Abiturientų puota – išbandymas piniginėms

Startavęs abiturientų išleistuvių maratonas ne vieną tėvą varo į neviltį. Dar nė brandos egzaminų nesulaukusių, bet su mokykla skubančių atsisveikinti abiturientų šventė šeimos biudžetą patuštins mažiausiai keliais šimtais litų.

Tokia finansinė našta teks itin taupiems tėvams, tam vieninteliam vakarui tinkamus apdarus suradusiems turguje ar dėvėtų drabužių parduotuvėje, aplenkusiems grožio salonus. Kiti sutinka pakloti gerokai solidesnes, triženkles sumas, kad tik netektų raudonuoti prieš savo atžalos bendraklasių tėvus.

Švenčių muzikantai, aktoriai, vaišėmis stalus nukraunančių restoranų virėjai pastebi sunkmečiu išryškėjusią tendenciją: išleistuvėse mažėja tėvų, tačiau įsilinksminusiems abiturientams prižiūrėti samdomos saugos tarnybos.

Ieškojo originalumo

Juozo Miltinio gimnazijos abiturientai mokyklinius metus palydės sekmadienį Panevėžio pašonėje, prie aplinkkelio įkurtame restorane. Išleistuvių organizatorė, dvyliktokės mama Laima Ivanovienė skaičiuoja, kad šventė vienam jos dalyviui atsieis apie 65 Lt. Mamos nuomone, tokia suma nėra nepadoriai didelė – tėvelių iniciatyvinė grupė suko galvą, kaip atžaloms surengti kuo originalesnę, bet ir kišenių pernelyg nedraskančią šventę.

„Į tą kainą įskaičiuotas ir maistas, ir gėrimai, gėlės mokytojams, salės ir autobuso nuoma. Iš tų pačių pinigų pirkome gėles ir Paskutiniam skambučiui. Skaičiavome, kiek pinigų išleistuvėms išleido buvusios laidos, manom, kad nesišvaistėme“, – teigė L.Ivanovienė.

Tėvai pasistengė, kad atžalos su mokykla atsisveikintų įdomiau nei kitų miesto švietimo įstaigų bendraamžiai. Vakarą ves ne vietiniai Panevėžio muzikantai, o sostinės atradimų teatro „Arti“ aktoriai. Už visos nakties linksmybes vedėjams tėvai nepagailėjo 2500 Lt

„Norėjome, kad būtų kažkas kitaip, neįprastai. Visi pripratę kviestis panevėžiečius muzikantus Snabaičius, o mes norim, kad būtų originaliau. Svarbiausia, kad vaikams būtų įdomu. Nemanau, kad per tokią šventę protinga juos versti klausytis tėvams patinkančios muzikos“, – pasirinkimą aiškino L.Ivanovienė.

Išleistuvių vakarą gimnazistų saugumu patikėta rūpintis Ekskomisarų biurui. Pasak mamos, saugos tarnybos paslaugų paprašyta baiminantis, kad šventės nesugadintų į atokų restoraną užklydę nekviesti svečiai.

„Už apsaugą mokame tikrai labai nedaug – 600 Lt“, – skaičiavo L.Ivanovienė.

Į išleistuvių išlaidų krepšelį įskaičiuota ir dovana ugdymo įstaigai – abiturientai 1000 litų prisidėjo prie šiais metais gimnazijos vardą pelniusios švietimo įstaigos vėliavos pasiuvimo.

Ruošėsi nuo rudens

Skaičiuojama, kad išleistuvėse dalyvaus 121 J.Miltinio gimnazijos abiturientas ir 124 jų svečiai. Pasak L.Ivanovienės, atsisveikinti su mokykla bendraklasių būry atsisakė 18 dvyliktokų.

Mamos nuomone, išleistuvių vakaras nėra nepakeliama finansinė našta šeimos biudžetui, jei iš anksto tam  taupoma.

„Visi žino, kad ateis tas laikas, kai vaikas baigs mokyklą. Išleistuvių išlaidas verta planuoti iš anksto. Suprantu, kad neturintiems darbo tėvams tikrai sudėtinga, bet nemanau, kad dėl finansinių motyvų dalis atsisakė dalyvauti išleistuvėse. Kiek girdėjau, nemažai jau yra išvykusių į užsienį“, – svarstė L.Ivanovienė.

Jos pačios šeima dukros šventei išleido apie 1000 litų.

„Vyras apsiėjo be naujo kostiumo, bet suknelę reikėjo man pirkti, o dukrai – net dviejų: Paskutiniam skambučiui ir išleistuvių vakarui, dar bateliai man ir jai. Jau rugsėjį pradėjome planuoti, kaip rengsimės ir kiek išleisime. Visiems patarčiau taip skaičiuoti, tada nelabai ir juntamos išlaidos“, – įsitikino L.Ivanovienė.

Pageidauja ilgų blakstienų

Prieš išleistuves vos spėjantys suktis grožio specialistai tvirtina nepastebintys, kad sunkmetis būtų apkarpęs mokyklinės šventės išlaidas.  Pasak Panevėžyje esančio grožio salono „Vanella“ savininkės Nijolės Cimermanienės, šventiniam vakarui besiruošianti mergina grožio salone vidutiniškai palieka apie 300 litų. Už šiemet itin populiarų blakstienų priauginimą abiturientės nepagaili 180 litų, dar 50–70 litų tenka pakloti už šukuoseną, 40 litų – už kuklų makiažą ir maždaug 28 Lt kainuoja manikiūras.

„Užsakymų turime daug, išleistuvių metas mums – tikra rugiapjūtė. Klienčių sulaukiame ir iš Kupiškio, Anykščių, Panevėžio rajono. Merginos netaupo išleistuvių ir vestuvių sąskaita“, – teigė N.Cimermanienė.

Grožio salono „Oranžinis stilius“ savininkė Aušra Vitkuvienė abiturientėms pataria rinktis kuo kuklesnį įvaizdį. Tačiau ir paprastam makiažui, ir neįmantriai šukuosenai piniginėje vertėtų turėti iki 100 litų. Dažniausiai grožio salonuose paliekamos sumos gerokai didesnės, mat kartu su abiturientėmis gražinasi ir šventėje dalyvausiančios mamos ar net močiutės.

Ieško ir dėvėtų suknelių

Proginių drabužių nuomos salonų duris svajonių suknelių ieškančios abiturientės pradėjo varstyti dar sausį. O siuvėjos tvirtina plušančios nepakeldamos galvų. Abiturientų išleistuvėmis džiaugiasi net dėvėtų drabužių parduotuvės. Kai kuriose jų šiuo metu neliko nė vienos šventinės suknelės. Pasak verslininkės Rasos Sirgėdienės, merginas užsukti į tokias parduotuves masina mintis, kad už itin mažą kainą galima rasti originalią ir tikrai vienetinę suknelę.

„Puošni, dar su etikete suknelė dėvėtų drabužių parduotuvėje kainuoja iki 100 litų. Bet tokių mažai pasitaiko. Dažniausiai šventei tinkamos suknelės kainuoja tik 25–30 litų. Tokios labai populiarios, ir sunkmetis, manau, tam įtakos neturi. Merginos tiesiog nori atrodyti originaliai“, – mano R.Sirgėdienė.

Panevėžio proginių vestuvių nuomos salonuose siūlomų suknelių kainos siekia nuo 80 iki kelių šimtų litų. Pasak salono „Abiti“ savininkės Kristinos Palubinskienės, šiemet madingiausios žaismingai gėlėtos, ryškiaspalvės jaunatviškos suknelės.

„Daugelis atėjusiųjų į kainą nežiūri. Svarbiausia – kad tiktų ir patiktų. Siūtis nesiryžta, nes nežino, kaip atrodys su nauju drabužiu. O salone pasirinkimas didelis, gali matuotis, derinti“, – mano K.Palubinskienė.

Salono „Jūratės stilius“ savininkės Jūratės Sudeikienės teigimu, proginių drabužių kainos šiemet kritusios bemaž 30 proc., tačiau duris praveria taip pat gerokai mažiau klientų.

„Daugelio šeimų biudžetas skurdesnis, be to, ir dabartinė mada orientuota į kuklumą, minimalizmą. Mūsų siūlomi drabužiai puošnesni už abiturientų lūkesčius“, – mano verslininkė.

Muzikantams – darbymetis

Panevėžyje žinomiausi atlikėjai tvirtina nebesuspėjantys išpildyti visų norinčiųjų pageidavimų.

Grupės „Vaivoras“ vokalistei Irenai Snabaitienei ir kitiems muzikantams liepa – pats darbymetis.

„Susidomėjimas gal net didesnis nei pernai. Užsakymų groti išleistuvėse sulaukėme iš Vilniaus, Kauno, Suvalkijos regiono. Visų patenkinti fiziškai nepajėgtume, kai kuriems teko atsakyti“, – pasakojo I.Snabaitienė.

Tačiau daugiau darbo muzikantams nereiškia sotesnės duonos ir didesnių pajamų. Jų paslaugų įkainiai šiemet bent 500 litų mažesni – už išleistuvių naktį muzikantai užsiprašo vidutiniškai 2000–3500 litų.

Pasak I.Snabaitienės, tokie pinigai didžiuliai ir lengvi atrodo tiems, kurie tokio darbo nedirba.

„Nežinau, ką veikia kiti, bet mes plušame labai daug. Nuo 20 valandos iki ryto grojame vien tik gyvą muziką, organizuojame įvairiausias atrakcijas, į tą pačią kainą įskaičiuojame suvenyrus šventės dalyviams. Ir šitaip dirbame dviese, tik vidurnakty apie pusantros valandos užleidžiame vietą didžėjui, kad jaunimui pagrotų ir klubinės muzikos“, – pasakojo I.Snabaitienė.

Valgo mažiau

Išleistuvių maratonas verčia greičiau suktis ir restoranų virėjus, tačiau praturtėti iš to jie šiemet nesitiki.

„Kaina išliko ta pati, kaip praėjusiais metais – apie 40 litų žmogui, o maisto produktai per metus pabrango 10 procentų, pakilo elektros, vandens, kuro kainos. Pelno nė nesitikime, dirbame tik tam, kad dirbtume, ir dėl to džiaugiamės. Taigi tą pačią sumą, kaip pernai,  stebuklų ant stalo padėti nebegalime“, – pripažįsta bendrovės „Vakarinė žara“ savininkė Birutė Bernatonienė.

Jos teigimu, šiemet bendrovė sulaukė perpus mažiau užsakymų padengti šventinį stalą abiturientams. Verslininkės nuomone, kiekvieną litą skaičiuoti ėmę moksleivių tėvai ieško pigiausių, nors ir ne pačių kokybiškiausių paslaugų.

„Daugelis mokyklų prašo kuo kuklesnio išleistuvių stalo, kad tik pigiau atsieitų. Dažnam nebesvarbu patiekalai, kad tik nebrangiai būtų. Dėl to labai išaugo ir konkurencija tarp kavinių“, – paaiškino B.Bernatonienė.

Be to, pasak jos, šiemet gerokai sumažėjo į išleistuves atžalas atlydinčių tėvų. Vaikų šventei dar surinkę litą kitą, patys gimdytojai linksmybių atsisako.

Verslininkai vis dėlto pastebi, kad sunkmetis išryškino, kurioms Panevėžio mokykloms savo atžalas patiki pasiturinčios šeimos. Mažiausiai išleistuvėms taupo J.Balčikonio, V.Žemkalnio, J.Miltinio gimnazijų abiturientų tėvai.


Šiame straipsnyje: išleistuvėsabiturientai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių