės: "Nesirengiu to daryti net ir atsiradus tokiai galimybei, nes pavardė yra šeimos istorija. Nenoriu jos perrašinėti."

Esminiai pasikeitimai

Asmens vardo, pavardės, tautybės pakeitimo taisyklėse iki šiol nebuvo galimybės pasirinkti sutrumpinto pavardės varianto, atsisakant jos priesagos.

Pavardę buvo galima keisti, jei buvo norima turėti tėvų, senelių ar kitų protėvių pavardę, siekiant susigrąžinti anksčiau turėtą savo pavardę ir pan.

Verta žinoti, kad teisę pakeisti pavardę turi asmuo, sulaukęs 18 metų.
Prašymai pakeisti pavardę pateikiami pareiškėjo gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai. Jeigu pavardę keičia pareiškėjas, sudaręs santuoką, jo sutuoktinio pavardė nekeičiama.

Nepilnamečių vaikų pavardes keisti leidžiama, jeigu pavardes keičia abu tėvai arba vienas iš turimų tėvų. Kai pavardę keičia tik vienas iš tėvų, nepilnamečio vaiko pavardė keičiama, jei pateikiami kito iš turimų tėvų rašytinis sutikimas ir vaiko, jeigu jam yra suėję 10 metų, rašytinis sutikimas.

Pavardės keitimas kainuos 42 litus. Ketinant trumpinti pavardę, reikėtų prieš tai labai atsakingai įvertinti tokį sprendimą ir jo pasekmes.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Spalio 19-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Spalio 19-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Spalio 19-oji, ketvirtadienis, 42 savaitė. ...

 • Kaip atrodo pirmoji šauktinio diena kariuomenėje?
  Kaip atrodo pirmoji šauktinio diena kariuomenėje?

  Batalionus pasiekė jau trečioji šauktinių karta po to, kai Valstybės gynimo taryba nusprendė grąžinti privalomą karinę tarnybą. Šiemet ją atliks pusketvirto tūkstančio karių. „Karinių paslapčių“ komanda nuvyko į Rukl...

  1
 • Pasiektas kompromisas dėl kolektyvinės sutarties
  Pasiektas kompromisas dėl kolektyvinės sutarties

  Švietimo profesinės sąjungos ir Švietimo ministerijos vadovai trečiadienį po pusdienį trukusių derybų pasiekė kompromisą dėl kolektyvinės sutarties – ją tikimasi pasirašyti kitą trečiadienį. ...

 • Autobusas į miestą važiuoja retai: dirbtų, bet pėsčiomis nevaikščios
  Autobusas į miestą važiuoja retai: dirbtų, bet pėsčiomis nevaikščios

  Ne didžiuosiuose Lietuvos miestuose gyvenantiems žmonėms nusigauti iki rajonų centrų tampa vis didesniu iššūkiu. Gyventojų skundai bei pageidavimai dėl pablogėjusio susisiekimo lieka neišgirsti savivaldybių, o Susisiekimo ministe...

  1
 • Dar 34 Lietuvos kariai pradeda tarnybą Malyje
  Dar 34 Lietuvos kariai pradeda tarnybą Malyje

  34 Lietuvos karių būrys nuo trečiadienio pradeda tarnybą Jungtinių Tautų (JT) taikos palaikymo ir stabilizavimo misijoje Malyje (MINUSMA). ...

  1
 • „Nepatogus kinas“ ragina netoleruoti smurto
  „Nepatogus kinas“ ragina netoleruoti smurto

  Festivalis "Nepatogus kinas" šiais metais per didinamąjį stiklą žvelgs į smurto šeimoje problemą. Visi į žmogaus teisių dokumentikos festivalį atėję žiūrovai gaus aiškų ir lengvai suprantamą informacinį lapelį a...

 • Ministrė: rektorių darbus būtų galima tikrinti dar prieš skyrimą
  Ministrė: rektorių darbus būtų galima tikrinti dar prieš skyrimą

  Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė sako, kad Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus Petro Baršausko habilitacinio darbo plagiato istorija skatina imtis papildomų priemonių prieš nesąžiningą akademinį elges...

  1
 • Merai pažadėjo gelbėti universitetą
  Merai pažadėjo gelbėti universitetą

  Nepriklausomu siekiantis išlikti Klaipėdos universitetas ieško būdų išvengti sujungimo su kitomis aukštojo mokslo įstaigomis ir tikisi, kad Vakarų Lietuvos rajonų merai padės šį siekį įgyvendinti. Žadantys atnaujin...

 • Gyventojams užkliuvo vieta iškyloms
  Gyventojams užkliuvo vieta iškyloms

  Klaipėdiečiams klausimų sukėlė iškylų vieta, kurią numatyta įrengti atnaujintame Malūno parke. Manoma, kad dėl jos gali kilti netvarka. Savo pastabas išreiškė ir žvejai, kurie baiminasi netekti žūklės vietų. ...

  1
 • Artėjant šalčiams – policijos perspėjimas
  Artėjant šalčiams – policijos perspėjimas

  Sulaukus šaltojo sezono vairavimo profesionalai pataria kelyje neskubėti ir dar prieš kelionę nuošalesnėje gatvėje ar aikštelėje išbandyti automobilį. Tačiau pareigūnai siūlo apie tai nė nesvajoti, nes gausite didel...

  2
Daugiau straipsnių