Minint gaisro Londono daugiabutyje metines, šalyje tvyro pyktis ir sielvartas

 • Teksto dydis:

Didžiajai Britanijai ruošiantis paminėti tragedijos daugiabutyje „Grenfell Tower“ – pražūtingiausio nuo Antrojo pasaulio karo laikų gaisro gyvenamajame pastate – metines, vietos bendruomenėje tvyro pyktis dėl teisingumo stokos ir gilus sielvartas.

Vakarų Londono bendruomenė vis dar neatsigavo nuo 71 gyvybę nusinešusių liepsnų pasekmių: daugelis nukentėjusiųjų prieš ketvirtadienį vyksiančias ceremonijas išreiškė nusivylimą politikų bei priešgaisrinės tarnybos veiksmais.

„Nesuprantu, kodėl kaip šalis nesame pasipiktinę, kodėl nereikalaujame iš vyriausybės, kad padėtis tuoj pat pasikeistų“, – sakė vietos gyventoja ir paramą išgyvenusiems teikiančios organizacijos „Justice4Grenfell“ aktyvistė Tasha Brade (Taša Breid).

Kampanijos dalyviai siekia, kad šiuo metu vykstantis tyrimas nuvestų iki areštų ir degių apdailos plokščių uždraudimo.

Jie taip pat kritikuoja priešgaisrinės tarnybos nurodymą gyventojams likti savo namuose; šis įsakymas buvo atšauktas praėjus tik dviem valandoms.

Lėtos naujo būsto nukentėjusiesiems paieškos tik šliūkštelėjo alyvos į ugnį – 43 iš 203 nukentėjusiųjų ir jų šeimų tebegyvena viešbučiuose.

„Nukentėjusieji negavo būtinų paslaugų, susijusių su jų sveikata ir gerove“, – tikino Vassiliki Stavrou-Lorraine (Vasiliki Stavrou-Loren), 34 metus gyvenusi priešais daugiabutį.

„Deja, praėjus metams padėtis lieka ta pati“, – sakė ji, pridurdama, kad žmonės kenčia nuo „depresijos ir potrauminio streso sutrikimų“.

„Jie buvo palikti mirti“

Žuvusiųjų giminaičiai per neseniai prasidėjusį viešą tyrimą davė širdį draskančius parodymus apie savo artimųjų paskutines akimirkas, primindami britams apie tragedijos sukrečiantį mastą.

Gaisras kilo 2017-ųjų birželio 14-osios paryčiais vieno ketvirtame aukšte buvusio buto virtuvėje ir greitai išplito į 24 aukštų pastato viršutinę dalį.

71 žmogus neteko gyvybės, o vienai gyventojai, veikiausiai dėl gaisro poveikio, vėliau gimė negyvas vaikas.

1974-ųjų statybos betoninis pastatas 2014–2016 metais buvo renovuotas ir apdengtas naujomis apdailos plokštėmis.

Panaudota medžiaga nebuvo išbandyta gaisro sąlygomis ir neatitiko statybų saugumo reikalavimų, teigiama ekspertų ataskaitoje, atliktoje tyrimo komisijos užsakymu.

Tačiau Londono priešgaisrinė tarnyba, kaip įprasta per gaisrus aukštybiniuose pastatuose, nurodė gyventojams beveik dvi valandas nepalikti savo namų, nors liepsnos pasiekė stogą apytiksliai už pusvalandžio.

Tokį įsakymą griežtai kritikuoja aukų artimieji.

„Iš tiesų, mūsų giminaičiai dabar atsimenami, nes jie buvo palikti mirti“, – laikraštyje „The Guardian“ gegužę paskelbtame straipsnyje rašė Karimas Mussilhy (Karimas Musilis), kurio velionis dėdė gyveno „Grenfell Tower“ viršutiniame aukšte.

Tuo tarpu šeštame aukšte gyvenusi Kerry O'Hara (Keri Ohara) sakė naujienų agentūrai AFP: „Džiaugiuosi, kad nepaklausiau to patarimo. Tiesiog nesinori galvoti, kas nutiktų, jei būčiau pasilikusi namie.“

Premjerės atsiprašymas

Kensingtono ir Čelsio municipaliteto taryba atsidūrė dėmesio centre dėl savo vaidmens tiek reaguojant į gaisrą, tiek likviduojant tragedijos padarinius.

Gyventojai įsitikinę, kad turtinga savivaldybė apleido mažiau pasiturintį rajoną, kur yra „Grenfell Tower“ bei jį supantys kiti socialiniai būstai.

Jie taip pat kaltina vietos valdžią lėšų taupymu kokybiškai renovacijai bei nevykusia reakcija į nelaimę.

Vienas tarybos atstovas sakė, kad savivaldybė skirs naujiems nukentėjusiųjų namams 235 mln. svarų (267 mln. eurų).

Premjerė Theresa May (Tereza Mei) taip pat kritikuojama, kadangi jos vyriausybė, be kita ko, neskuba uždrausti minėtų plokščių, pasirodžius ataskaitai, kurioje teigiama, kad vien šios priemonės neužtektų norint išvengti tokios tragedijos pasikartojimo.

Pirmadienį ji viename laikraštyje paskelbtame straipsnyje atsiprašė už tai, kad per apsilankymą tuomet dar rusenančiame daugiabutyje susitiko tik su avarinių tarnybų atstovais, o ne su gyventojais.

„Tai tvirtai mus suvienijo“

Nesulaukusi, kaip teigiama, adekvačių valdžios veiksmų, vietos bendruomenė susivienijo ir įsteigė kelias jos interesus ginančias organizacijas.

Priešais „Grenfell Tower“ gyvenanti Samia Badani (Samija Badani) padėjo įkurti naują gyventojų grupę, kurį dabar turi atvirų durų centrą, teikiantį nukentėjusiesiems įvairių paslaugų – nuo patarimų sveikatos ir būsto klausimais iki aprūpinimo maistu.

„Tiesiog neįmanoma grįžti namo ir įsivaizduoti, kad to niekada nenutiko“, – sakė ji.

„Matėme baimę, nuniokojimą, pražūtį, o po to – visišką vietos valdžios paramos sistemos žlugimą“, – pridūrė moteris.

Šią savaitę vakarų Londone vyks daugybė atminimo ceremonijų. Pavyzdžiui, trečiadienio vakarą rajone bus uždaryta viena gatvė, o joje susirinksiantys dalyviai prisimins tragedijos aukas.

Aktyvistai planuoja akimirką, kai kilo gaisras, netoliese padėti 72 baltas rožes bei pagerbti žuvusiuosius 72 sekundžių tyla.

„Tai tikrai karčiai saldus dalykas“, – pabrėžė organizacijos „Justice4Grenfell“ narė T. Brade.

„Žinoma, tai buvo siaubingiausias dalykas, koks tik galėjo atsitikti mūsų bendruomenei, tačiau tai tvirtai mus visus suvienijo bei padėjo mums suprasti, kad turime balsą“, – pridūrė ji.



NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Mūsų 'renovuotieji' namai - LYGIAI tokia pat GRĖSMĖ.

Emigrantas

Emigrantas portretas
Viskas cia gerai jokio sielvarto gyvenam ir dziaugemies
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių