Turkijoje atskleistas neva planuotas karinis perversmas

Turkijos prokurorai antradienį apklausė 51 aukšto rango kariškį, tarp jų buvusius oro ir jūrų pajėgų vadus, kurie įtariami dėl sąmokslo destabilizuoti padėtį šalyje, sprogdinti mečetes, įvykdyti karinį perversmą ir atstatydinti islamistams prijaučiančią vyriausybę.

Pervesmo pavadinimas - „Kūjis“

Tai buvo didžiausio masto operacija prieš Turkijos kariškius, kurie nuo 1960 metų nuvertė keturias vyriausybes.

Daugelį dešimtmečių aukšto rango karininkai, kurie save laiko Turkijos sekuliarumo tradicijos sergėtojais, patys diktavo padėtį šalyje.

Tačiau panašu, kad šioje Europos Sąjungos (ES) nare siekiančioje tapti Turkijoje jėgų pusiausvyra sutriko pirmadienį, ka policija suėmė 51 karininką, gavusi informacijos apie saugumo tarnybų pasiklausytus pokalbius, kuriuose užsimenama apie slaptą perversmo planą kodiniu pavadinimu "Kūjis".

Paviešinti nutekinti dokumentai

Pastaroji šalies mastu atlikta saugumo operaciją smarkiai padidino įtampą tarp valstybės sekuliarumo šalininkų ir vyriausybės, kurią palaiko rinkėjai ir ES. Šis žingsnis sugriovė įvaizdį, kad Turkijos aukščiausio rango karininkai, vadinami pašomis, teisėsaugai yra nepasiekiami.

"Sunkiausias kūjis - kariniame kalėjime", - pirmajame puslapyje paskelbė dienraštis "Taraf", paviešinęs nutekintus karinius dokumentus, kurie tapo pagrindu kariškių areštams.

Anglų kalba leidžiamas laikraštis "Today's Zaman" antradienį rašo, kad karininkai buvo areštuoti, kai ekspertai nustatė, jog žiniasklaidai nutekinti dokumentai yra autentiški.

Vyriausybė neigia, kad šie areštai politiškai motyvuoti arba kad tokiomis priemonėmis siekiama nutildyti valdžios kritikus, kaip tvirtina opozicijos partijos.

Įtakingų kariškių vaidmuo

Tarp įtariamųjų - buvęs Turkijos oro pajėgų vadas generolas Ibrahimas Firtina ir buvęs jūrų pajėgų vadas admirolas Ozdenas Ornekas, kurie, kaip pranešama, turėjo užrašų apie kai kuriuos nesėkmingus mėginimus įvykdyti perversmą.

Taip pat areštuotas buvęs Generalinio štabo viršininko pavaduotojas generolas Erginas Saygunas. Šis kariškis 2007 metais lydėjo Turkijos premjerą Recepą Tayyipą Erdoganą per susitikimą Vašingtone su ankstesniu JAV prezidentu George'u W.Bushu.

Už grotų atsidūrė ir buvęs Turkijos specialiųjų pajėgų vadas generolas Enginas Alanas bei buvęs 1-osios armijos vadas generolas Cetinas Doganas.

Tikėtina, kad visi įtariamieji, tarp kurių - daugiau nei dvi dešimtys atsargos ir aktyviosios tarnybos generolų bei admirolų, po apklausos antradienį stos prieš teismą Stambule, kuris nagrinėja visas įtariamų suokalbių surengti perversmą bylas.

Įtariamiesiems gali būti pateikti kaltinimai dėl susimokymo nuversti vyriausybę ir priklausymo neteisėtai organizacijai, antradienį rašė dienraštis "Milliyet".

Premjeras R.T.Erdoganas sakė, kad vyriausybė ruošiasi pertvarkyti teisinę sistemą ir pakeisti šalies konstituciją, kuri yra 1980 metų karinio perversmo palikimas. Pasak jo, dėl šio klausimo gali būti organizuojamas referendumas.

"Nauja konstitucija mums palengvintų stojimą į ES", - Burhanas Kuzu, vadovaujantis parlamentinei Konstitucijos pataisų komisijai, pirmadienį sakė Turkijos šiauriniame Čorumo mieste vykusioje konferencijoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių