Uraganas „Isaac“ pasiekė sausumą ir juda link Naujojo Orleano

Uraganas „Isaac“ antradienį pasiekė sausumą Luizianoje ir nuslinko Naujojo Orleano link, praėjus septyneriems metams, kai šį mėnesį nuniokojo uraganas „Katrina“, nusinešęs JAV Meksikos įlankos pakrantėje apie 1 800 žmonių gyvybių.

„Isaac“, kuris anksčiau antradienį sustiprėjo ir tapo uraganu, vėjo greitis siekė 130 kilometrų per valandą. Audra taip pat neša smarkias liūtis.

JAV Nacionalinis uraganų centras nurodė, kad šis 1-osios kategorijos uraganas sukėlė „pavojingą audros potvynį“ prie šiaurinių Meksikos įlankos krantų, kuris Luizianoje siekė 3 metrus.

Luizianoje ir Misisipėje buvo paskelbta nepaprastoji padėtis, suteikiant vietos valdžiai galimybes geriau koordinuoti atsaką į stichinę nelaimę ir naudoti federalinių krizių fondų lėšas.

Buvo aktyvuoti daugiau nei 4 tūkst. Luizianos nacionalinės gvardijos karių, o Naujajame Orleane sutelktos 48 gelbėtojų grupės su valtimis, nurodo gubernatoriaus Bobby Jindal biuras.

Pats Luizianos administracijos vadovas paragino gyventojus ruoštis blogiausiam scenarijui.

Naujojo Orleano meras Mitchas Landrieu sakė, kad mieste per uraganą gali prilyti daugiau nei 40 centimetrų, nes ši audra slenka lėtai.

"Išvengėme kulkos ta prasme, jog tai nėra 3-osios kategorijos audra, - pažymėjo jis. -

Tačiau šiuo metu (uraganas) yra 1-osios kategorijos... - pakankamai didelis, kad smarkiai jus įskaudintų, jeigu būtumėte aplaidus. Mes taip nesielkime."

JAV prezidentas Barackas Obama paragino žmones rimtai vertinti iškilusią grėsmę, perspėdamas, kad gali kilti didelių potvynių, o uraganas gali padaryti nemažą žalą.

„Noriu paskatinti visus Meksikos įlankos pakrantės gyventojus klausyti savo vietos pareigūnų ir vadovautis jų nurodymų - net jeigu jie jums lieptų evakuotis“, - pažymėjo B.Obama.

„Dabar ne laikas mėginti likimą. Dabar ne laikas nepaisyti oficialių perspėjimų. Turite tai vertinti rimtai“, - pridūrė prezidentas.

B.Obama sakė pasirūpinęs, kad federalinė ir vietos valdžia imtųsi visų reikalingų pasiruošimų.

Prezidento pasirodymas per televiziją demonstravo jo gebėjimą pasinaudoti politiškai palankiais momentais, kai respublikonai susirinko į savo nacionalinį suvažiavimą iškelti partijos kandidatu Mitto Romney (Mito Romnio), kuris susigrums su B.Obama per lapkritį vyksiančius šalies vadovo rinkimus.

Uragano pavojus lieka galioti nerūpestinga atmosfera garsėjančioje JAV džiazo sostinėje Naujajame Orleane ir jo apylinkėse.

„Isaac“ nešami smarkūs vėjai gadino elektros linijos, o elektros tinklų bendrovė „Entergy New Orleans“ savo tinklalapyje nurodė, kad dėl audros nukentėjo 120 tūkst. jos klientų.

Trečiadienį 3 val. Grinvičo (6 val. Lietuvos) laiku uraganas slinko į šiaurės vakarus išilgai Luizianos pakrantės o jo centras buvo maždaug 120 kilometrų į pietryčius nuo Naujojo Orleano, nurodė Nacionalinis uraganų centras (NHC).

„Šį vakarą prognozuojamas nedidelis sustiprėjimas, - praneša agentūra. - Vėliau tikimasi lėto silpnėjimo.“

JAV Pakrančių sargyba pranešė uždariusi didžiuosius Meksikos įlankos pakrantės uostus ir laivybą Misisipės upėje nuo Baton Ružo Luizianoje iki žiočių.

Dauguma Naujojo Orleano gyventojų pakluso raginimams per audrą likti namuose, nemažai nuotykių ieškotojų plūdo prie didelės estuarijos - Pončartreino ežero - krantų, norėdami pajusti vėjo jėgą ir pasižiūrėti dūžtančių bangų.

„Tai nuostabu!“ - 40 metų Scottas Schneideris sakė naujienų agentūrai AFP, užsilipęs ant žole apaugusio pylimo, kad nufotografuotų užlietą ant ežero kranto įsikūrusį parką.

Dešimtys atkakliausiųjų taip pat rinkosi keliuose tebeveikiančiuose baruose garsiajame Prancūzų kvartale, tačiau sutemus ir prapliupus smarkesnei liūčiai gatvės buvo praktiškai tuščios.

„Isaac“ veikiausiai pasieks Naująjį Orleaną praėjus lygiai septyneriems metams po „Katrina“ siautėjimo.

„Tai sukelia daug prisiminimų, - sakė 56 metų Melody Barkum, kuri anuomet kelias dienas praleido įstrigusi ant namo stogo be maisto ir vandens. - Aš nebijau. Jeigu atlaikiau “Katriną„, sugebėsi ištverti ir tai.“

„Katrina“ nešė sugriovimus ir mirtį, kai smogė Naujajam Orleanui 2005 metų rugpjūčio 19 dieną, o tuomečio prezidento George'o W.Busho administracijos vangus atsakas aptemdė šio respublikonų lyderio antrąją kadenciją.

Tūkstančiai žmonių liko kelias dienas įstrigę ant savo namų stogų , kai „Katrina“ sukeltas potvynis pralaužė apsaugines dambas, seniai laikytas netinkamomis, užliedamas 80 proc. šio žemoje lygumoje įsikūrusio miesto teritorijos.

Pasiekusieji sausumą susidūrė su pražūtingu smurtu ir plėšikavimu, kai kaitros kepinamą miestą apėmė chaosas, o pareigūnai nesugebėjo žmonių aprūpinti netgi maistu ir vandeniu, nekalbant jau apie saugumo ir medicinos pagalbos užtikrinimą.

Pareigūnai tvirtina, kad už milijardus dolerių sutvirtinti miesto apsauginiai pylimai ir vandens siurbliai šįkart apsaugos miestą nuo potvynio. Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad „Isaac“ yra daug silpnesnis negu „Katrina“.

Kai kuriuose Luizianos ir Alabamos pakrančių apygardose, kuri žmonės paprastai stato namus ant polių, buvo paskelbta privalomoji evakuacija.

Lėtai judanti ir didelė audra kai kur gali atnešti iki 50 centimetrų vandens ir sukelti tornadų, perspėjo NHC.


Šiame straipsnyje: isaacuraganasJAV

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių