Ukrainos prezidento rinkimų varžovai telkia jėgas prieš lemiamą mūšį

Abu įtemptos kovos dėl Ukrainos prezidento posto dalyviai, išvakarėse apkaltinę vienas kitą ketinimais suklastoti rinkimų rezultatus, paskutinę agitacijos dieną visas jėgas skirs pastangoms užsitikrinti kiek įmanoma daugiau balsų.

Organizuoja mitingus Kijeve

Ministrė pirmininkė Julija Tymošenko ir ilgametis jos varžovas, prorusiškų pažiūrų opozicijos lyderis Viktoras Janukovyčius penktadienį vakare organizuoja mitingus Kijeve, kurie vyks kelių šimtų metrų atstumu vienas nuo kito.

Šeštadienį rinkimų agitacijos jau nebebus galima vykdyti.

Po Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 metais nepriklausomybę atkūrusi Ukraina, kurioje gyvena apie 46 mln. žmonių, sekmadienį išsirinks naują šios strategiškai svarbios šalies lyderį. Jis pakeis dabartinį valstybės vadovą, 2004-ųjų Oranžinės revoliucijos didvyrį Viktorą Juščenką, nesugebėjusį patekti į antrąjį rinkimų turą.

Grasina šalininkų akcijomis

Ir J.Tymošenko, ir V.Janukovyčius, priešingai nei griežtų provakarietiškų pažiūrų V.Juščenka, abu laikomi priimtinais kandidatais Maskvai, todėl nepriklausomai nuo to, kuris jų laimės, Ukrainos santykiai su Rusija turėtų pagerėti.

Šią savaitę rinkimų kampanijos atmosfera smarkiai įkaito, kai vyriausybės vadovė apkaltino V.Janukovyčių rengiant sąmokslą suklastoti rinkimų rezultatus ir įspėjo, kad išves savo šalininkus į gatves, jeigu balsavimas vyks nesąžiningai.

"Prašau jūsų neleisti Janukovyčiui išprievartauti mūsų demokratijos, mūsų rinkimų ir mūsų šalies!" - sakė J.Tymošenko ketvirtadienį per televiziją.

Charizmatiška politikė J.Tymošenko, kurios neatskiriama įvaizdžio dalimi tapo supinta ir aplink galvą apsukta kasa - tradicinė ukrainiečių moterų galvos puošmena - pagrasino organizuoti masines savo šalininkų akcijas, panašias į Oranžinės revoliucijos dienomis vykusius gatvių protestus, po kurių į valdžią atėjo provakarietiška vyriausybė.

Purvas, melas, šmeižtas

V.Janukovyčius, kuriam sutvirtinti savo populiarumą padėjo didelis visuomenės nusivylimas ir nepasitenkinimas tuo, kaip vyriausybė sprendžia ekonomikos krizę, atmetė šiuos premjerės grasinimus.

"Tai jos silpnumo ir supratimo, kad ji pralaimės, požymis. Ir jau ne dienos, o valandos liko iki jų (valdžios) pabaigos", - sakė V.Janukovyčius ketvirtadienį žurnalistams Dniepropetrovsko srities Krivoj Rogo mieste.

"Jeigu žmonės eis (į protestus), tai vienetai, mėgėjai tų pačių patiekalų, kuriuos mėgsta gaminti J.Tymošenko - tai purvas, melas ir šmeižtas", - pridūrė jis.

V.Janukovyčiaus stovykla savo ruožtu apkaltino J.Tymošenko ir jos rėmėjus, esą jie mėgins suklastoti rinkimų rezultatus.

Rengti visuomenės nuomonės apklausas prieš antrąjį prezidento rinkimų turą nebuvo galima, todėl naujų duomenų apie rinkėjų preferencijas neturima. Vis dėlto pergalė prognozuojama V.Janukovičiui, kuris per pirmąjį balsavimo ratą sausio 17-ąją J.Tymošenko aplenkė 10 proc. balsų.

Galutinei rinkimų baigčiai didelės įtakos turės verslininko Serhijaus Tihipkos elektoratas. Buvęs V.Janukovyčiaus sąjungininkas netikėtai gerai pasirodė pirmajame rinkimų rate, surinkęs 13 proc. balsų, tačiau jų nepakako patekti į antrąjį turą.

Pirmasis rinkimų turas išryškino gilų Ukrainos visuomenės susiskaldymą - V.Janukovyčius šalies rytuose esančioje pramoninėje Donecko srityje surinko net 76 proc. balsų, tuo tarpu vakaruose esančiame Lvove už jį balsavo vos 5,7 proc. rinkėjų.


Šiame straipsnyje: Ukrainos prezidento rinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių