Ar SAM projekto žludytojai pasisavins milijonus?

LTV laida „Žurnalisto tyrimas“ suabejojo, ar Ūkio ministerija į bendrą projektą įtraukusi vos prieš daugiau nei metus „E-sveikatos“ projektą sužlugdžiusius buvusius Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) darbuotojus, nepraras dar keliolikos milijonų litų.

Anot laidos kūrėjų, Ūkio ministerija, siekdama už Europos Sąjungos (ES) pinigus sukurti savo vieningą duomenų bazę, šiam darbui pasamdė savo bendrovę įkūrusius SAM darbuotojus, kurių dėka ne vienas milijonas ES paramos lėšų buvo išmesta kaip į balą, bet sistema taip ir nesukurta. „Ar istorija nesikartoja?“, - klausia laidos kūrėjai.

Jų teigimu, apie 7 metus trukęs projektas, turėjęs sujungti visas Lietuvos gydymo įstaigas liko neįgyvendintas, tačiau iš valstybės biudžeto už jį mokama iki šiol.

Pasak SAM departamento direktorės Astos Meškerevičiūtės, šis projektas per mėnesį kainuoja apie 7 tūkst. litų. Tiek mokama ne tik Pasaulio bankui už paskolą, bet ir už nenaudojamos įrangos išlaikymą, kuri po projekto bandymo taip ir liko dūlėti SAM sandėliuose.

Pasak Širvintų pirminės sveikatos centro priežiūros vadovės Nijolės Dimšienės, apie 2000-uosius šios įstaigos darbuotojau pacientų duomenys buvo suvesti į bendrą sistemą, tačiau vėliau, šie duomenys sistemoje buvo panaikinti. Darbuotojų darbas nuėjo perniek. 

Panašiai nutiko ir kitose sveikatos apsaugos ministerijos įstaigose, kuriose buvo atliekami tokie patys „eksperimentai“.

Pasak A.Meškerevičiūtės, SAM negali niekaip įtakoti priimtų sprendimų, nes tie darbuotojai SAM jau nebedirba. Dabar jie, buvęs ministras Žilvinas Padaiga bei jo pavaldiniai Saulis Julius Janonis ir Haroldas Baubinas užsiima privačiu verslu bei už padarytą žalą netsako. „Neturime svertų jiems nubausti, negalime ir uždrausti verstis privačia veikla“, - sakė A. Meškerevičiūtė.

2008 m. kovo 17 d. Valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė nustatė, kad į šį reikalą įsivėlę ne tik tuometiniai SAM vadovai, bet ir 2000 metais ministerijai vadovavę veikėjai.
Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas, pirko „E. sveikatos paslaugų“ projekto administravimo paslaugas, netaikydama nė vieno iš nurodytų Lietuvos viešųjų pirkimų įstatymo būdų.

Taip pat nustytya, kad SAM, prieš kurdama Nacionalinę elektroninę sveikatos sistemą, nesilaikė patvirtintų Valstybės informacinių sistemų steigimo ir įteisinimo taisyklių, neparengė ir nepatvirtino informacinės sistemos nuostatų. "Todėl Nacionalinė elektroninė sveikatos sistema negali būti laikoma įsteigta", - rašo Valstybės kontrolierė. 

Būta ir daugybė kitų nusižengimų, tačiau, anot laidos kūrėjų, prieš viską užsimerkta ir daryta, taip kaip reikiant saviems, suinteresuotiems žmonėms.


Šiame straipsnyje: SAMe-sveikata

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių