„ABC News": slaptas CŽV kalėjimas buvo įrengtas Antaviliuose buvusiose jojimo patalpose

Jungtinių Valstijų televizija "ABC News" pranešė iš Lietuvos vyriausybės atstovo ir buvusio JAV žvalgybos pareigūno gavusi patvirtinimą, kad slaptas Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas įtariamiems teroristams buvo įkurtas Antaviliuose.

Kalėjimas įrengtas mažiau nei 20 kilometrų nuo Vilniaus esančiame komplekse, buvusioje jojimo bazėje.

Reportažą iš Antavilių parengė ir kita įtakinga JAV žiniasklaidos priemonė - straipsnis apie galimai veikusį CŽV kalėjimą ketvirtadienį pasirodė "Washington Post" interneto svetainėje.

"ABC News" interneto svetainėje trečiadienį paskelbta, kad kalėjimas jojimo patalpose pradėjo veikti 2004 metų rugsėjo mėnesį ir veikė iki 2005 metų lapkričio. Jame, kaip teigiama, buvo kalinami ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys.

Remiantis neįvardytais šaltiniais, kurie matė patalpas, teigiama, kad CŽV jodinėjimo patalpose pastatė storą betono sieną.

"Už sienos buvo pastatytas, vieno šaltinio Lietuvoje žodžiais, "pastatas pastate", - rašo "ABC News".

Anot pranešimo, viduje buvo atskiros sekcijos kaliniams, jose buvo po dušą, lovą ir tualetą, atskiros patalpos buvo įrengtos tardymams. Teigiama, kad šalia buvo įsikūrę ir žvalgybos pareigūnai.

"Veikla tame kalėjime buvo neteisėta. Taikytos įvairios kankinimo formos, įskaitant draudimą miegoti, priverstinį stovėjimą", - "ABC News" sakė žmogays teisių pažeidimų tyrimu užsiimantis Johnas Siftonas (Džonas Siftonas).

JAV televizijos aprašytas kompleksas dabar priklauso Lietuvos valstybės saugumo departamentui (VSD). Apie tai, kad čia galėjo veikti CŽV kalėjimas, praėjusį mėnesį pranešė LNK televizija.

VSD bazę Antaviliuose praeitą savaitę aplankė parlamentinį tyrimą dėl galimo CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje atliekantys Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai.

"ABC News" teigimu, iki 2004 metų jojimo patalpos ir jose buvusi kavinė priklausė vietinei šeimai, o 2004 metų kovą patalpos buvo parduotos Delavere, Panamoje ir JAV sostinėje Vašingtone registruotai įmonei "Elite, LLC". BNS žiniomis, "Elite LLC.". pastatą valdė iki 2007 metų. Būtent iš šios bendrovės 2007 metais Lietuvos valstybė įsigijo minėtą nekilnojamąjį turtą, kurį šiuo metu valdo VSD.

Nekilnojamojo turto registro duomenų bazėje nurodoma, kad VSD 22 arų ploto žemės sklypą ir 968 bendrojo ploto kvadratinių metrų patalpas panaudos teise valdo nuo 2007 metų. Minėtų patalpų naudingas plotas - 897 kvadratiniai metrai, iš jų gyvenamosios patalpos - 236 kvadratinių metrų ploto.

Minėtame sklype esantis pastatas, registro duomenimis, pastatytas dar 1992 metais, tuomet priklausęs fiziniams asmenims.

Buvę Lietuvos vadovai neigė turintys kokios nors informacijos, kad Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas, bet dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė turinti "netiesioginių įtarimų".

Seimas yra pavedęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui iki gruodžio 22 dienos nustatyti, ar mūsų šalyje veikė slaptas kalėjimas, kur galėjo būti kankinami įtariamieji terorizmu.

Lietuva yra trečioji šalis Europoje, kuriai mesti įtarimai dėl galimo slapto CŽV kalėjimo. Įtariama, kad tokie centrai taip pat buvo įkurti Rumunijoje ir Lenkijoje.

"ABC News" kalbintas buvęs Baltųjų rūmų kovos su terorizmu pareigūnas Richardas Clarke (Ričardas Klarkas) teigė, kad naujosios NATO narės jautėsi labai dėkingos JAV už priėmimą į Aljansą.

"Naujos NATO narės buvo tokios dėkingos už JAV vaidmenį priimant jas į organizaciją, kad tuo metu buvo pasirengusios daryti bet ką, ko prašė JAV. Jos siekė patenkinti ir siekė bendradarbiauti saugumo ir žvalgybos klausimais", - teigė pareigūnas, kuris dabar yra "ABC News" konsultantas.


Šiame straipsnyje: CŽVAntaviliai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių