A.Kubilius nenustebtų, jei „Gazprom“ apskųstų Lietuvą

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius sako, kad jo nestebina Rusijos dujų milžino "Gazprom" grasinimai skųsti Vyriausybę tarptautiniam arbitražui dėl koncernui nepalankios dujų sektoriaus pertvarkos.

"Ne pirmas atvejis, kai būtent ši kompanija taip elgiasi. (...). Tos direktyvos įgyvendinimo pasekmėje Lietuvos vartotojai įgytų teisę išsivaduoti iš monopolinio "Gazprom" dujų tiekimo, įgytų galimybę gauti ir alternatyvių tiekimų", - trečiadienį žurnalistams sakė premjeras.

Ministras pirmininkas tvirtino, kad be planuojamos dujų sektoriaus pertvarkos, pagal kurią būtų atskirtas dujų perdavimo ir paskirstymo valdymas, neįmanoma ir sėkminga planuojamo suskystinto dujų terminalo veikla.

"Gazprom" elgesys manęs nestebina,", - teigė A.Kubilius po Vyriausybės posėdžio.

Rusijos bendrovei apkaltinus Lietuvos Vyriausybę nepakankamu bendradarbiavimu, A.Kubilius pareiškė, kad joks subjektas neturės išskirtinių teisių teisėkūros procese.

"Pagrindinis priekaištas Vyriausybei yra tas, kad įstatymo projektai, kurie rengiami, nėra suderinti su "Gazprom". Galbūt tokia "Gazprom" patirtis Rusijoje, o gal ir anksčiau Lietuvoje įgyta jiems leidžia kelti šitaip klausimus, bet klausimai keliami klaidingai", - pabrėžė A.Kubilius.

"Nė vienas subjektas neturės kokių nors išskirtinių teisių daryti įtakos projektui", - pridūrė premjeras.

"Lietuvos dujų" akcininkas "Gazprom" sako, kad Vyriausybės planai atskirti dujų perdavimo ir paskirstymo valdymą bei taip perimti magistralinių vamzdynų valdymą pažeidžia įmonės teises ir turės neigiamą poveikį investicijoms.

Vieno iš "Gazprom" vadovų laiške Lietuvos premjerui skundžiamasi, kad Lietuvos Vyriausybė nedalyvauja diskusijose su "Gazprom" ir taip esą pažeidžia Rusijos ir Lietuvos susitarimą dėl investicijų skatinimo bei abipusės apsaugos.

"Manome, kad galima kreiptis į Tarptautinį arbitražą ir pareikalauti atlyginti žalą", - sakoma Lietuvos premjerui adresuotame "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojo Valerijaus Golubevo laiške, kurio kopiją trečiadienį gavo BNS naujienų agentūra.

"Drauge manome, kad kreiptis į Tarptautinį arbitražo teismą su ieškiniu Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl žalos atlyginimo, siekiant užkirsti kelią mūsų, kaip "Lietuvos dujų" akcininko, teisių pažeidimui, ne pats geriausias santykių plėtojimo variantas", - rašoma šią savaitę Vyriausybę pasiekusiame laiške.

Jame teigiama, kad siūloma dujų pertvarka atsiliepia "Gazprom", kaip "Lietuvos dujų" akcininko, teisėms, o Lietuvos Vyriausybė esą nenori dalyvauti diskusijose, "Gazprom" nepasiūlyta dalyvauti Energetikos ministerijos sukurtos darbo grupės veikloje.

Lietuvos vyriausybės atstovai sako, kad didelė dalis "Gazprom" priekaištų yra nepagrįsti, o Vyriausybė neketina peržiūrėti planų įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) trečiąjį energetikos paketą.

"Vyriausybė neketina peržiūrėti savo pagrindinio tikslo įgyvendinti trečiąjį energetikos paketą. "Gazprom" priekaištai toli gražu ne visi yra teisingi. "Gazprom" bus deramai informuotas apie priimamus sprendimus, kai bus reikalas", - BNS trečiadienį sakė premjero patarėjas Virgis Valentinavičius.

Vienas aukšto rango pareigūnas Vyriausybėje sakė, kad "stebina "Gazprom" norai dalyvauti įstatymų leidybos procese".

Lietuvos Vyriausybė sako, kad dujų sektoriaus pertvarka siekiama panaikinti monopolį dujų rinkoje ir įgyvendinti strateginius projektus - pastatyti suskystintų dujų terminalą ir nutiesti dujų jungtį į Lenkiją.

Panašų kelią kaip Lietuva įgyvendinti ES teisę pasirinko ir Estija, tuo metu Latvija nusprendė taikyti išimtį.

Vokietijos "E.ON Ruhrgas International" priklauso 38,9 proc. "Lietuvos dujų" akcijų, Rusijos "Gazprom" - 37,1 proc., valstybei - 17,7 procento.


Šiame straipsnyje: Gazprom

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių