Alytaus mero šeimos išardytas kelias kaimiečiams kelia juoką

Alytaus rajone Daugų seniūnijoje Dvarčėnų kaime ant Daugų ežero kranto kaimo turizmo sodybą turintys Alytaus miesto meras Česlovas Daugėla ir jo žmona Virginija Daugėlienė už savavališkai įsirengtą kelią buvo nubausti praėjusių metų pabaigoje. V.Daugėlienė prisiėmė kaltę ir jai skirta 1 tūkst. litų bauda. Baudžiantieji konstatavo, kad kelio ruožas išardytas, tačiau vietiniams gyventojams toks išardymas kelia juoką: nustumtas tik skaldos sluoksnis, o žvyras ir keliui iškasti grioviai kraštuose liko.

„Galbūt mus laiko kvailais”

Dvarčėnų gyventoja, žemės, užimtos Daugėlų savavališkai nusitiestu keliu, savininkų atstovė Vladzė Dirsienė pakvietė apžiūrėti išardyto kelio ruožo. „Koks čia išardymas? Tik skaldą į šoną nustūmė. O kelias kaip buvo, taip ir liko. Kam dar sakyti, kad jį išardė? Dėl akių skaldą pastumdė, ir viskas. Galbūt mus laiko kvailais?” - piktinosi Vladzė.

Dvarčėniškiai šioje vietoje mena buvus paprasčiausią lauko keliuką, kuriuo važiuodavo arkliais ir dviračiais.

Daugėlai, iš privačių asmenų Daugų, arba Didžiulio, ežero pakrantėje įsigiję maždaug 6 hektarų sklypą, užsigeidė atskiro įvažiavimo kelio į šiame pasistatytą kaimo turizmo sodybą. Svetimoje žemėje jie nusitiesė 100 metrų ilgio ir 5 metrų pločio žvyro bei skaldos kelio ruožą, savavališkai užimdami 27 arus.

Iš pradžių nuskriausti žemės savininkai iš Daugėlų už arą užimtos žemės prašė 300 litų, vėliau - 500 litų, bet tokiu būdu Daugėlų šeima nesutiko tartis.

Savininkų skundais susidomėjo Alytaus apskrities valdžia. Surašytas savavališkos kelio statybos aktas, pareikalauta pašalinti žvyro ir skaldos kelio ruožą keturių žemės savininkų sklype Dvarčėnuose.

Visus praėjusius metus tuometis Alytaus apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas rovė ropę su Daugėlais dėl administracinės baudos skyrimo už savavališkai įsirengtą kelią.

Minimali bauda ir dėl gailesčio

Daugėlai, kaip žemės sklypo Dvarčėnuose savininkai, penkis kartus nereagavo į apskrities valdžios kvietimą atvykti. Tik metų pabaigoje į minėtą departamentą atvyko viena V.Daugėlienė, deklaravo esanti kaimo turizmo sodybos Dvarčėnuose statytoja, tad jai ir buvo skirta administracinė 1 tūkst. litų bauda už savavališkai įsirengtą kelią. Vadovaujantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, už šį pažeidimą gresia piniginės baudos nuo 1 iki 5 tūkst. litų.

V.Daugėlienei, Alytuje veikiančios Daugėlų šeimos statybų bendrovės „Kortas” viešbučio „Europa Royal Druskininkai” direktorei, minimali bauda skirta todėl, kad savavališkai įsirengtas kelio ruožas per savininkų žemę pašalintas, V.Daugėlienė gailėjosi negerai pasielgusi.

Apie Alytaus miesto mero žmonai skirtą baudą buvo pranešta savavališkai užimtos žemės savininkams. Apskrities vadovai taip pat pranešė, kad įsirengtame kelio ruože išardyta žvyro ir skaldos danga, išlygintas gruntas ir paskleistas juodžemis.

Skaldos ant šio kelio ruožo nematyti, bet žvyro sluoksnis, keliui suformuoti kraštai aiškiai matyti, o juodžemio ant buvusio kelio net neįžvelgsi.

Tad ar V.Daugėlienė nuoširdžiai gailėjosi negerai pasielgusi? Ar šiandien akli kaimiečiai, nematantys išardyto kelio?

Kadangi savavališkai įsirengto kelio padariniai pašalinti, apskrities viršininko administracija nebeteikė ieškinio teismui dėl šio kelio likvidavimo.

„Gali patys išsiardyti”

Nuo sausio 1-osios buvusio apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento funkcijos perduotos Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos. Vietoj departamento veikia inspekcijai pavaldus Alytaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius.

Jo vedėjas Raimondas Dargis, anksčiau vadovavęs ir minėtam departamentui, sakė, kad Daugėlai įvykdė ko prašomi - išvežė nuo kelio ruožo žvyro ir skaldos sluoksnį, inspekcija daugiau nebeketinanti domėtis Daugėlų keliu. Tad ką su neišardytu keliu daryti žemės savininkams? Patiems bylinėtis ar imtis iniciatyvos išardyti Daugėlų savavališkai įsirengtą kelio ruožą? „Gali patys išsiardyti”, - pareiškė R.Dargis.

„Kiek mums tai kainuos? Kaip mums naudotis ar parduoti žvyru ir skalda suniokotą žemę? Pasityčiojimas, daugiau nieko”, - piktinosi V.Dirsienė.

Turistauja tik avys?

V.Daugėlienė beveik prieš trejus metus gavo 1 mln. 295 tūkst. litų europinę ir mūsų valstybės biudžeto paramą kaimo turizmo sodybai prie Daugų ežero Dvarčėnų kaime įrengti. Netrukus paežerėje pastatyti keturi poilsiui pritaikyti mediniai nameliai, viename iš jų įrengta pirtis.

Savo patogumui, kad nereikėtų į sodybą važiuoti nuo Smetonos laikų išlikusiu bendru kaimo keliuku, nusprendė įsirengti naują kelią kitapus sodybos. Tam ir prireikė svetimos žemės gabalo.

Dvarčėnų gyventojai, tarp jų ir poilsiavietę čia turintis Daugų seniūnas Vydas Raudonis, turistų Daugėlų sodyboje sakė nematantys. „Pernai joje ganėsi tik avys. Kodėl niekas nesidomi, ar už Europos ir mūsų valstybės pinigus įrengtos kaimo turizmo sodybos yra naudojamos, ar pinigai neišmesti į balą?” - klausė V.Dirsienė.

V.Daugėlienė tvirtino atvirkščiai, pareikšdama, kad vasaromis turistai nameliais naudojasi.



NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių