Talibanas pradėjo savo „rinkimų kampaniją“

Talibano mirtininkai trečiadienį įsiveržė į Jungtinių Tautų (JT) darbuotojų svečių namus Kabule, kuriuose per šį išpuolį žuvo šeši JT dirbę užsieniečiai.

Užpuolė auštant

Išpuolis buvo įvykdytas Kabulo centre. Afganų policija pranešė, kad užpuolikai į JT aprobuotus svečių namus Kabulo Šari Novo rajone atėjo maždaug auštant. Paskui saugumo pajėgos uždarė aplinkines gatves ir apsupo pastatą. Afganų pajėgos susišaudė su svečių namuose buvusiais kovotojais.

Trys užpuolikai buvo nušauti maždaug 8 val. 30 min. vietos (6 val. Lietuvos) laiku, maždaug trys valandos nuo išpuolio pradžios, sakė Vidaus reikalų ministerijos atstovas Zemarai Bashary. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė Talibanas, kuris pareiškė, kad tai buvo "pirmasis žingsnis" vykdant smurto kampaniją prezidento rinkimų antrajam ratui sužlugdyti.

"Prisiimame atsakomybę už išpuolį, - telefonu AFP sakė Talibano atstovas Zabihullah Mujahedas. - Tai pirmasis žingsnis, nes esame perspėję, kad sužlugdysime antrąjį rinkimų ratą".

Apšaudė raketomis

JT atstovas Adrianas Edwardsaspatvirtino, kad žuvo šeši tarptautiniai JT darbuotojai. "Dar yra devyni sužeistieji, kai kurie jų sužeisti rimtai", - sakė jis. Taip pat pranešama, kad žuvo vienas policininkas ir vienas žvalgybos pareigūnas.

Pasak policijos tai buvo ne vienintelis incidentas Kabule tą dieną. Kovotojai paleido raketas į sostinėje esantį viešbutį "Serena". Šiame penkių žvaigždučių viešbutyje apsistoja daug diplomatų ir užsienio verslininkų. Apie aukas tame viešbutyje nepranešama.

Šis naujas smurto protrūkis įvyko Afganistane didėjant įtampai prieš lapkričio 7 d. numatytą antrąjį prezidento rinkimų ratą. Antrajame Afganistano prezidento rinkimų rate varžysis dabartinis šalies vadovas Hamidas Karzai ir buvęs užsienio reikalų ministras Abdullah Abdullah.

Misijos nenutrauks

Nepaisant skaudaus smūgio, JT žada nenutraukti savo misijos šioje šalyje. "Ši ataka neatgrasins, kartoju, neatgrasins JT nuo tolesnio ... darbo atstatyti karo nusiaubtą šalį ir kurti geresnę ateitį afganų žmonėms", - žurnalistams sakė Kai Eide.

Pasak K.Eide, ši brutali ataka privers iš naujo svarstyti JT darbuotojų saugumą. Svečių namus, kuriuose įvykdytas išpuolis, JT buvo aprobavusios kaip saugius ir tinkamus savo darbuotojams užsieniečiams.

Prieš pirmąjį prezidento rinkimų ratą rugpjūčio mėnesį Talibanas taip pat ragino boikotuoti rinkimus ir grasino smurtinėmis pasekmėmis visiems, kurie balsuos. Kovotojai, kaip teigiama, buvo surengę beveik 200 smurtinių incidentų. Tarp tų incidentų yra atvejų, kai buvo nukapoti pirštai, pažymėti raudonu rašalu. Tos žymės buvo įrodymas, kad žmogus balsavo. Be to, buvo išpuolių, kai rinkimų apylinkės buvo apšaudytos raketomis ir granatomis.

„Kovotojų reintegracija“

Nesugebantys nuslopinti smurtą šalyje JAV kareiviai bando keisti taktiką. Pranešama, jog jiems gali būti duotas leidimas mokėti tiems talibams, kurie nutars sudėti ginklus. Atitinkamą įsakymą šiandien turi pasirašyti prezidentas Barackas Obama. Į specialų fondą šiems tikslams bus pervesta 1,3 mlrd. JAV dolerių (apie 3 mlrd. litų).

Tokią praktiką, pasak ekspertų, buvo sėkmingai taikoma Irake. Iš pradžių, kaip teigiama, kovotojams buvo mokėta, kad jie netrukdytų vykdyti humanitarines misijas - valyti kelius, tiekti vandenį ir t.t. Tačiau vėliau pradėta mokėti kovotojams, kurie nutarė pasitraukti iš pasipriešinimo ir pradeda dirbti valdžiai. Tai pavadinta „kovotojų reintegraciją į visuomenę“.

Nors JAV kariuomenei tai ganėtinai nauja „bendradarbiavimo“ su priešu forma, su „draugais“ ši taktika jau buvo patikrinta. Laikraštis „The New York Times“ praneša, kad JAV Centrinė žvalgybos agentūra (CŽV) jau seniai moka H.Karzai broliu Ahmedas Wali Karzai už tai, kad jis atlieka tam tikras paslaugas.

Labai įtakingas pietiniame Afganistane politikas padeda samdyti kovotojus CŽV operacijoms, padeda susitarti su talibais ir net, kaip spėjama, gali padėti užtikrinti regione tvarką, kai iš jo pasitrauks JAV pajėgos.

 


Šiame straipsnyje: KabulasJTišpuolisTalibai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių