Trečiąją hadžo dieną vyksta akmenų mėtymo į Šėtoną ritualas ir gyvulių aukojimas

Saudo Arabijoje antradienį, trečiąją hadžo dieną, didžiulė minia maldininkų suplūdo į Minos slėnį mėtyti akmenų į Šėtoną simbolizuojančius stulpus, o viso pasaulio musulmonai Id al Adhos šventės proga masiškai aukoja gyvulius.

Smulkūs akmenėliai skriejo žmonėms virš galvų, kai šimtai tūkstančių piligrimų priartėjo prie 30 metrų ilgio statinio, kurio trys stulpai simbolizuoja Šėtoną, musulmonų vadinamą Iblisu.

Šiemet hadžo, kuris yra didžiausia pasaulyje piligriminė kelionė, ceremonijose dalyvauja apie du milijonus tikinčiųjų. Naktį ši minia pajudėjo iš Minos - palapinių miesto Saudo Arabijos vakaruose, kuriame gyvybė suklesti tik penkias dienas per metus.

Maldininkai Minoje buvo apsistoję grįždami po hadžo kulminacija laikomos maldos ir susikaupimo ceremonijos, vykusios pirmadienį ant netoliese esančio Arafato kalno.

Į velnią akmenis svaidančių maldininkų miniose anksčiau ne kartą buvo pasitaikę mirtinų spūsčių, tačiau Saudo Arabijos pareigūnai dabar pertvarkė aplinkinę teritoriją, piligrimų kelią pavertusi daugiaaukščiu tiltu.

Į daugiaaukštę automobilių stovėjimo aikštelę panašus statinys stūkso sausringame slėnyje, apsuptame uolėtų kalvų. Šis tiltas turi padėti apsaugoti nuo pavojingų spūsčių, per kurias 2006 metais žuvo 364, 2004 - 251, o 1990 - 1 426 žmonės.

Nesiliaujantį baltus drabužius vilkinčių maldininkų srautą policija nukreipinėjo į skirtingus tilto aukštus. Pareigūnai rūpinosi, kad visi judėtų ta pačia kryptimi ir kad niekas per ilgai nesustotų vienoje vietoje. Išdrįsusieji atsisėsti buvo energingai raginami eiti tolyn.

Viršutiniame penktajame tilto aukšte įrengtas platus kelias, nuo kurio piligrimams patogu mėtyti akmenis, atliekant ceremoniją, simbolizuojančią nesitaikstymą su Šėtonu.

Po šios ceremonijos tradiciškai aukojami gyvuliai, dažniausiai ėriukai. Id al Adha yra viena iš didžiausių švenčių islamo kalendoriuje.

Aukojimo ceremonijos atliekamos visame musulmonų pasaulyje, o Bangladeše tikintieji šiemet tikriausiai paskers rekordiškai daug gyvulių - apie 15 milijonų.

Tuo tarpu Pakistane gyvulių bus skerdžiama mažiau, nes galvijai ir avys smarkiai pabrango dėl šalį nuniokojusių didelių potvynių.

Neturtingame Gazos Ruože gyvenančius palestiniečius slegia Izraelio vykdoma blokada, dėl kurios smarkiai padidėjo nedarbas, o daugelis šeimų nebeišgali skirti daugiau pinigų šiai keturių dienų šventei.

Id al Adhos tradicija atspindi Biblijos ir Korano istoriją apie Abraomo ryžtą paaukoti Dievui savo sūnų Išmaelį, tačiau šis buvo stebuklingai pakeistas avinėliu.

Po akmenų mėtymo ceremonijos, kuri gali tęstis dvi dienas, piligrimai traukia į Meką, esančią maždaug už penkių kilometrų į vakarus nuo Minos. Ten bus atliekama Tavafo ceremonija - maldininkai septynis kartus apeina aplink didžiausią musulmonų pasaulio šventovę - kubo pavidalo Kaabos statinį.

JAV prezidentas Barackas Obama ir jo žmona Michelle pirmadienį palinkėjo sėkmės 1,57 mlrd. pasaulio musulmonų.

"Amerikos žmonių vardu perduodame geriausius linkėjimus per šį hadžo sezoną", - sakė prezidentas, taip pat ištaręs tradicinius arabiškus sveikinimus "Id Mubarak" ir "Hadž Mabrur".
Per šių metų hadžą, kuris baigsis penktadienį, didesnių incidentų kol kas nepasitaikė.


Šiame straipsnyje: musulmonaiHadžasmaldaislamas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių