A.Brazausko laidotuvės - gedulas išsisklaido už kampo

Ore tvyrantis gedulas gaubia S.Daukanto aikštę ir prezidentų rūmų prieigas. Kelios siauros gatvės nuo prezidentūros – ir vėl verda įprastas gyvenimas.

Atsisveikinti – vidinė būtinybė

Nors buvo paskelbta, kad visuomenė su Velioniu prezidentu Algirdu Brazausku galės atsisveikinti antradienį  nuo 13 val., prie prezidentūros vartų žmonės ėmė rikiuotis dar gerokai prieš vidurdienį.

Visi kaip vienas jie sakė norintys išreikšti paskutinę pagarbą A.Brazauskui – prezidentui ir šiltam, nuoširdžiam žmogui. „Tokio kalibro politiką vargu ar turėsime per ateinančius šimtą metų“, - abejojo į laidotuves atėjusi Ona Vilkčiuvienė. Žodžius moteris tarė drebančius balsu – emocijos šiomis dienomis ima viršų.

„Labai graudu, geras žmogus buvo“, - žvilgančiomis akimis kalbėjo iš Šalčininkų rajono atvykusi Kazimiera Tamošiūnienė.

Atsisveikinti su prezidentu atkeliavę žmonės aiškino, kad noras tarti paskutinį sudie yra ne tik racionalus, pagrįstas protu, bet tarsi vidinė būtinybė.

„Sunku išreikšti žodžiais. Tiesiog jaučiu, kad taip reikia“, - sakė Vaclovas Uogelis.

Abiturientės Viltė Pupkevičiūtė ir Agnė Juocevičiūtė prezidentūros link skubėjo nešinos baltomis gėlėmis. Merginų neišgąsdino kelių šimtų žmonių eilė. „Palauksime, esame tam nusiteikusios“, - tikino merginos.

A.Brazauskas joms pirmiausia – istorinė asmenybė. „Tai pirmasis Nepriklausomos Lietuvos prezidentas. Jam mirus baigėsi vienas mūsų valstybės etapas. Tokio valstybės pareigūno laidotuvių ceremonija yra istorinis momentas, o mes norime būti tos istorijos liudytojomis“, - kalbėjo V.Pupkevičiūtė.

Laukiantiems – vanduo ir tualetai

Kad patektų į prezidentūros Kolonų salę, kur pašarvotas velionis A.Brazaukas, antradienį žmonės turėjo laukti daugiau nei valandą. Tačiau jie buvo kantrūs ir nesiskundė.

Siekdami apsisaugoti nuo plieskiančios saulės žmonės skleidė skėčius. Ištroškusiaisiais pasirūpino laidotuvių organizatoriai, S.Daukanto aikštės pašonėje pastatę kelis šalto vandens sifonus. Netoliese buvo įrengti biotualetai. Budi greitosios pagalbos ekipažas.

Prie Prezidentūros rinkosi ne tik pavieniai žmonės. Atsisveikinti su prezidentu atvyko šeimos su vaikais, bendradarbių kolektyvai.

„Esame kaimynai, todėl privalome deramai atsisveikinti. A.Brazauskas – žmogus, kurį reikia gerbti. Prisimenu, kai jis buvo pirmasis LKP CK sekretorius, o aš tik jauna Vilniaus universiteto darbuotoja, važiavome A.Brazausko sveikinti 50-ojo jubiliejaus proga. Po kelių dienų per jo sekretorę atkeliavo mūsų nuotrauka su jo ranka parašyta padėka. Įsivaizduojate, jis buvo toks svarbus asmuo, o rado laiko padėkoti. Prisimenu jį kaip labai šiltą ir nepasipūtusį žmogų“, - pasakojo Stanislava Vaškevičienė, eilės atsisveikinti su velioniu laukusi Vilniaus universiteto darbuotojų draugijoje.

Prie prezidentūros būriavęsi žmonės paklausė valstybinių laidotuvių organizatorių raginimų į laidotuves nenešti vainikų ir rankose spaudė baltas rožes ar chrizantemas.

Gėlės tapo miesto gatvėmis Prezidentūros link traukiančių žmonių skiriamuoju ženklu. „Atsiprašau, neturiu laiko, labai skubu, nes man užimta eilė“, - sparčiai žingsniuodama Šventaragio gatve tarstelėjo moteris.

Gedulą nustelbia muzikiniai kanalai

Rimties ir santūrios tylos atmosfera, tvyranti Totorių, Universiteto gatvėse, Krašto apsaugos ministerijos prieigose ir, žinoma, aptvertoje S.Daukanto aikštėje, išsisklaido Pilies gatvėje. Ten teka įprastas turistinis gyvenimas: judrus ir šurmuliuojantis.

Pilies gatvėje įsikūrusios kavinės gedi tik išoriškai – ant pastatų iškeltomis vėliavomis, perrištomis juodu kaspinu. Kavinių viduje gedulo ženklų – nė lašo: skamba muzika, futbolo čempionatui įrengtuose televizorių ekranuose transliuojamas MTV muzikinis kanalas.

Alaus restorane „Aula“ vidurdienį pasiteiravus, ar būtų galima perjungti Lietuvos televizijos kanalą, padavėja su akivaizdžia nuostaba veide paklausė: „O kas ten?“ Paaiškinus, kad šiuo metu kaip tik transliuojamas aukščiausių šalies vadovų atsisveikinimas su velioniu prezidentu, mergina sumurmėjo, kad turbūt galima, bet dar nutarė perklausti restorano administratorės.

„O kas prašo?“, - pasiteiravo ji. Po to nužvelgusi dienraščio žurnalistę nusprendė, kad kanalą perjungti galima.

Reikia pripažinti, kad tiesioginė transliacija iš prezidentūros Kolonų salės sudomino ne daugelį pietauti į restoraną užsukusių klientų. Jie dažniausiai rinkosi stalelius atokiau televizorių ekranų. Vaizdais iš salės, kur pašarvotas A.Brazauskas, kiek aktyviau domėjosi jautienos kepsnį valgantys policijos pareigūnai, pietų atėję iš budėjimo posto Universiteto ir S.Skapo gatvių sankirtoje.

Tvarką prižiūri policijos pajėgos

Policijos pareigūnų gatvėse, juosiančiose prezidento rūmus, dešimtys. Jie užtikrina rimtį ir prireikus paaiškina atsisveikinti su velioniu A.Brazausku norintiems tautiečiams, kur eiti. Pareigūnai atrodo paslaugūs ir geranoriški, tačiau neleistinoje vietoje pravažiuojančių automobilių vairuotojus drausmina griežtai.

Visuomenė su prezidentu galės atsisveikinti antradienį 13-20 val. ir trečiadienį 10-20 val. Įėjimas į Kolonų salę - per Prezidentūros vidinį kiemelį. Organizuotos grupės kviečiamos registruotis iš anksto suderinus apsilankymo laiką tel. 8 5 2664073. Kreiptis į p. Auksę Čepkauskaitę.

Atsisveikinimas su velioniu ketvirtadienį prasidės 9 val. šv. Mišiomis Vilniaus arkikatedroje bazilikoje. 11-13 val. velionio Prezidento lankymas visuomenei bus laikinai nutrauktas. Tikimasi, kad šiuo metu paskutinę pagarbą A.Brazauskui atiduos diplomatai, kitų šalių vadovai.

14 val. A.Brazausko karstas su procesija pajudės Antakalnio kapinių link. Visus renginius transliuos Nacionalinis radijas ir televizija.

 

 


Šiame straipsnyje: Brazauskas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių