Žydai sveikina žinią apie Hitlerio knygos perleidimą Vokietijoje

Vokietijos žydų bendruomenė trečiadienį pasveikino istorinį sprendimą pirmą kartą nuo Antrojo pasaulinio karo perleisti Adolfo Hitlerio manifestą „Mein Kampf“ (Mano kova).

Bavarijos žemė, kuriai priklauso autorinės teisės, po nacių lyderio savižudybės 1945 metais nebeleido perspausdinti šios antisemitinės knygos.

Tačiau antradienį ši pietinė Vokietijos žemė paskelbė išleisianti „Mein Kampf“ versiją su  istorikų komentarais ir atskirą versiją mokykloms 2015 metais, prieš baigiant galioti jos teisėms, kad galėtų suduoti smūgį leidykloms, kurios knygą siekia perleisti grynai komerciniais tikslais.

Vokietijos žydų centrinės tarybos vadovas Dieteris Graumannas tokį Bavarijos sprendimą pavadino „atsakingu“ ir „gera idėja“.

„Jeigu ji bus leidžiama, tada geriau jau turėti Bavarijos žemės išleistą versiją su kompetetingais komentarais nei pelno siekiančių (leidėjų), kurie nori pasipelnyti iš nacių“, -sakė jis naujienų agentūrai AFP.

„Žinoma, labiausiai norėčiau, kad ši knyga dulkėtų paniekinta, tačiau taip nebus“, - pridūrė jis primindamas, kad knygos ištraukas vokiečiai gali rasti internete.

Ši knyga Vokietijoje nėra oficialiai uždrausta, tačiau po Antrojo pasaulinio karo Bavarija, kuriai jos autorinės teisės priklausys iki 2015 metų pabaigos, neleido jos pakartotinai spausdinti. Pastarasis jos sprendimas perleisti „Mein Kampf“ su komentarais yra laikomas istoriniu.

Bavarijos finansų ministras Markusas Soederis antradienį sakė, kad Bavarija siekia perleisti knygą su gerbiamų istorikų komentarais, kurie neleistų jos panaudoti ultradešiniųjų propagandos tikslais.

„Norime aiškiai parodyti, kokių nesąmonių ten esama, kad ir kokių katastrofinių pasekmių jos būtų atnešusios“, - M.Soederis sakė apie knygą, kuria buvo pagrįsta didžioji dalis nacių vykdytos genocido politikos.

Ministerijos atstovas trečiadienį pareiškė, kad Vokietijos žemė ketina veikti ypatingai atsargiai.

„Suvokiame mūsų atsakomybę, - sakė Thomas Neumannas naujienų agentūrai AFP.- Mes tikime, kad galime paprasčiausiai demistifuokti knygą pateikdami švarią jos versiją“.

Vokietijos žiniasklaida šią naujieną pranešė gana ramiai. Vienas populiariausių šalies dienraščių „Bild“ apie būsimą „Mein Kampf“ leidimą pranešė pirmame savo puslapyje trumpa žinute.

Įtakingo savaitraščio „Der Spiegel“ interneto svetainėje pasirodė kiek ilgesnis neutralus pranešimas su kiek provokuojančia antrašte „'Mein Kampf“ taps mokykline knyga".

Šiam projektui Bavarija ketina skirti 500 tūkst. eurų, už kuriuos bus išleistas angliškas knygos vertimas, elektroninė ir garsinė versijos, o taip originalus tekstas su komentarais bei mokykloms skirtas tekstas su komentarais jaunesnei auditorijai.

A.Hitleris savo manifestą parašė 1924 metais, būdamas Bavarijoje esančiame Landsbergo kalėjime, kai buvo nuteistas po 1923 metais Miunchene nesėkmingai nacių mėginto surengti pučo. Šioje knygoje jis pasakoja apie savo gyvenimą ir dėsto teorijas apie arijų „rasės grynumą“, neapykantą žydams ir priešiškumą komunizmui.
Iki nacių diktatoriaus 1945 metais buvo išplatinta milijonai „Mein Kampf“ egzempliorių.

Nuo 1936 metų „Mein Kampf“ knygos būdavo dovanojamos kiekvienai jaunavedžių porai.

Praėjusį mėnesį Bavarija laimėjo bylą prieš vieną Didžiosios Britanijos leidyklą, planavusią išleisti ištraukas iš šios antisemitinės knygos su istorikų komentarais.

Nuo 2016 metų trečiosios šalys galės leisti „Mein Kampf“ be Bavarijos sutikimo, „nebent ji būtų naudojama rasinei neapykantai kurstyti“, nurodė M.Soederis.


Šiame straipsnyje: HitlerisMano kovaMein Kampf

NAUJAUSI KOMENTARAI

Nacis

Nacis portretas
Gott mit uns.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių