Istorikas: Vakarų politkorektiškumas tapo šiltnamiu radikaliems islamistams

Pasaulį apskriejus žiaurios žurnalisto Jameso Foley egzekucijos vaizdo įrašui, Vakarai suskubo pasmerkti Islamo valstybės (IS) kovotojus, o JAV prezidentas Barackas Obama juos pavadino vėžiu. Tačiau, pasak karinių studijų eksperto Deivido Šlekio, mažai tikėtina, kad Irake bus imtasi aktyvesnių veiksmų. Tuo metu istorikas Ramūnas Trimakas sako, kad Vakarų politkorektiškumas tapo šiltnamiu radikaliems islamistams.

„Irakas ir Afganistanas išmokė labai skaudžios pamokos – Vakarai patys daug nepadarys: tai yra islamo vidaus reikalas. Tą turi sutvarkyti pačios bendruomenės. Bus daug kritikos, bus daug aštrių žodžių, bet veiksmai daugiau mažiau liks tokie patys, kaip dabar“, – teigia Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos instituto (VU TSPMI) dėstytojas D. Šlekys.

Kalbėdamas apie tokius veiksmus omenyje jis turi paramą Irako vyriausybei bei pagalbą kurdams oro smūgiais bei humanitariniais siuntiniais.

„Amerikiečiai jau pradėjo kalbėti, kad gal siųs vieną kitą šimtą karinių ekspertų patarėjų atgal į Iraką, bet tikėtis kažkokios didelės karinės invazijos su sausumos pajėgomis nereikėtų. B. Obama tą aiškiai yra pasakęs ne kartą“, – pažymi ekspertas.

Smarkiai nesikiš dėl artėjančių rinkimų

D. Šlekio teigimu, ir britų premjeras Davidas Cameronas pernai yra gavęs aiškų signalą iš parlamento, kad kokios nors rimtesnės karinės invazijos Vidurio Rytuose visuomenė nepageidauja. Be to, prisimenama, kas nutiko, kai buvo įsikišta į Irako karą – kiek ilgai amerikiečiai, britai ir jų sąjungininkai ten įklimpo, kiek tai kainavo gyvybių, finansų.

„Ir tai yra labai didelis politinio kapitalo švaistymas. D. Camerono laukia parlamento, o B. Obamos – Kongreso rinkimai. Jie labai atsargiai žais ir, manau, kad rimtų pajėgų siuntimas nėra tikėtinas“, – apie politines peripetijas užsimena VU TSPMI dėstytojas.

R. Trimakas: tai – ne pirmas ir ne paskutinis kartas

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas R. Trimakas pastebi, kad tokios radikalų egzekucijos yra vykdomas ne pirmą kartą

„Tai ne pirma ir tikrai ne paskutinė egzekucija. Internetas pilnas kraują stingdančių vaizdų. Pavyzdžiui, vienas iš Australijos kilęs teroristas įdavė savo 7-erių metų sūnui nužudytojo galvą. Sąrašas vardų, pavardžių ir nukapotų galvų – labai ilgas“, – sako istorikas.

Jo žodžiais, būtų nieko nuostabaus, kad Jungtinėje Karalystėje sėkmingai gyvenantis ir galbūt netgi išsilavinimą, socialinę pašalpą gavęs žmogus įvykdė šį nusikaltimą. Eksperto nuomone, šia tema Vakarams buvo išsakyta nemažai pastabų, tačiau jos nėra girdimos.

„Politinis korektiškumas tapo labai parankiu šiltnamiu islamistams būti nebaudžiamiems, propaguoti savo pažiūras, rengti mokymus, verbuoti savo pasekėjus Vakaruose. Kitaip tariant, patys Vakarai sukūrė šiltnamio sąlygas savo namuose“, – įsitikinęs R. Trimakas.

Jis atkreipia dėmesį į po egzekucijos B. Obamos pasakytą kalbą, kurioje, istoriko nuomone, galima rasti keistų teiginių. Pavyzdžiui, kad IS nekalba religijos kalba, kad ji tik juodina visus musulmonus ir tuo pačiu islamą.

„Sakyčiau, tai bandymas užglaistyti aštrius klausimus, vis kylančius į paviršių, nes akivaizdūs faktai bado akis, ir visuomenė nori išgirsti savo prezidento atsakymus. Taip, B. Obama IS pavadino vėžiu, tačiau jis taip pat teigia, kad ji neatstovauja islamo religijos. O IS kaip tik sako, kad jie yra patys tikriausi islamo skleidėjai ir puoselėtojai“, – nurodo R. Trimakas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

f

f portretas
Trimakas nesuprato, kad Obama turejo omeny, kad IS blogai interpretuoja islama ir iskraipo ji taip kad isplautu smegenis kzmonems ir pasinaudotu jais savo keslams igyvendinti.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių