Vokietijos naujasis prezidentas prašo didesnio Europos solidarumo

Vokietijoje penktadienį buvo prisaikdintas naujasis prezidentas Joachimas Gauckas, kuris perspėjo vyriausybę, jog Berlynas istoriškai įpareigotas pagelbėti sunkumų patiriančioms silpniausioms Europos bendrijos narėms.

J.Gauckas, tapęs pirmuoju Vokietijos vadovu iš buvusio komunistinio rytų regiono, savo aistringoje kalboje pasisakė už didesnį Europos solidarumą, kreipdamasis į parlamento narius ir kanclerę Angelą Merkel žvakių apšviestoje Reichstago salėje.

„Privalome toliau sakyti “taip„ Europai, - pažymėjo jis. - Ypač krizės laikais privalome išdrįsti turėti daugiau Europos.“

72 metų J.Gauckas sakė, jog išgyvenus nacių ir komunistų diktatūrų priespaudą, vieningosios Europos - klestinčios ir gyvenančios taikoje - idėja tapo veiksniu, nulėmusiu jo politinį prabudimą.

„Europa buvo pažadėtoji žemė mūsų kartai, - aiškino jis. - Tuo tarpu mano vaikaičiam Europa jau seniai yra dalis jų kasdienės tikrovės, su laisve tarp jos sienų ir atviros visuomenės teikiamomis galimybėmis bei rūpesčiais. Ši tikrovė yra pasiekimas ne vien mano vaikaičiams.“

Vokietija, kuri daugiausiai prisideda finansuodama sunkumų patiriančias Europos Sąjungos (ES) šalis, gilėjant euro zonos skolų krizei buvo spaudžiama padidinti savo indėlį finansinio gelbėjimo fonduose, nors A.Merkel tam priešinosi.

Ekonominės problemos taip pat pažadino seną pagiežą: Atėnų gatvėse protestuotojai vadino A.Merkel nace dėl jos griežtos pozicijos.

J.Gauckas, kuris taip pat yra liuteronų pastorius ir buvęs Rytų Vokietijos demokratijos aktyvistas, sakė, kad per jo kadenciją prioritetais taps pastangos stiprinti didžiulės Vokietijos imigrantų bendruomenės integraciją ir kova su ultradešiniosiomis jėgomis.

Per 23 minutes trukusią jausmingą kalbą prezidentas pareiškė, kad Vokietija bus vieninga kovoje prieš ekstremistus.

„Jūsų neapykanta tik skatins mus veikti“, - pabrėžė jis.

Pernai lapkritį Vokietija buvo sukrėsta sužinojusi, kad viena karingųjų neonacių grupuotė veikiausiai atsakinga už dešimties žmonių, daugiausiai turkų kilmės krautuvininkų nužudymą per septynerius metus.

Šios žudynės iš naujo sužadino pastangas uždrausti prieš imigrantus nusistačiusią Vokietijos nacionaldemokratų partiją, kaip įtariamą, palaikiusią ryšius su žudikais.

J.Gauckas ateinančią savaitę su pirmuoju užsienio vizitu vyks į kaimyninę Lenkiją.


Šiame straipsnyje: Joachimas Gauckas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių