V. Putinas: baigiamos „didelio masto“ derybos su Ukraina dėl apsikeitimo kaliniais

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Maskva baigia derybas su Kijevu „dėl didelio masto“ apsikeitimo kaliniais, o tai gali būti įtampą tarp dviejų kaimynių sumažinsiantis žingsnis.

„Pasiekėme paskutinį derybų dėl apsikeitimo etapą... jis bus didelio masto“, – sakė jis per ekonomikos forumą Rusijos Vladivostoko mieste. Prezidentas pridūrė, kad apie apsikeitimo datą bus paskelbta artimiausiu metu.

Tai yra pirmas kartas, kai V. Putinas tiesiogiai paminėjo apsikeitimo kaliniais galimybę. Pastarosiomis savaitėmis žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad Kijevas ir Maskva planuoja tokį žingsnį.

Tuo metu Ukrainos teismas anksčiau ketvirtadienį panaikino suėmimą asmeniui, įtariamam prisidėjus prie Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 skridusio lėktuvo numušimo 2014 metais.

Praėjusią savaitę Ukraina paleido už užstatą Rusijos valstybinei naujienų agentūrai dirbusį ukrainietį žurnalistą Kyrylą Vyšynskį, laikytą ikiteisminiame arešte ilgiau kaip metus dėl įtariamos valstybės išdavystės.

Naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siūlė perduoti K. Vyšynskį Maskvai mainais į Rusijoje kalinamą ukrainiečių režisierių Olehą Sencovą.

Tačiau V. Zelenskis, kurio pergalė anksčiau šiemet vykusiuose Ukrainos prezidento rinkimuose suteikė vilčių, kad sumažės įtampa Ukrainos santykiuose su Rusija, atsisakė komentuoti, ar kalinių sąrašuose figūruoja O. Sencovas.

Ketvirtadienį V. Putinas pareiškė, kad buvo „sunku priimti sprendimą“ dėl apsikeitimo įkalintais asmenimis, kurių reikalauja Kijevas, bet jokių konkrečių pavardžių jis neįvardijo.

Apsikeitimas kaliniais „bus didžiulis žingsnis [santykių] normalizavimo link“, teigė Rusijos lyderis.

43-ejų O. Sencovas tapo žinomiausiu Ukrainos politiniu kaliniu. Jis atlieka 20 metų laisvės atėmimo bausmę už „teroro atakų“ planavimą Kryme, kurį 2014-aisiais aneksavo Maskva.

Tarp Rusijos paleidžiamų asmenų turėtų būti 24 ukrainiečių jūreiviai, sulaikyti Rusijos per pernai lapkritį prie Kerčės sąsiaurio įvykusią konfrontaciją tarp abiejų šalių karinių laivynų.

Netrukus po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos prasidėjęs karas Rytų Ukrainoje tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų nuo 2014 metų nusinešė apie 13 tūkst. žmonių gyvybių. Tarptautinė bendruomenė atsisako pripažinti Krymo aneksiją.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių