Vakarų šalys suteiks visišką suverenumą Kosovui

Vakarų šalys nuo trečiadienio suteiks visišką suverenumą Kosovui, praėjus daugiau nei ketveriems metams po jo nepriklausomybės paskelbimo, tačiau šią džiaugsmingą progą aptemdė nauji Serbijos kaltinimai dėl nusikalstamos prekybos žmonių organais.

Vakarų šalys, priklausančios Tarptautinei Kosovo valdymo grupei (ISG), prižiūrėjusiai šią šalį nuo 2008 metų, kais ji vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, planuoja oficialiai paskelbti užbaigusios savo misiją.

Tačiau šio susitikimo išvakarėse vienas Serbijos prokuroras atskleidė, kad Belgrado rankose atsidūrė vienas buvęs Kosovo sukilėliais, kuris per praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje vykusį Kosovo konfliktą esą dalyvavo chirurginėje operacijoje, per kurią buvo išimta širdis vienam serbui kaliniui, kuri vėliau esą buvo parduota tarptautinėje juodojoje žmonių organų rinkoje.

Kosovo užsienio reikalų ministras Enveras Hoxhajus pareiškė, kad šis pranešimas yra „propaganda“ ir mėginimas „apjuodinti Kosovui labai svarbią dieną“.
„Turime tikslios informacijos..., kad likus parai iki tarptautinės Kosovo priežiūros pabaigos, Serbija paskelbs labai blogų žinių Kosovui“, - jis sakė AFP.

Pirmadienį Kosovui žvelgiant į savo ateitį, E.Hoxajus pareiškė, kad visiškas suverenumas yra „naujas skyrius“ valstybės istorijoje, pridūręs, kad nuo šiol „mūsų šalis bus kaip kitos šalys“.

„Tikimės, kad šis veiksmas sustiprins mūsų tarptautinę padėtį labai padės įgyti naujų pripažinimų bei tapti visų tarptautinių mechanizmų visaverte nare“, - pažymėjo diplomatijos vadovas.

ISG, kuriai priklausė 23 Europos Sąjungos (ES) šalys, Jungtinės Valstijos ir Turkija, oficialiai paskelbs priežiūros misijos pabaigą po pirmadienio popietę įvyksiančio susitikimo.

Jame dalyvaus Nyderlandų diplomatas Pieteris Feithas, pirmininkaujantis Tarptautiniam civilinių reikalų biurui (ICO), kuris taip pat bus uždarytas, Kosovo premjeras Hashimas Thaci ir daugelis kitų tarptautinių bei Prištinos vyriausybės pareigūnų.

Prieš nusprendžiant suteikti Kosovui visišką nepriklausomybę, šalies prezidentė Atifete Jahjaga sakė, kad jos šalis nusipelnė tapti lygia su kitomis.

„Dabar Kosovas yra šalis, atitinkanti visas sąlygas tapti valstybe su aiškia euroatlantinės integracijos perspektyva. Mes esame laisva šalis“, - ji sakė kreipdamasi į tautą prieš ISG susitikimą.

Tačiau dienraštis „Zeri“ perspėjo apie „daugybę iššūkių priešakyje“, nes „piliečių lūkesčiai nebuvo išpildyti“.

Kosovas - vienas iš neturtingiausių Europos regionų. Beveik pusė jo gyventojų neturi darbo ir gyvena skurde, rodo tarptautiniai tyrimai.

Ši teritorija ir jos 2 mln. gyventojų, tarp kurių daugiausiai etninių albanų, buvo vienaip ar kitaip administruojama tarptautinių institucijų nuo NATO bombardavimo kampanijos, privertusios tuomečio autoritarinio Serbijos prezidento Slobodano Miloševičiaus pajėgas pasitraukti iš šios provincijos 1999 metais.

2008 metų vasario 17 dieną Kosovas vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos ir vėliau buvo pripažintas apie 90 šalių, įskaitant daugumą ES valstybių.

Tačiau šiam žingsniui iki šiol priešinasi Belgradas, Maskva ir Kosovo serbai, sudarantys apie 6 proc. gyventojų ir susitelkę daugiausiai šalies šiaurėje, prie sienos su Serbija.

Tarptautinio vadovavimo pabaiga nepaveiks NATO vadovaujamų taikdarių pajėgų KFOR, kurios atsakingos už saugumo padėtį Kosove, taip pat ES teisinės valstybės misijos EULEX.


Šiame straipsnyje: KosovasVakarų šalys

NAUJAUSI KOMENTARAI

Zinantis

Zinantis portretas
Pagimdėme dar vieną "demokratiską" "Iraką". Manau, visas tas "demokratijos" eksportas ateityje mums atsirūgs...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • JAV lyderis nedalyvaus tradiciniuose korespondentų pietuose
  JAV lyderis nedalyvaus tradiciniuose korespondentų pietuose

  JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šeštadienį dar labiau sustiprino savo nesantaiką su amerikiečių žiniasklaida, paskelbęs, kad nedalyvaus korespondentų pietuose. ...

 • Paryžiuje vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda
  Paryžiuje vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda

  Paryžiuje vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda. Dešimčiai dienų į sostinę suplūsta ūkininkai parodyti, ką geriausio užaugino ir pagamino. Milžiniškas minias priviliojančioje mugėje kasmet apsilanko ir šalies prezidentas, o ...

  1
 • Baltųjų rūmų draudimas sukėlė žiniasklaidos gigantų pasipiktinimą
  Baltųjų rūmų draudimas sukėlė žiniasklaidos gigantų pasipiktinimą

  Didžiosios JAV žiniasklaidos bendrovės pasmerkė „nepriimtiną“ Baltųjų rūmų elgesį ir „demokratijos idealų įžeidimą“, kai administracija nusprendė neįleisti kai kurių organizacijų, tarp jų televizijos CNN ir dienra&sca...

  1
 • Ukraina siekia nutraukti paralyžiuojančią anglių blokadą
  Ukraina siekia nutraukti paralyžiuojančią anglių blokadą

  Kijevas penktadienį paskelbė siekiantis kompromiso su nacionalistų aktyvistais, blokuojančiais prekybą anglimis ir kitomis prekėmis tarp Ukrainos ir Rusijos remiamų separatistų jos rytuose. ...

  10
 • D. Trumpas sulaukė Prancūzijos prezidento atkirčio
  D. Trumpas sulaukė Prancūzijos prezidento atkirčio

  Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) šeštadienį atsikirto JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), kai šis netiesiogiai sukritikavo Paryžiaus ir kitų Europos šalių imigracijos politik...

 • Oficialu: A. Merkel ‒ kandidatė Vokietijos rinkimuose
  Oficialu: A. Merkel ‒ kandidatė Vokietijos rinkimuose

  Vokietijos kanclerės Angelos Merkel konservatoriai oficialiai iškėlė savo partijos pagrindine kandidate rugsėjį įvyksiančiuose parlamento rinkimuose, jos politinę atramą sudarančiame regione. ...

  2
 • Egiptas 2,5 karto didina atvykimo mokestį
  Egiptas 2,5 karto didina atvykimo mokestį

  Egipto užsienio reikalų ministerijos sprendimu, įvažiavimo į šalį mokestis nuo kovo 1 dienos padidės nuo 25 iki 60 JAV dolerių asmeniui, rašo laikraštis „Egypt Independent“. ...

 • Belaisvius aplankiusi N. Savčenko sulaukė kritikos
  Belaisvius aplankiusi N. Savčenko sulaukė kritikos

  Ukrainos deputatė Nadija Savčenko penktadienį aplankė separatistines teritorijas šalies rytuose ir susitiko su ten laikomais ukrainiečių belaisviais, bet ši jos išvyka daugelį Ukrainoje suerzino. ...

  1
 • Susiskaldę JAV demokratai rinks naują lyderį
  Susiskaldę JAV demokratai rinks naują lyderį

  JAV Demokratų partija, dar neatsigavusi po skaudaus pralaimėjimo per praeitais metais vykusius rinkimus, šeštadienį rinks naują lyderį, kuris galėtų vesti į kovą su prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) ir jo respublikonais. ...

  1
 • Rio de Žaneiro karnavalas prasidėjo be miesto mero
  Rio de Žaneiro karnavalas prasidėjo be miesto mero

  Žmonės visoje Brazilijoje penktadienį pradėjo karnavalo linksmybes: išėjo į gatves šokti, gerti ir nuleisti garo, visuomenei jaučiant nerimą dėl ekonomikos ir pykstant ant politikų dėl didžiulio korupcijos skandalo. ...

Daugiau straipsnių