Į valdžią taikosi ir dainininkai, ir įtariamieji

Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) nuo vakar paskelbus savivaldos rinkimų politinės kampanijos pradžią, dėl pozicijų sąrašuose nesusitariantys panevėžiečiai delsia registruoti kandidatus į tarybas. Nors VRK dar nesulaukė nė vieno prašymo iš Panevėžio, tačiau jau dabar aišku, kad į kitos kadencijos miesto Tarybą pretenduojanti publika įvairove nenusileis dabartiniam Seimui.

Aukštaitijos sostinėje politines partijas į rinkimus ves ir dainininkai, ir sportininkai, ir netgi įtariamieji finansiniais nusikaltimais.

„Man gali teikti įtarimų, kiek nori. Kad ir kokią etiketę man prilipdytų, pakišti kojos nepavyks“, – užtikrintas jaučiasi Panevėžio socialdemokratus į rinkimus vesiantis korupcija įtariamas skyriaus pirmininkas Povilas Vadopolas.

Nors rinkimuose dalyvausiančių kandidatų sąrašą partija planuoja tvirtinti tik mėnesio pabaigoje, neabejojama, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos dėmesys pusmetį miestui vadovavusiam ir teismo neteisėtu meru pripažintam P.Vadopolui nesutrukdys išlikti lyderiu.

Pasak skyriaus pirmininko, kol kas tik abėcėliniame partijos rinkimų sąraše – 42 kandidatai, tai yra kone dvigubai daugiau nei 2007-aisiais vykusiuose savivaldos rinkimuose. Tuomet į Panevėžio tarybą pretendavo 27 socialdemokratai.

Įtariamajai atvėrė kelią

Korupcijos šešėlio dengiamą kandidatę turės ir Liberalų sąjūdis. Jų sąraše – piktnaudžiavimu tarnyba įtariama buvusi vicemerė Zita Kukuraitienė. Pirmas įrašytas liberalsąjūdininkų Panevėžio skyriaus pirmininkas Laimutis Sėdžius tvirtina nematantis priežasčių politinei bendražygei dar vienai kadencijai nesiekti vietos Taryboje.

„Kai Z.Kukuraitienei pareiškė įtarimus, jos narystė partijoje pusmečiui buvo sustabdyta. Bet per tiek laiko ji nė karto net nebuvo pakviesta į prokuratūrą, todėl valdyba Z.Kukuraitienei sugrąžino narystę. Mes negalime jos nuteisti, jei teismas nenuteisęs“, –  aiškino L.Sėdžius.

Liberalų sąjūdis preliminariame sąraše jau turi 25 kandidatus, pasak skyriaus lyderio, dar keletas svarsto galimybę siekti Tarybos nario mandato.

Politikos atsikando

Korupcija įtariamų politikų gausa per šią kadenciją pasižymėjusi partija „Tvarka ir teisingumas“ rinkimų sąrašą pasistengė išvalyti. Savivaldos rinkimuose nekandidatuos nė vienas iš trijų Panevėžio valdžios skonio paragavusių įtariamų „tvarkiečių“. Pasak skyriaus pirmininko Sigito Čingos, kyšininkavimu ir piktnaudžiavimu tarnyba įtariami buvęs vicemeras Kastytis Vainauskas, posto netekęs Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Karčinskas bei Tarybos narys Tomas Tarulis patys atsisakė dalyvauti rinkimuose.

„Atsikandau politikos. Pamatyti, kad jai nesukurtas, užteko vienos kadencijos“, – tvirtino T.Tarulis.

„Tvarkiečiai“ kandidatų sąrašą planuoja tvirtinti po poros savaičių.

Visuomenė nuvylė

Linksmiausiai rinkimams nusiteikę miesto Taryboje nė vienos vietos neturintys socialliberalai. Nors Naujoji sąjunga oficialiai kandidatų taip pat nepatvirtinusi, tačiau pirmos penkios vietos jau aiškios. Panevėžyje pozicijas praradusią partiją į rinkimus ves skyriaus pirmininkas Svajūnas Mackevičius – dainininkas Svajus. Tarp sąrašo lyderių – soliariumų tinklo savininkas Haroldas Puikis, advokatas Žygimantas Rutkauskas, ekonomikos studentas Vitalijus Šležys.

Sąrašo lyderis pripažino, kad rinkimų prognozės jų partijai Panevėžyje – ne pačios geriausios.

„Geriau nekomentuosiu mūsų atliktos gyventojų apklausos rezultatų. Matome, kad žmonės išvadų nedaro – rinkėjai valdžioje regi tuos pačius veidus, ir toliau lyderiauja susitepę politikai“, – apmaudo neslėpė S.Mackevičius.

Naujoji sąjunga veikiausiai pateiks trumpiausią rinkimų sąrašą. Kol kas jame – tik 18 pavardžių. Pasak S.Mackevičiaus, vos per 40 narių turinčiame skyriuje daugiau nei pusė tiesiog nedrįsta dalyvauti rinkimuose.

Nepasidalija vietų

Artėjant rinkimams iš kuklumo nemiršta Tėvynės sąjungos Panevėžio skyrius. Diskusijos, kieno pavardės turėtų būti pirmajame sąrašo dešimtuke, verda jau keli mėnesiai. Šiuo metu miesto Taryboje daugiausia vietų turinti partija planuoja rinkėjams pateikti net 60 kandidatų. Pirmas įrašytas miesto meras Vitalijus Satkevičius, už jo  – iš antrojo dešimtuko į viršų lyderio kilstelėtas Viktoras Trofimovas. Tėvynės sąjungą rinkėjų balsų viliasi gauti ir gudrybėmis – į pirmąjį sąrašo penketą įrašytas Specialiosios mokyklos direktorius Petras Leikauskas, nors net patys konservatoriai neabejoja, kad patekęs į miesto Tarybą jis savo iškovotą vietą užleis kitam. Mat tam, kad išrinktas galėtų darbuotis Taryboje, P.Leikauskas turėtų atsisakyti mokyklos vadovo posto.

Tėvynės sąjungos Panevėžio skyriaus jau kartą bandė patvirtinti kandidatų sąrašą, tačiau į visuotinį susirinkimą atėjus per mažai narių, pretendentai į Tarybos narius turės būti tvirtinami dar kartą.

Vilioja ir aktorių, ir dviratininką

Staigmenų rinkėjams žada neišskiriamu tandemu pakrikštyti Krikščionių partijai priklausantis Tarybos narys Tomas Josas ir „valstietė“ vicemerė Gema Umbrasienė. Abu partijų Panevėžyje lyderiai prasitaria planuojantys į rinkimus eiti sudarę koaliciją. Kuris kuriam užleistų pirmą sąrašo vietą, pasak T.Joso, dar bus tariamasi.

Krikščionių partija kelią į miesto Tarybą skinasi ne tik poruodamasi su valstiečiais liaudininkais, bet ir į savo gretas bandydama prisivilioti nepartinių miesto garsenybių. Kartu eiti į rinkimus kalbinamas iš Savivaldybės Miesto ūkio skyriaus vedėjo vietos pasitraukęs Gediminas Juozaitis.


„Kalbiname prisijungti ir garsų Panevėžio dviratininką, aktorių“, – prasitarė T.Josas.
Dar šį mėnesį paskutines rinkimų kovos gaires planuoja aptarti ir liberalcentristai.

„Norėtume sąraše matyti bent 35 kandidatus, bet problema, kad ne visi gali spėti susitvarkyti dokumentus – turto deklaracijas ir pan. Tai užima laiko, o atsidūrus sąrašo pabaigoje tikimybė reitinguojant pakilti į viršų nėra didelė“, – svarstė Tarybos narys Valdemaras Jakštas.

Pirmasis – V.Šustauskas

Vasarį vyksiančiuose savivaldos rinkimuose pirmą kartą turi teisę savarankiškai dalyvauti ir nepartiniai kandidatai. Nusprendusieji siekti tarybos nario mandato prašymus VRK privalo pateikti iki gruodžio 24-osios.

Vakar, pirmąją dokumentų priėmimo dieną, VRK sulaukė 21 nepartinio asmens iš Mažeikių, buvusio Kauno mero, skandalingojo Vytauto Šustausko vadovaujamos Lietuvos laisvės sąjungos bei asociacijos iš Vilniaus prašymų.

Juos apsvarstyti komisija privalo per tris dienas.

„Prašymams pateikti laiko dar yra. O partijos dažnai delsia iki paskutinės minutės. Net kartais rungtyniauja, kuri paskutinė atneš. Būta ir taip, kad vieni nešė, o kiti koridoriuje trukdė, kad pavėluotų ir liktų be nieko“, – teigė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Šį kartą visos išlaidos, skirtos politinei rinkimų kampanijai finansuoti, galės būti apmokamos tik iš specialioje sąskaitoje esančių lėšų. Vienas asmuo kiekvienam savarankiškam rinkimų dalyviui per politinę kampaniją gali paaukoti ne daugiau nei 42 360 litų.

Faktai

Praėjusiuose Savivaldos rinkimuose, 2007 m., į tarybas išrinkti 1206 vyrai ir 344 moterys. Gavusiųjų tarybos nario mandatus amžiaus vidurkis – 49,76 m.

2007 m. daugiausia vietų savivaldybių tarybose gavo socialdemokratai (302), Tėvynės sąjunga (256), liberalcentristai (182), partija „Tvarka ir teisingumas“ (181).

Aštuonios partijos nepelnė nė vieno mandato.
Praėjusiuose rinkimuose iš viso į tarybas kandidatavo 28 partijos.

Rinkimuose dalyvavo 36,5 proc. turinčiųjų balsavimo teisę.

 

Rinkimų kampanijoje – daug nežinomųjų

Algis Krupavičius, politologas

Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad geriausias galimybes vietos valdžios rinkimuose turi opozicinės politinės jėgos, tai yra socialdemokratai, partija „Tvarka ir teisingumas“ bei Darbo partija. Matyt, tarp užimsiančių daugiausia vietų tarybose atsidurs ir Tėvynės sąjunga, todėl, kad tai yra pati didžiausia valdančiosios koalicijos partija.

Tačiau kai kurios kitos valdančiosios daugumos partijos balansuoja ties išnykimo iš savivaldybių tarybų riba. Sudėtingiausia situacija liberalcentristų, Tautos prisikėlimo partijos, kiek geriau Liberalų sąjūdžiui.

Taigi klausimas būti ar nebūti kai kurioms partijoms prieš būsimuosius tarybų rinkimus iš tiesų aktualus.

Pirmą kartą Savivaldos rinkimuose galės dalyvauti ir nepartiniai kandidatai. Tai yra nežinomas veiksnys, todėl prognozuoti, kaip tokius pavienius kandidatus įvertins rinkėjai, labai sunku.

Bet, vienaip ar kitaip, tarp kandidatų konkurencija bus didesnė nei praėjusiuose rinkimuose. Ar tai reikš, kad į tarybas ateis kokybiškiau dirbantys, neaišku. Didesniuose miestuose iš tiesų galime sulaukti įdomių judėjimų, galinčių būti rimtais konkurentais tradicinėms politinėms partijoms. Periferijoje situacija labiau prognozuojama.

Šiame straipsnyje: valdžiapolitikaPanevėžys

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių