Talibai Afganistane surengė koordinuotų mirtininkų atakų virtinę

Talibų kovotojai ir mirtininkai visame Afganistane sekmadienį surengė virtinę koordinuotų atakų, kurių metų sprogimai drebino sostinės diplomatinį kvartalą, taip pat buvo mėgina įsiveržti į parlamentą.

Be sostinės, atakų taikiniu taip pat tapo vyriausybės pastatas Logaro provincijoje, oro uostas Džalalabade ir policijos įstaiga Paktijos provincijos Gardezo mieste.

Talibano sukilėliai prisiėmė atsakomybę už šias atakas, kuriose, anot jų atstovo spaudai, dalyvauja „daug mirtininkų“ ir kurios žymi pavasarinio puolimo pradžią.

NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (ISAF) atstovas sakė, kad atakoms Kabule daugiausia priešinasi afganistaniečių pajėgos, dėl kurių pajėgumo atsilaikyti prieš Talibaną kol kas nėra tvirtai tikima.

Bet pats faktas, kad talibai gali surengti tokių įspūdingų atakų virtinę, rodo, kad artėjant NATO pajėgų pasitraukimui iš šalies saugumo užtikrino padėtis tebėra labai trapi.

Praėjusį rugsėjį per Talibano ataką prieš JAV ambasadą ir užsienio pajėgų Kabule būstinę per 19 valandų trūkusią apgulą žuvo mažiausiai 14 žmonių. O kiek anksčiau, rugpjūčio mėnesį, devyni žmonės žuvo, kai mirtininkai užpuolė Britų tarybos kultūros centrą.

Sekmadienį, kaip pranešama, keli smogikai mėgino įsiveržti į Afganistano parlamentą, kuriame vyko posėdis, bet jų puolimas buvo atremtas. Po atakos jie pasislėpė kaimyniniame pastate.

Drauge su saugumo pajėgomis į Talibano kovotojus, kurie bandė įsiveržti į parlamentą, šaudė ir įstatymų leidėjai.

„Kai kurie parlamentarai, tarp jų - aš ir mano asmens sargybiniai, susirėmė su kovotojais, kurie buvo užėmę šešių aukštų pastatą priešais parlamentą“, - sakė Mohammadas Naeemas Lalai (Mohamadas Naimas Lalajus). 

„Dabar jie liovėsi šaudę į parlamentą ir pradėjo šaudyti į netoliese esantį (antrojo viceprezidento Mohammado Karimo) Khalili (Mohamado Karimo Chalilio) namą“, - sakė jis. 

Per šį incidentą, pollicija nušovė mažiausiai vieną kovotoją.

Policijos atstovas paneigė ankstesnį pranešimą, kad buvo užimtas ir padegtas Kabulo viešbutis „Star“. Pasak jo, buvo įsiveržta į kaimyninį pastatą.

Pasak policijos atstovo, smogikai puolė diplomatinį Vazir Akbar Chano kvartalą, taip pat Devintąjį rajoną Kabulo pietuose, kuriame yra kelios užsienio pajėgų bazės.

Sprogimai griaudėjo rajonuose, esančiuose netoli JAV, Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir Irano ambasadų.

Vokietijos, Japonijos ir Rusijos ambasados taip pat buvo atakuotos, tačiau apie nukentėjusiuosius nepranešama.

Į pietus nuo Kabulo, Logaro provincijoje, keli mirtininkai pateko į vyriausybinius pastatus, tarp jų - provincijos gubernatoriaus biurą, policijos būstinę, taip pat - JAV bazę, sakė provincijos policijos viršininko pavaduotojas Raeesas Khanas (Raisas Chanas).

Rytų Afganistane dviem mirtininkams susisprogdinus prie Džalalabado oro uosto vartų, buvo sužeisti keli žmonės, sakė oro uosto policijos viršininkas generolas Jahangiras Azimi (Džahangiras Azimis).

Gardeze rytinėje Paktijos provincijoje Talibano kovotojai, kurie, kaip manoma, buvo su mirtininkų liemenėmis, atakavo policininkų mokymo centrą, sakė provincijos valdžios atstovas Rohullah Samoonas (Rohula Samunas).

Kovotojai užėmė pastatą prie to centro ir pradėjo šaudyti iš kulkosvaidžių, sužeidė keturis civilius žmones, sakė atstovas.

Kabule prasidėjus išpuoliams, netoli JAV ambasados nugriaudėjo keli galingi sprogimai ir buvo girdėti šūvių papliūpos.

Tačiau ambasados atstovas Gavinas Sundwallas (Gavinas Sandvalas) sakė, kad pastatas buvo uždarytas, o visi pasiuntinybės darbuotojai sveiki ir saugūs.

Talibano atstovas Zabihullah Mujahedas (Zabihula Mudžahidas) telefonu iš nežinomos vietos AFP sakė, kad atakos taip pat yra žinia Kabulo vyriausybei ir jos Vakarų kariniams rėmėjams, kurie „manė, kad mes nepradėsime pavasarinio puolimo“.

„Kabulo administracija ir įsiveržėlių pajėgos prieš kiek laiko sakė, kad Talibanas nepajėgs pradėti pavasarinio puolimo. Šios dienos atakos yra mūsų pavasarinio puolimo pradžia“, - pažymėjo jis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių