- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May (Tereza Mei) antradienį paprašė parlamentarų duoti jai daugiau laiko deryboms su Europos Sąjunga dėl „Brexit“ susitarimo pakeitimų, likus vos kelioms savaitėms iki planuojamo JK išstojimo iš Bendrijos – kovo 29-osios.
„Užsitikrinus susitarimą su ES dėl tolesnių derybų dabar mums reikia šiek tiek laiko užbaigti tą procesą“, – sakė Th. May.
Iki Britanijos išstojimo iš bloko likus vos 45 dienoms, Th. May bando užkirsti kelią maištui ketvirtadienį, kai parlamentas vėl balsuos dėl „Brexit“. Ji pažadėjo dar vieną virtinę balsavimų po dviejų savaičių, tačiau tuomet bus likęs vos mėnuo iki kovo 29-osios.
Kai kurie parlamentarai nori pasinaudodami ketvirtadienio balsavimais primesti sąlygų Th. May konservatorių vyriausybei, taip bandydami užkirsti kelią Britanijos išstojimui be sutarties, kuris reikštų „iškritimą“ be gairių sklandiems būsimiems santykiams.
Th. May stengėsi laimėti laiko ir sakė parlamentarams, kad jie vasario 27 dieną turės dar vieną progą pakeisti jos kursą, jei ji iki to laiko neužsitikrins „Brexit“ sutarties pakeitimų.
„Privalome susitarti dėl sutarties, kurią gali paremti šie (Bendruomenių) Rūmai, ir būtent to siekiu“, – sakė ji parlamentarams, informuodama juos apie „Brexit“ derybas.
„Vyksta lemiamas derybų etapas. Dabar visiems mums reikia išlikti ramiems ir tvirtiems, kad gautume pakeitimus, kurių reikalauja šie Rūmai, ir laiku įgyvendintume „Brexit“, – pridūrė Th. May.
„Didžiausia krizė per kartos gyvenimo laiką“
Tačiau opozicijos tai neįtikino.
„Mūsų šalis susiduria su didžiausia krize per kartos gyvenimo laiką, o ministrė pirmininkė vis tiek toliau neatsakingai švaisto laiką“, – sakė Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas (Džeremis Korbinas).
Praėjusį mėnesį Britanijos parlamentas atmetė „Brexit“ susitarimą, dėl kurio Th. May vyriausybė ir Briuselis susiderėjo per pusantrų metų trukusias derybas siekdami neleisti Britanijai šių metų kovo 29-ąją „iškristi“ iš ES be plano ateičiai.
Dabar Th. May siekia skeptiškai nusiteikusių ES lyderių nuolaidų, bandydama patraukti savo pusėn daugiau britų parlamentarų, kad jie paremtų kiek pakoreguotą susitarimą.
„Brexit“ susitarimas parlamente buvo atmestas iš dalies dėl ginčijamo plano po išstojimo išlaikyti atvirą sieną tarp JK provincijos Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos.
Šis planas – vadinamoji apsidraudžiamoji priemonė (backstop) – laikytų JK muitų sąjungoje su ES ir užtikrintų, kad prie sienos nereikėtų patikrinimų, kol bus susitarta dėl naujų nuolatinių prekybinių santykių.
„Brexit“ remiantys britų parlamentarai baiminasi, kad dėl šios priemonės šalis gali įstrigti su ES taisyklėmis ir negalės sudaryti naujų prekybos susitarimų su pasaulio valstybėmis.
Th. May ir kiti vyriausybės nariai derasi su ES aukšto rango pareigūnais bandydami prie apsidraudžiamosios priemonės pridėti laiko limitą ar pasitraukimo išlygą.
„Britai dėl kažko turi nusileisti“
Tačiau ES lyderiai tvirtina, kad teisiškai įpareigojamos išstojimo sutarties negalima keisti.
ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) pirmadienį sakė, jog „britai dėl kažko turi nusileisti“, kad būtų užtikrintas tvarkingas „Brexit“.
Th. May taip pat surengė derybas su leiboristais – pagrindine JK opozicine partija, sakančia, kad ji gali paremti „Brexit“ susitarimą, jei vyriausybė įsipareigos siekti glaudžių santykių su ES po Britanijos išstojimo. Tačiau bet koks tokio pobūdžio žingsnis kainuotų Th. May jos Konservatorių partijos didelės dalies paramą.
Atsidūrusi tokioje politinėje aklavietėje Britanija linksta link chaotiško išstojimo be sutarties, kuris galėtų pakenkti verslui ir paprastiems žmonėms JK ir ES.
Th. May politiniai oponentai kaltina vyriausybę tyčia švaistant laiką iki paskutinės minutės, kai parlamentarai turės rinktis jos susitarimą arba išstojimą be jokio susitarimo.
Pasak J. Corbyno, Th. May „siekia išlošti laiko ir žaidžia su žmonių darbo vietomis, mūsų ekonomikos saugumu ir mūsų pramonės ateitimi“.
Bendruomenių Rūmų lyderė Andrea Leadsom (Andrėja Lidsom), kuri yra atsakinga už parlamento grafikus, neigė, kad vyriausybė švaisto laiką. Pasak jos, Th. May savo susitarimą parlamento balsavimui sugrąžins, „kai tik bus sureguliuotas klausimas dėl apsidraudžiamosios priemonės“.
„Tai derybos. Neįmanoma prognozuoti ateities“, – transliuotojui BBC sakė ji.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Swedbank“ skandalas: Latvijos filialas 2016 m. uždarė apie 500 įtartinų sąskaitų
Į pinigų plovimo skandalą įsitraukusio „Swedbank“ Latvijos filialas po šalies Finansų rinkų ir kapitalo komisijos (FKTK) 2016 m. skirtos baudos ir pasižadėjimo nebedirbti su kai kuriais užsienio klientais uždarė maždaug 500 banko...
-
Izraelio ministras neišsižada savo pareiškimo apie antisemitizmą Lenkijoje1
Izraelio laikinasis užsienio reikalų ministras Israelis Katzas (Izraelis Kacas) ketvirtadienį pakartojo savo kontroversišką pareiškimą, kad lenkai kolaboravo su naciais ir „žindo antisemitizmą su savo motinų pienu“. ...
-
JAV demokratai nori blokuoti D. Trumpo įsaką dėl nepaprastosios padėties1
JAV demokratai mėgina blokuoti prezidento Donaldo Trumpo įsaką dėl nacionalinės nepaprastosios padėties pasienyje su Meksika. ...
-
V. Janukovyčiaus advokatai apskundė verdiktą valstybės išdavimo byloje
Ukrainos eksprezidento Viktoro Janukovyčiaus advokatai penktadienį apskundė bylą dėl valstybės išdavystės nagrinėjusio Kijevo teismo sprendimą skirti jam 13 metų laisvės atėmimo bausmę. ...
-
Britų konservatoriai planuoja maištą prieš Th. May
Dešimtys torių parlamentarų, anot britų žiniasklaidos, grūmoja maištu ministrei pirmininkei Theresai May - jie grasina kitą savaitę balsuoti dėl „Brexito“ atidėjimo. ...
-
ES šaltinis: jokio „Brexit“ susitarimo „Šarm eš Šeicho dykumoje“ nebus
Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) turės progą pasikalbėti su kitais Europos Sąjungos lyderiais per jų susitikimą su Arabų Lygos atstovais, tačiau ten ji neturėtų tikėtis kokio nors proveržio dėl „Brexit&ld...
-
Frankfurte atidarytas Lietuvos garbės konsulatas
Frankfurte prie Maino penktadienį atidarytas Lietuvos garbės konsulatas. ...
-
A. Lukašenka: mano sūnūs nenori būti prezidentai3
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka penktadienį pareiškė, jog niekam nepalinkėtų valstybės vadovo gyvenimo, ir patikino, kad jo sūnūs nenorėtų eiti šių pareigų. ...
-
Rusija: JAV pagalba Venesuelai yra pretekstas kariniams veiksmams
Rusija penktadienį apkaltino Jungtines Valstijas naudojantis pagalbos teikimu Venesuelai kaip taktiniu manevru, siekiant imtis karinių veiksmų prieš prezidento Nicolas Maduro (Nikolo Maduro) vyriausybę. ...
-
ES derybininkas: dėl „Brexit“ dabar reikia sprendimo, o ne papildomo laiko
„Brexit“ deryboms dabar reikia sprendimo, o ne papildomo laiko, penktadienį pareiškė Europos Sąjungos vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė), artėjant kovo 29 dienai, kai Didžioji Britanija turi išsto...