Abiturientai raginami nestoti į mokamas vietas Lietuvos universitetuose

Solidarių Lietuvos studentų judėjimas abiturientus ragina boikotuoti studijų finansavimo tvarką ir nestoti į mokamas vietas.

„Lietuvoje studijų paskolų sąlygos yra palankios bankams, tačiau nėra palankios studentams – pagal šiuo metu galiojančią tvarką, paėmę paskolą studijoms banke, palūkanas kas mėnesį turėsite mokėti jau studijų metu, o pradėti grąžinti gautą paskolą turėsite praėjus vieneriems metams nuo studijų baigimo, nepriklausomai nuo to ar jau būsite pradėję dirbti, ar ne. stoję į mokamas studijų vietas turėsite labai menkus šansus pereiti į nemokamą studijų vietą arba gauti studijų kainos kompensaciją netgi tuo atveju, jeigu savo pasiekimais prilygsite valstybės finansuojamiems studentams ar net juos lenksite“, - teigiama antradienį išplatintame atvirame judėjimo laiške abiturientams.

Judėjimas ragina abiturientus nelikti abejingiems ir boikotuoti naująją tvarką.

Visas laiško tekstas:

Sveikiname Jus sėkmingai įveikusius vidurinio ugdymo pakopą ir pasiryžusius tęsti savo lavinimąsi aukštosiose mokyklose. Dalis Jūsų jau pasirinko studijas užsienio šalyse – gaila, kad paliekate Lietuvą, tačiau viliamės, kad, sėkmingai pabaigę studijas, Jūs grįšite į Tėvynę ir panaudosite įgytas žinias savo bei tėvynainių gerovės kūrimui. Dalis Jūsų, pasilikusių Lietuvoje, pasirinkote tęsti mokslus šalies aukštosiose mokyklose – kolegijose ir universitetuose. Jau netrukus bus paskelbtos stojančiųjų galimybės ir kvietimai studijuoti. Daugelis Jūsų nekantriai laukiate, norėdami sužinoti, ar patekote tarp 19 tūkst. laimingųjų, galėsiančių pasirinktą specialybę pradėti studijuoti nemokamai. Dalis Jūsų, deja, atsidurs už šių laimingųjų rato ribos ir susilauks pasiūlymų studijuoti mokamose vietose, mokant už studijas apytikriai nuo 4 tūkst. iki 18 tūkst. už vienus studijų metus  – kreipiamės į Jus, ragindami labai atsakingai apsvarstyti šiuos pasiūlymus ir neskubėti jų priimti dėl šių priežasčių:

 • Lietuvoje studijų paskolų sąlygos yra palankios bankams, tačiau nėra palankios studentams – pagal šiuo metu galiojančią tvarką, paėmę paskolą studijoms banke, palūkanas kas mėnesį turėsite mokėti jau studijų metu, o pradėti grąžinti gautą paskolą turėsite praėjus vieneriems metams nuo studijų baigimo, nepriklausomai nuo to ar jau būsite pradėję dirbti, ar ne. Paskolos grąžinimo atidėjimas galimas tik tuo atveju, jeigu Jūsų šeimos pajamos, praėjus metams po studijų baigimo, per paskutinius šešis mėnesius 50 proc. neviršys valstybės remiamų pajamų – t.y. neviršys 525 lt. (kadangi valstybės remiamos pajamos šiuo metu sudaro 350 lt. per mėnesį). Paskolos grąžinimo terminas – 15 metų.
 • Įstoję į mokamas studijų vietas turėsite labai menkus šansus pereiti į nemokamą studijų vietą arba gauti studijų kainos kompensaciją netgi tuo atveju, jeigu savo pasiekimais prilygsite valstybės finansuojamiems studentams ar net juos lenksite.
 • Visų abiturientų tėvai, tarp jų ir Jūsų, mokėjo ir moka valstybei mokesčius iš kurių formuojamas šalies biudžetas, tačiau biudžeto lėšomis bus finansuojamos tik 19 tūkst. abiturientų studijos. Kai jie baigs mokslus nemokamai, už visų mokesčių mokėtojų lėšas, ir galės džiaugtis gaunamu atlyginimu, Jūs baigę mokslus turėsite grąžinti nemažas skolas bankams netgi tuo atveju, jeigu uždirbsite nedaug arba išvis neturėsite darbo.

Mes manome, kad tokia tvarka yra teisėta, tačiau neteisinga ir todėl turi būti keičiama. Paspartinti teigiamus pokyčius mes galime įvairiomis priemonėmis, viena jų – atsisakydami dalyvauti valdžios įteisintoje diskriminacinėje sistemoje. Mes dažnai peikiame valdžią dėl vienodą studijų prieinamumą bei lygias galimybes pažeidžiančios aukštojo mokslo „reformos“, dėl universitetų komercializavimo, prekybos diplomais legalizavimo ir pan., tačiau, priimdami mums siūlomas studijas mokamose vietose ir nevienodas studijų sąlygas, patys nesusimąstydami pritariame tokiai tvarkai ir taip netiesiogiai padedame ją įtvirtinti. Tad iš dalies patys esame kalti dėl susiklosčiusios padėties.

Kviečiame Jus atsižvelgti į aukščiau išdėstytus argumentus, įvertinti savo galimybes ir perspektyvas bei susimąstyti, ar verta stoti į mokamas studijų vietas. Taip pat raginame Jus nepamiršti, kad visų Lietuvos studentų gerovė priklauso ir nuo mūsų vienybės bei veiksmų! Nusprendusius stoti į mokamas vietas kviečiame jungtis į studentų teisių gynimo sambūrius, užuot pasyviai susitaikius su socialiai neatsakingos valdžios primesta ir lygias galimybes pažeidžiančia aukštojo mokslo ir studijų politika.

Linkime sėkmės!NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių