Ekspertai: Britanijos sprendimas išsiųsti rusų diplomatus – silpnas atsakas

  • Teksto dydis:

JAV: Rusija atsakinga už išpuolį

Jungtinės Valstijos trečiadienį sakė, kad Rusija yra atsakinga už buvusio rusų šnipo užpuolimą Anglijoje panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą, ir paragino Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą laikyti Maskvą atsakinga.

„Jungtinės Valstijos mano, kad Rusija yra atsakinga už ataką prieš du žmones Jungtinėje Karalystėje, panaudojant kovinę nervus paralyžiuojančią medžiagą“, – per skubiai sušauktą Saugumo Tarybos posėdį sakė JAV ambasadorė Nikki Haley (Niki Heili).

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) spaudė Rusiją pateikti atsakymus, bet neužsiminė, kad Maskva prisidėjo prie šio bandymo nužudyti.

Kaip vienai iš penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių, Rusijai JT yra patikėjusios palaikyti tarptautinę taiką ir saugumą, sakė N. Haley.

„Ji turi paaiškinti savo veiksmus, – sakė JAV ambasadorė. – Jei nesiimsime neatidėliotinų konkrečių priemonių tam spręsti dabar, Solsberis nebus paskutinė vieta, kurioje matome cheminio ginklo panaudojimą.“

Didžioji Britanija sušaukė skubų Saugumo Tarybos posėdį norėdama sutelkti paramą priešpriešoje su Rusija dėl atakos Solsberyje, anot britų ambasadoriaus pavaduotojo Jonathano Alleno (Džonatano Aleno), „remtos valstybės“.

„Šiandien prašome jūsų palaikyti mus, – Tarybai sakė J. Allenas. – Tai buvo beatodairiškas veiksmas nesirenkant, sukėlęs pavojų civilių gyvybėms.“

Maskva neigė, kad yra kaip nors susijusi su minima ataka panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičiok“, kuri buvo sukurta Sovietų Sąjungoje baigiantis Šaltajam karui.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) anksčiau sakė, kad nervus paralyžiuojančios medžiagos panaudojimas yra nepriimtinas dalykas ir paragino atlikti nuodugnų tyrimą.

Dėmesys krypsta į D. Trumpą

Po įžūlaus buvusio rusų šnipo apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) greit apkaltino Rusiją. Tą patį padarė ir JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas (Reksas Tilersonas), pareiškimu, kuris pasirodė esantis vienas paskutinių prieš jo atleidimą.

Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pradinis atsakas buvo atsargesnis; JAV prezidento atstovė vengė minėti Rusiją kaip tikėtiną šios atakos kaltininkę.

JAV sąjungininkams ir kai kuriems Kongreso nariams tai buvo dar vienas pavyzdys, kai prezidentas, regis, švelnina toną susidūręs su Maskvos provokacijomis.

Nors Baltieji rūmai vėliau sugriežtino savo retoriką, kai kuriems Rusijos stebėtojams faktas, kad JAV ne iš karto prisidėjo prie Britanijos, rėžia akį, ypač tokiu metu, kai esama netikrumo dėl Amerikos užsienio politikos trajektorijos.

„Akivaizdžiai (matyti) kontrastas tarp to, ką padarė britai, ir to, ko nepadarė JAV“, – sakė Džordžtauno universiteto Eurazijos, Rusijos ir Rytų Europos studijų centro direktorė Angela Stent (Andžela Stent). Pasak jos, nors mažai tikėtina, kad JAV įvestų naujas sankcijas Rusijai dėl buvusio šnipo apnuodijimo Britanijos teritorijoje, „vis tiek galima būtų tikėtis solidarumo“ iš Vašingtono.

Spaudimas D. Trumpui tvirtai atsakyti į Sergejaus Skripalio, kuris buvo nuteistas už šnipinėjimą Didžiajai Britanijai, ir jo dukters Julijos apnuodijimą trečiadienį sustiprėjo britų ministrei pirmininkei paskelbus apie 23 rusų diplomatų išsiuntimą ir nutraukus kontaktus su Maskva aukštu lygiu.

Th. May taip pat pažadėjo atvirų ir slaptų veiksmų prieš Rusiją, kuri pati neigia, kad yra kaip nors susijusi su minimu apnuodijimu nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Baltieji rūmai yra sakę, kad D. Trumpas sutinka su Th. May dėl „pasekmių būtinybės“, bet konkrečiai nenurodė, ar JAV planuoja kokias nors bausmes. JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Nikki Haley (Niki Heili) trečiadienį sakė, kad Rusija privalo bendradarbiauti su britų tyrimu ir „paaiškinti savo veiksmus“.

Kai kurie JAV Kongreso nariai ragino D. Trumpą pastiprinti JAV atsaką. Nebraskai atstovaujantis respublikonų senatorius Benas Sasse'as (Benas Sasas) sakė: „Amerikiečiai turėtų vadovauti pokalbiui su mūsų NATO sąjungininkėmis dėl kolektyvinio atsako į šį veiksmą ir būsimus agresijos veiksmus.“

Greitas Th. May atsakas yra akivaizdus kontrastas D. Trumpo reakcijai dėl Rusijos kišimosi į JAV 2016 metų prezidento rinkimus, kurį dabar tiria specialusis prokuroras Robertas Muelleris (Robertas Miuleris). D. Trumpas dažnai drumsdavo šią JAV žvalgybos agentūrų išvadą, pareikšdamas, kad nors Rusija kišosi, tą patį tikriausiai darė ir kiti.

Be to, prezidentas supykdė griežtą poziciją dėl Rusijos užėmusius Kongreso narius, įskaitant daug respublikonų, kai atsisakė pasinaudoti nauju įstatymu, leidžiančiu JAV įvesti sankcijas užsienio kompanijoms ir vyriausybėms,  turinčioms verslo reikalų su Rusijos gynybos ar žvalgybos sektoriais. Tokios galios buvo suteiktos sausio mėnesį, bet kol kas niekas nebuvo nubaustas.

Naujausia Rusijos provokacija prieš artimą JAV partnerę buvo įvykdyta ypač opiu D. Trumpo administracijai metu, ir sąjungininkams, ir priešininkams atidžiai stebint JAV užsienio politiką po R. Tillersono nušalinimo. Nors iš pradžių buvo skeptiškų vertinimų dėl R. Tillersono požiūrio į Rusiją, turint omenyje jo verslo santykius su Kremliumi, buvęs naftos bendrovės „ExxonMobil“ vadovas iškilo kaip pagrindinis Rusijos kritikas D. Trumpo administracijoje. Jis ne kartą kritikavo Maskvą dėl jos veiksmų Ukrainoje, Sirijoje ir kitur.

„Rexas Tillersonas buvo žmogus, kuriuo Donaldas Trumpas kliovėsi dėl Rusijos politikos“, – sakė Andrew Weissas (Endrius Veisas), kuris dirbo su nacionaliniu saugumu susijusiuose postuose Billo Clintoo (Bilo Klintono) ir George'o H. W. Busho (Džotdžo H. V. Bušo) administracijose, o dabar yra strateginių studijų centro „Carnegie Endowment for International Peace“ viceprezidentas studijoms.

D. Trumpas nusprendė pakeisti R. Tillersoną CŽV direktoriumi Mike'u Pompeo (Maiku Pompeo). Šis buvęs Atstovų Rūmų narys respublikonas pripažino žvalgybos agentūrų išvadą, kad Rusija kišosi į rinkimus, bet menkino mintį, kad kišimasis buvo pastanga padėti D. Trumpui būti išrinktam.

„Rusai bandė kištis į Jungtinių Valstijų rinkimus 2016 metais. Jie taip pat elgėsi ir anksčiau, – sekmadienį televizijai „Fox News“ sakė M. Pompeo. – Rusijos pastangų paveikti Jungtines Valstijas ir vykdyti įtakos operacijas prieš JAV istorija ilga.“

M. Pompeo anksčiau šiais metais nustebino Vašingtone susitikdamas su Rusijos aukšto rango saugumo pareigūnais. Po kelių dienų D. Trumpo administracija atsisakė įvesti naujas sankcijas Maskvai dėl kišimosi į rinkimus. M. Pompeo tuos susitikimus vadino normaliais žvalgybos tarnybų vadovų kontaktais.

Jei M. Pompeo paskyrimą patvirtins Senatas, JAV santykiai su Rusija bus tarp labiausiai erzinančių klausimų, kuriuos jam teks spręsti. R. Tillersonas  prieš pat jo nušalinimą, dar nežinodamas, kad perduos šią problemą naujam valstybės sekretoriui, skundėsi dėl padėties su Maskva.

„Itin susirūpinau dėl Rusijos, – sakė jis. – Daugumą laiko praėjusiais metais daug investavome į bandymus dirbti drauge, spręsti problemas, spręsti nuomonių skirtumus. Ir, atvirai sakant, po vienų metų nesame labai toli pažengę. Vietoje to matome jų posūkį būti dar agresyvesniems.“

 „Twitter“ diplomatija

Pasitelkdamos sarkazmą ir profesionalius animuotus filmukus, Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija ir Rusijos ambasada Londone stojo į dvikovą socialiniuose tinkluose, tvyrant dideliai įtampai dėl buvusio dvigubo šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimą.

Ambasados puslapis socialiniame tinkle „Twitter“ žinoma savo išraiškinga reakcija į pasaulio įvykius.

Pavyzdžiui, kartą joje buvo paskelbtas ančiuko paveikslėlis su užrašu „LAME“ (angl. lame duck – „raiša antis“, aliuzija į silpną asmenybę arba poelgį), kai 2016 metais JAV išsiuntė Rusijos diplomatus.

Ambasada panašiai sureagavo ir į pastaruoju metu kilusį konfliktą su Didžiąja Britanija, Londonui apkaltinus Maskvą dėl kovo 4-ąją įvykusio incidento kai Anglijos mieste Solsberyje buvęs Rusijos karinės žvalgybos pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo dukra buvo apnuodyti Sovietų Sąjungoje sukurta kovine chemine medžiaga.

JK ministrei pirmininkei Theresai May (Terezai Mei) trečiadienį paskelbus atsakomąsias priemones, ambasada paskelbė savo puslapyje (@RussianEmbassy) termometro ledo fone paveikslėlį.

„(Rusijos ir Jungtinės Karalystės) santykių temperatūra krito iki -23 laipsnių, tačiau šalti orai mūsų negąsdina", – parašyta jame.

Prieš Th. May kalbą ambasada „Twitter“ įkėlė keletą įrašų su griežtais pasisakymais ir komiškais grafiniais ženklais.

Viename jų įspėjama apie „dar vieną JK valdžios nedorą mėginimą diskredituoti Rusiją“ ir pridėtas paveikslėlis, kuriame matyti užbrauktas užrašas „Melagingos naujienos“ ir klaustukas.

Kitame įspėjama apie atsakomuosius veiksmus, o paveikslėlyje matyti virš horizontalios linijos esantis kamuoliukas bei žemyn ir aukštyn nukreiptos rodyklės su užrašu: „Kiekvienas veiksmas turi atoveiksmį.“

Įraše su abiejų šalių vėliavėlėmis, toksinių medžiagų pavojaus ženklu ir kaukolės su sukryžiuotais kaulais piktograma smerkiama kaip britų žiniasklaida nušviečia S. Skripalio istoriją.

Th. May pažymėjusi, kad Rusija į išpuolį prieš Skripalius atsakė „sarkazmu, panieka ir ignoravimu“

JK Užsienio reikalų ministerija neliko skolinga ir savo „Twitter“ paskyroje (@foreignoffice) trečiadienį ėmėsi kontratakos.

URM paskelbė du profesionalius animuotus vaizdo klipus, kuriuose aiškinama, kaip ir kodėl ministerija ėmėsi prieš Maskvą nukreiptų veiksmų.

Pirmame vaizdo įraše rodomi ankstesni Rusijos karinės ir kibernetinės agresijos atvejai bei animuoti žemėlapiai ir grėsmingos Rusijos prezidento Vladimiro Putino nuotraukos.

Jame taip pat matyti kaukolė ir sukryžiuoti kaulai, šįkart nuodų pavojaus ženkle. Tokiu būdu primenama apie buvusio Kremliaus kritiko Aleksandro Litvinenko mirtį 2006 metais Didžiojoje Britanijoje. Londonas mano, kad už šio buvusio šnipo nužudymą irgi atsakinga Rusija.

Iki trečiadienio filmukas buvo peržiūrėtas beveik 87 tūkst. kartų. Tačiau vėliau įkeltas vaizdo įrašas, aiškinantis Th. May sprendimą išsiųsti Rusijos diplomatus ir aukščiausiu lygiu boikotuoti šios valstybės rengiamą Pasaulio futbolo čempionatą sudomino vos 5 tūkst. vartotojų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Lietuvis

Lietuvis portretas
Ne Anglai kacape apsimyžo o jūs ruskiai eilinį kartą apsidergėte nu bet jūs rusai ko iš jūsų daugiau tikėtis.

A. V

A. V portretas
Anglai apsimyžo.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių