Žemės drebėjimas Čilėje pakreipė Žemės ašį

Galingas žemės drebėjimas Čilėje atsiliepė visai planetai. Pasak JAV Aeronautikos ir kosmoso agentūros (NASA) ekspertų, stiprūs požeminiai smūgiai galėjo šiek tiek pakreipti Žemės ašį ir sutrumpinti parą.

NASA geofizikas Richardas Grossas kompiuteriu atliko žemės drebėjimo Čilėje simuliaciją ir nustatė, kad po tokios nelaimės planetos ašis pasislinko 8 cm, o diena dėl to sutrumpėjo 1,26 mikrosekundės (milijoninės sekundės dalies - red. past.). Pasak eksperto, šis pokytis yra nežymus, bet ilgalaikis.

Tai nėra stulbinamas atradimas. Per žemės drebėjimą gelmėse visuomet įvyksta Žemės masės persiskirstymas. Kad paaiškintų jo poveikį, mokslininkai pateikia čiuožėjo pavyzdį: kai suglaudžia rankas, jo masės pasiskirstymas pasikeičia, ir jis pradeda suktis greičiau. O paros trukmė priklauso būtent nuo planetos sukimosi greičio.

Pagal panašų modelį mokslininkai analizavo ir 2004 m. žemės drebėjimą Indijos vandenyne. Požeminių smūgių stiprumas tuomet buvo didesnis - 9,1 balo pagal Richterio skalę, bet Žemės ašis pasislinko mažiau - tik septyniais centimetrais.

Nors Čilės žemės drebėjimas buvo silpnesnis, jis galėjo pakeisti Žemės ašies poziciją šiek tiek stipriau, nes įvyko toliau nuo pusiaujo, ir jo epicentras buvo giliau.

Mokslininkai teigia, kad paros trukmė gali ir ilgėti. Pavyzdžiui, jeigu garsioji Kinijos Trijų tarpeklių užtvanka bus užpildyta, joje susikaups 40 kubinių kilometrų vandens. Dėl to paros trukmė pailgėtų 0,06 mikrosekundės.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių