Vandenyno gelmėse netoli Antarktidos krantų atrasta didelė šaltoji srovė

Mokslininkai vandenyno gelmėse netoli Antarktidos aptiko greitai tekančią srovę, kurios pernešamo vandens tūris 40 kartų didesnis negu Amazonės upės, o šis atradimas tyrėjams padės stebėti klimato kaitos poveikį pasaulio vandenynams.

Australijos ir Japonijos mokslininkų grupė, kurios studija buvo paskelbta praėjusį sekmadienį pasirodžiusiame žurnalo "Nature Geoscience" numeryje, nustatė, kad ši srovė yra pasaulinės vandenynų srovių sistemos dalis, prisidedanti prie Žemės klimato stabilumo.

Mokslininkai anksčiau turėjo netiesioginių įrodymų, kad tokia srovė egzistuoja, tačiau neturėta konkrečių duomenų.

"Nežinojome, ar ji yra svarbi cirkuliacijos dalis, o (pastarieji tyrimai) aiškiai rodo, kad (ši srovė) yra svarbi", - vienas iš studijos autorių Steve'as Rintoulas (Stivas Rintulas) sakė naujienų agentūrai "Reuters".

Mokslininkas, dirbantis Australijos mieste Hobarte veikiančiame Antarktidos klimato ir ekosistemų bendrajame tyrimų centre, nurodė, kad naujai atrasta srovė, kurios vidutinis greitis - 20 centimetrų per sekundę, yra greičiausia iš žinomų vandenynų giliavandenių tėkmių.

Taip pat buvo nustatyta, kad per sekundę ši srovė perneša daugiau nei 12 mln. kubinių metrų labai šalto ir sūraus vandens, plūstančio nuo Antarktidos.

"Tokiose gelmėse, giliau nei trys kilometrai nuo paviršiaus, ši srovė yra greičiausia iš iki šiol užregistruotų, o tai mums buvo tikra staigmena", - aiškino S.Rintoulas.

Pasak jo, ši srovė neša deguonies prisotintą didesnio tankio vandenį, kuris teka į šiaurę nuo Antarktidos link povandeninio Kergeleno plokščiakalnio Indijos vandenyno pietuose, o vėliau išsišakoja.

Naujoji srovė priklauso daug didesniam tinklui, kuris driekiasi per pasaulio vandenynus ir veikia tarsi milžiniška konvejerio juosta, paskirstanti šilumą po Žemės rutulį.

Vandenynuose taip pat sukaupiama daug šiltnamio efektą sukeliančio anglies dvideginio, kuris į atmosferą išmetamas dėl gamtinių procesų arba žmogaus veiklos, ypač deginant iškastinį kurą.

Viena iš geriausiai žinomų tėkmių - šiltoji Golfo srovė, tekanti į Atlanto vandenyno šiaurę. Dėl Golfo srovės poveikio Europos šiaurinių sričių klimatas yra palyginti švelnus, o mokslininkai perspėja, kad įvykus didesniems šios tėkmės pokyčiams, kaip jau buvo nutikę praeityje, Europą apimtų stingdantis šaltis.

Prie Antarktidos atrastą šaltąją srovę mokslininkai tyrinėjo specialiais prietaisais, kurie buvo inkarais pritvirtinti prie vandenyno dugno iki puspenkto kilometro gylyje. Tais aparatais srovės greitis, temperatūra ir druskingumas buvo matuojami dvejus metus.

"Tų plūdurų atliekami nuolatiniai matavimai mums leido pirmą kartą nustatyti, kiek vandens gelmių srovė neša į šiaurę", - sakė S.Rintoulas.

Jis pridūrė, kad šiuo metu pasaulinio klimato pokyčius tyrinėjantys mokslininkai siekia nustatyti, ar vandenyno cirkuliacija išlieka stabili, ar yra tokia pat permaininga, kaip ir klimatas.


Šiame straipsnyje: vandenynasAntarktida

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių