Teismo sprendimo nepaisęs kunigas pedofilas nušalintas nuo pareigų (papildyta 16.10 val.)

Vaikus tvirkinęs Vokietijos kunigas, radęs prieglobstį arkivyskupijoje, kuriai tuo metu vadovavo dabartinis popiežius, nušalintas nuo pareigų.

Tvirkino vienuolikmetį

Miuncheno ir Freizingo arkivyskupija, kuriai Benediktas XVI vadovavo nuo 1977 m. iki 1982 m., pirmadienį nušalino nuo pareigų kunigą Peterį Hullermanną, nes už vaikų tvirkinimą nuteistas dvasininkas nepaisė teismo sprendimo ir toliau dirbo su nepilnamečiais.

Tėvas Hullermannas, kuriam dabar yra 62-eji, 1986 m. gavo lygtinę 18 mėnesių bausmę už tai, kad vertė 11-metį berniuką tenkinti jį oraliniu būdu. Dvasininkui taip pat buvo skirta piniginė bauda ir terapijos kursai bei uždrausta dirbti su vaikais.

1987 m. P.Hullermannas pradėjo dirbti slaugos namuose, po to ėjo administracines pareigas iki 2008 m., kai buvo grąžintas į parapiją mažame Bavarijos miestelyje. Pasak žiniasklaidos, neseniai jis dalyvavo jaunuolių stovykloje, kurią organizavo parapija.

Benediktas XVI nieko nežinojo?

Dvasininko lytiniai nusikaltimai Bažnyčiai buvo žinomi dar gerokai iki teismo. Būtent todėl 1980 m. P.Hullermannas buvo perkeltas iš kitos vyskupijos į Miuncheną, kur jam turėjo būti atlikta terapija dėl seksualinių santykių su berniukais.

Praėjusią savaitę Miuncheno ir Freizingo arkivyskupija pranešė, kad tuometinis jos vadovas Josephas Ratzingeris (dabartinis popiežius Benediktas XVI - red. past.) dalyvavo priimant sprendimą perkelti P.Hullermanną į Miuncheno kunigų namus. Pats pontifikas šio skandalo nekomentuoja.

Buvęs J.Ratzingerio pavaduotojas Gerhardas Gruberis žiniasklaidai sakė, kad tuometinis arkivyskupas nieko nežinojo apie kunigo nusižengimus.

P.Hullermannas Miunchene gyveno nuo 1980 m. iki 1982 m. Per šį laiką jokių nusiskundimų dėl jo nebuvo gauta. Po to kunigas buvo perkeltas į Grafingo miestelį, kur 1985 m. vėl buvo apkaltintas vaikų tvirkinimu ir nušalintas nuo pareigų.

Skandalas sparčiai plečiasi

Skandalas dėl kunigų pedofilų Benedikto XVI gimtinėje labai greitai plečiasi, ir popiežiaus vardas šiame kontekste minimas jau ne pirmą kartą.

Šio mėnesio pradžioje buvo pranešta apie auklėtinių tvirkinimo atvejus Rėgensburgo berniukų mokyklos chore, kuriam vadovavo popiežiaus brolis Georgas Ratzingeris. Pastarasis tvirtina, kad nieko apie tai nežinojo.

Kunigų pedofilijos skandalas Vokietijoje įsižiebė sausį, kai paaiškėjo, kad prestižiškoje Berlyno jėzuitų gimnazijoje du dėstytojai dvasininkai prieš kelis dešimtmečius seksualiai išnaudodavo savo auklėtinius. Nuo metų pradžios tyrėjai rado jau 300 dvasininkų seksualinio išnaudojimo aukų. Dauguma šių žmonių įsiplieskus skandalui nusprendė prabilti patys.

Nepatenkinti Vatikano tylėjimu

Tuo tarpu Vatikano tylėjimas kelia vis didesnį pasipiktinimą. Vokietijos katalikiškos organizacijos šią savaitę sukritikavo Vokietijoje gimusio pontifiko poziciją nekalbėti apie sparčiai besiplečiantį kunigų pedofilijos skandalą.

„Šis skandalas veikia žmones nepriklausomai nuo to, ar jie tikintys, ar ne, - dienraščiui „Berliner Zeitung“ sakė Dirkas Taenzleris, vadovaujantis Vokietijos katalikiškojo jaunimo federacijai (BDKJ). - Šventasis Tėvas turėtų paskelbti apie tai pareiškimą."

D.Taenzleris pridūrė, kad Vokietijos Katalikų Bažnyčia, kurią pastarosiomis savaitėmis beveik kasdien krečia vis nauji skandalai dėl prieš dešimtmečius dvasininkų vykdyto seksualinio vaikų išnaudojimo, išgyvena vieną didžiausių identiteto krizių nuo 1945 m.

Tuo tarpu Katalikų Bažnyčios disidentinio reformų judėjimo "Mes esame Bažnyčia" (Wir Sind Kirche) padalinio Vokietijoje atstovas Christianas Weisneris pareiškė, kad popiežius Benediktas XVI dar nesuvokė viso šio skandalo sukelto pavojaus masto.

„Pastarasis Vatikano pareiškimas, jog visa tai tėra prieš popiežių nukreipta kampanija, yra pati blogiausia, kokia tik įmanoma, komunikavimo strategija, - sakė Ch.Weisneris Miuncheno regioniniam dienraščiui „TZ“. - Daug Katalikų Bažnyčios tikinčiųjų apgailestauja dėl fakto, kad Benediktas XVI nesugebėjo pareikšti nė vieno užuojautos žodžio.“

Sukėlė domino efektą

Skandalas dėl kunigų pedofilų Vokietijoje sukėlė domino efektą. Panašūs tyrimai pradėti ir kitose šalyse.

Praėjusią savaitę Nyderlandų katalikų vyskupai pradėjo tyrimą, nes gavo šimtus liudijimų, jog vienoje internatinėje mokykloje praėjusio amžiaus septintame ir aštuntame dešimtmečiuose dvasininkai seksualiai išnaudojo auklėtinius. Panašių kaltinimų sulaukė ir Austrijos dvasininkija.

Airijos vyriausybinės komisijos ataskaita 2009 m. apnuogino Katalikų bažnyčios globotų vaikų patirtą seksualinę prievartą. Komisija devynerius metus tyrė žiaurumus, kuriuos nuo praėjusio amžiaus ketvirto iki paskutinio dešimtmečio patyrė Katalikų bažnyčios globojami airiai vaikai, ir surinko šimtus liudijimų. Paaiškėjo, kad šimtai vaikų mokyklose turėjo liūdnos, o kartais iš tiesų tragiškos patirties, už kurią atsakingi suaugusieji - juos prižiūrėję religinių kongregacijų nariai, pasauliečiai, iš išorės atėję žmonės, vyresni mokyklų auklėtiniai, kurie kartais irgi išnaudodavo, skriausdavo jaunesnius. Ataskaitos autoriai apkaltino Bažnyčia slėpus šiuos faktus.

Ar popiežius paliks postą?

„Tai yra domino efektas, - apie skandalą, nusiritusį jau per kelias Europos valstybes, sakė ekspertas Vatikano klausimais ir Benedikto XVI biografas Davidas Gibsonas. - Kai pasigirsta kaltinimai, įvyksta du dalykai: įsidrąsina ir prabyla kitos aukos, o valdžia dėl visuomenės pasipiktinimo verčiama imtis veiksmų.“

D.Gibsonas pripažino, kad Vatikanui atėjo sunkūs laikai. Tačiau jis ir kiti ekspertai abejoja, kad šis skandalas privers Benediktą XVI atsistatydinti.

„Ar jis atsistatydins? Ne, - sakė ekspertas Vatikano klausimais Johnas Allenas. - Pastarąjį kartą popiežius atsistatydino XII amžiuje. Nuo to laiko tik nedaugelis katalikų vyskupų ir kitų aukštų dvasininkų yra pasitraukę iš pareigų dėl to, kad nesugebėjo suvaldyti krizės.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių