„Amnesty International“ ragina Lietuvą neužmesti tyrimo dėl slaptų CŽV kalėjimų

Organizacija „Amnesty International“ pirmadienį išplatintame metiniame pranešime ragina Lietuvos Generalinį prokurorą neužmesti tyrimo dėl galimų slaptų JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų Lietuvoje.

Metiniame pranešime teigiama, kad iki šiol Lietuvos valdžia dėl galimų slaptų CŽV kalėjimų elgėsi skaidriai, todėl esą skaidrumo ir atvirumo tikimasi ir toliau.

"Raginame generalinį prokurorą ir toliau kruopščiai tirti pranešimus apie galimas slaptas sulaikymo vietas, kad būtų nustatyta, ar ten buvo laikomi kaliniai, ir jei buvo, tai kada, kaip jie buvo transportuoti į Lietuvą ir iš jos, duomenis apie tai, kaip su jais buvo elgiamasi slapto sulaikymo metu, ir kurie Lietuvos valstybės pareigūnai yra atsakingi tiesiogiai dalyvaujant arba bendrininkaujant vykdant žmogaus teisių pažeidimus, kurie galėjo vykti šių operacijų metu. Lietuvos vyriausybė turi visiškai bendradarbiauti su vykdomu tyrimu", - teigiama "Amnesty International pranešime.

"Amnesty International" vertinimu Lietuvos 2009 m. gruodžio mėnesį paskelbtas pripažinimas, kad slapti kalėjimai buvo parengti naudoti Lietuvos teritorijoje buvo sveikintinas reiškinys.

Primename, kad 2009 m. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas atlikęs tyrimą nustatė, kad CŽV buvo aktyvi Lietuvos teritorijoje. Tyrimo ataskaita patvirtino pranešimus, pasirodžiusius JAV spaudoje, kad Lietuvoje buvo pritaikytų patalpų slaptiems sulaikymo centrams įkurti, bei tai, kad šešis kartus Lietuvoje galėjo leistis JAV CŽV lėktuvai.

2010 m. sausį Lietuvos Generalinė prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą dėl žvalgybos pareigūnų piktnaudžiavimo savo įgaliojimais, kuriant galimas slaptas sulaikymo vietas.

2010 m. vasarį išleista Jungtinių Tautų studija apie slapto sulaikymo praktiką visame pasaulyje pateikė nepriklausomą patvirtinimą apie Lietuvos dalyvavimą. Studija parodė, kad orlaiviai, veikiantys CŽV išvežimo programos ribose, leidosi Lietuvoje po falsifikuotų skrydžių planų priedanga.

2010 m. birželio mėnesį Europos komitetas prieš kankinimus (European Committee for the Prevention of Torture) aplankė dvi patvirtintas slaptas sulaikymo vietas Lietuvoje – tai buvo pirmasis kartas, kai nepriklausoma stebėjimo organizacija aplankė CŽV slaptą kalėjimą Europoje ir viešai paskelbė apie vizitą.

Savo ataskaitoje, organizacija „Amnesty International“ taip pat kviečia septynias kitas Europos vyriausybes – Vokietijos, Italijos, Makedonijos, Lenkijos, Rumunijos, Švedijos ir Didžiosios Britanijos – o taip pat Jungtinių Amerikos Valstijų – užtikrinti teisingumą CŽV nelegalaus išvežimo ir slapto sulaikymo programų aukoms.

Dešimtys žmonių, sulaikytų pagal šias programas, prievartiniu būdu dingo, buvo kankinami ir su jais buvo kitaip netinkamai elgiamasi.

 


Šiame straipsnyje: CŽV kalėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių