57 proc. gyventojų: psichikos negalią turintys gali dirbti

Lietuvoje per dvejus metus trečdaliu padaugėjo žmonių, manančių, kad psichikos negalią turintys asmenys gali dirbti apmokamą darbą. 2006 metais taip manė tik 31 proc. šalies gyventojų, tuo tarpu 2008 m. balandį - beveik du kartus daugiau, t.y. 57 proc. Abi apklausos buvo atliktos viešosios įstaigos „Globali iniciatyva psichiatrijoje", vykdančios Europos Bendrijų iniciatyvos EQUAL projektą „Psichikos ir proto negalią turinčių asmenų įdarbinimas".

„Būtent neigiamas visuomenės nusistatymas, gajūs stereotipai ir lemia, kad psichikos liga susirgęs žmogus yra išstumiamas iš visuomenės ir darbo rinkos. O tai tiesiogiai veikia ir jo pajamas, ir gyvenimo kokybę. Šias neigiamas nuostatas formuoja ir artimųjų, pavyzdžiui, tėvų nuomonė, ir žiniasklaidoje palaikomi stereotipai", - tvirtino projekto „Psichikos ir proto negalią turinčių asmenų įdarbinimas" atstovė Neringa Jurčiukonytė.

Lyginant 2006 ir 2008 metais atliktų apklausų duomenis, pastebima tendencija - manančių, kad psichikos negalią turintys žmonės gali dirbti, daugėja. O galvojančių priešingai sumažėjo - nuo 57 proc. 2006 metais iki 31 proc. 2008 metais. Pabrėžtina, kad griežtai nusistačiusių prieš psichikos negalią turinčių žmonių įdarbinimą sumažėjo dar ženkliau - nuo 22 proc. iki 8 proc. šalies gyventojų.

Apklausų metu, kurias 2006 ir 2008 metais atliko bendrovė „Spinter tyrimai" buvo apklausta 1000 Lietuvos gyventojų.

Nors visuomenės nuostatos neįgaliųjų įdarbinimo atžvilgiu tampa palankesnės, prikalbinti darbdavius įdarbinti šiuos asmenis vis dar sunku - nepadeda net valstybės skiriamos subsidijos.

Todėl projekto metu buvo sukurta darbo asistentų pareigybė - tai specialistas, tarpininkaujantis tarp darbdavio ir psichikos sveikatos problemų turinčio asmens. Darbo asistentai yra atsakingi ne tik už neįgaliųjų įsidarbinimo procesą, bet ir už jų palaikymą bei problemų sprendimą įsidarbinus. Atliktas ekonominis tyrimas parodė, jog įdarbinti psichikos negalia sergantį asmenį padedant darbo asistentams yra ekonomiškai naudinga valstybei.

Įdarbinus pirmuosius neįgalius asmenis buvo atlikta apklausa, kuri parodė, jog darbe jie pasižymi kaip punktualūs, bendraujantys, imlūs ir atsakingi. Dauguma psichikos sveikatos sutrikimų turinčių asmenų atsiskleidė kaip pareigingi darbuotojai: dažniausiai darbe jie neužsiima asmeniniais reikalais (91,9% visų atsakiusiųjų), jaučiasi atsakingi už atliekamą darbą (94,6% visų atsakiusiųjų) ir yra punktualūs. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių