Tulūzos žudiko gyvenimas: nuo smulkių nusikaltimų iki džihado

Per šturmą ketvirtadienį nukautas prancūzų žudikas Mohamedas Merah - 23 metų alžyriečių kilmės vyras - buvo smulkus nusikaltėlis, kurį laiką praleido Pakistane ir Afganistane, o vėliau tvirtino, kad yra „al Qaeda“ kovotojas.

M.Merah, kuris gimė 1988 metų spalio 10 dieną Prancūzijos pietvakariuose esančioje Tulūzoje ir gyveno Izaro rajone šio miesto šiaurėje, daug metų stebėjo Prancūzijos vidaus žvalgybos agentūra DCRI, tačiau nebuvo jokių požymių, kad jis rengtų didelį nusikaltimą.

Vidaus reikalų ministras Claude'as Gueant’as sakė, kad jis Tulūzoje priklausė maždaug 15-os islamo fundamentalistinės salafitų ideologijos sekėjų grupei.

Jis du kartus lankėsi Pakistane ir Afganistane, bet C.Gueant'as sakė nemanantis, kad M.Merah ten buvo kokioje nors kovotojų rengimo stovykloje.

Vyras, kuris, kaip įtariama, šaltakraujiškai nužudė tris vaikus ir mokytoją prie Tulūzos žydų mokyklos, taip pat - tris prancūzų karius per du ankstesnius išpuolius, du kartus nesėkmingai bandė įstoti į Prancūzijos armiją.

Gynybos ministerija nurodė, kad M.Merah pirmą kartą įstoti bandė 2008 metų sausį, kai jam buvo 19, šalies šiaurėje esančiame Lilyje.

„Jis išlaikė visus testus, bet po tyrimo dėl žinių apie ankstesnį teistumą buvo nuspręsta atmesti jo prašymą“, - sakė pulkininkas Bruno Lafitte’as.

2010-aisiais M.Merah Tulūzoje bandė įstoti į užsieniečių legioną. Jis praleido naktį naujokų centre, bet, kaip sakė B.Lafitte’as, „jau kitą dieną išvyko savo noru“.

Šis žmogus, kuris pasiskelbė esąs žudikas, prieš tai, kai policija trečiadienį apsupo jį jo bute Tulūzoje, paskambino į vieną prancūzų televizijos stotį ir pasakė, kad netrukus internete paskelbs filmuotą medžiagą apie savo išpuolius.

„Arba eisiu į kalėjimą aukštai iškelta galva, arba mirsiu su šypsena lūpose“, - sakė televizijai skambinęs asmuo.

Jis teigė norįs atkeršyti už draudimą Prancūzijoje viešumoje dėvėti islamišką visą kūną dengiantį hidžabą ir už Prancūzijos dalyvavimą kare Afganistane.

C.Gueant'as antradienį sakė, kad minėtus nusikaltimus įvykdė žmogus, kuris „yra labai šaltas, labai ryžtingas, labai (gerai) kontroliuojantis save, labai žiaurus“.

Užsibarikadavęs savo bute M.Merah, kaip pranešama, su juo besiderantiems pareigūnams sakė, kad išpuolis prie žydų mokyklos buvo kerštas už palestiniečių vaikus, kuriuos žudo Izraelis.

Vienas jaunuolis, kuris priėjo prie policijos užtvaros prie M.Merah buto ir pasisiūlė įkalbėti jį pasiduoti, sakė, kad įtariamasis remontavo automobilių kėbulus.

Vieno M.Merah kaimyno tėvas sakė, kad įtariamasis prieš kokius 10 mėnesių padėjo jiems sunešti į butą baldus.

„Jis - normalus žmogus, kaip ir visi kiti gatvėje, kurie padėtų jums nešti sofą“, - sakė Ericas Lambert'as ir pridūrė, kad iš visų jo sūnaus kaimynų M.Merah „nebuvo tas, kuris keltų daugiausia triukšmo“.

Pranešama, kad anksčiau M.Merah buvo įvykdęs 18 smulkių nusikaltimų, kurių kai kurie buvo smurtiniai. Be to, 2010 metų pabaigoje dėl kažkokio nusikaltimo jis buvo areštuotas ir buvusiame Afganistano Talibano bastione Kandahare, sakė vienas tyrimui artimas šaltinis.

M.Merah esą praleido kažkiek laiko neramiuose Afganistano rajonuose, tačiau nėra žinoma, ar jis ten dalyvavo kokiuose nors kovos veiksmuose. Tyrėjai nuo pat pradžių pažymi, kad žudikas mokėjo elgtis su ginklais.

Advokatas, kuris atstovavo M.Merah nuo pat jo pirmo pasirodymo nepilnamečių teisme, sakė, jog nerimauja dėl to, kad apsuptas policijos jo klientas gali pademonstruoti „neprognozuojamą elgesį“.

Christianas Etelinas prancūzų televizijai BFMTV sakė, kad M.Merah buvo „mandagus ir pagarbus“.

Pasak Ch.Etelino, jis prieš dvejus metus sužinojo, kad M.Merah tapo radikalu ir nuvyko į Afganistaną.

„Pasakiau jam, kad, turint omenyje jo keliones, jį tikriausiai atidžiai stebi policija ir kad jis verčiau nedarytų nieko bloga. Jis nesudarė įspūdžio, kad galėtų tapti radikalu ir norėtų pradėti vykdyti tokius absoliutaus šiurkštumo aktus“, - pasakojo advokatas.

„Visuomet pažinojau žmonių, kurių elgesys lankstus, civilizuotas ir ne toks nepalenkiamas, kad įsivaizduotum kokį nors fanatizmą“, - pridūrė jis.

Islamo radikalizmo ekspertas Dominique'as Thomas AFP sakė, jog žudiko veikimo būdas ir logistika rodo, kad jis neturėjo daug priemonių ir tikriausiai nepriklausė jokiam tinklui.

Buvęs Prancūzijos žvalgybos vadovas Louis Caprioli sakė, jog įtariamasis turėjo gauti pagalbą iš išorės, kad patektų į Afganistaną ir Pakistaną, nors galėjo būti ir „vienišas vilkas“.

M.Merah brolis, kaip manoma, taip pat yra salafitas; policija jį sulaikė drauge su partnere, kuri, atsižvelgus į jo esą konservatyvias pažiūras, turėtų būti jo žmona.

Kai policijos kovos su terorizmu pareigūnai, siekdami, kad M.Merah pasiduotų, prie apsupto buto atsivedė jo motiną, ji sakė, kad jau nebegali daryti jam įtakos.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių