Šveicarai pasisakė prieš draudimą rūkyti viešose erdvėse

Su trečdaliai Šveicarijos piliečių sekmadienį referendume atmetė rūkymo draudimo darbo vietose patalpose ir viešose erdvėse sugriežtinimą ir leido lengviau atsikvėpti viešbučiams bei restoranams, o dviejuose kantonuose tuo tarpu buvo nevienodai nubalsuota dėl mokestinių kreditų turtingiems užsieniečiams.

Dėl draudimo rūkyti tik Ženevoje kiek daugiau rinkėjų balsavo už griežtesnę kontrolę, o kituose 25 šalies kantonuose 66 proc. rinkėjų ją atmetė, pranešė naujienų agentūra ATS.

Šveicarijos verslo federacija tai pavadino „padrąsinančiais“ rezultatais ir sakė, kad griežtesni įstatymai būtų našta ekonomikai, ypač - restoranų sektoriui.

„Šia iniciatyva būtų buvę įvesta daugiau išlaidų restoranų savininkams, kurie jau ir taip padarė nemažas investicijas, kad apsaugotų nerūkančiuosius“, - sakoma jos pareiškime.

Viešbučių sektoriui atstovaujanti „Hotelleriesuisse“ sakė, kad lengviau atsikvėpė dėl tokių referendumo rezultatų, ir pridūrė, kad „taip“ kai kurias investicijas būtų pavertęs niekais.

Referendume rinkėjų buvo klausiama, ar sugriežtinti rūkymo draudimą uždarose darbo vietose ir viešosiose erdvėse.

Socialistų partija pasmerkė referendumo rezultatus ir sakė, kad apsaugos nuo pasyviojo rūkymo sustiprinimas būtų buvęs „neginčijamai didelis žingsnis gerinant (darbuotojų) sąlygas“.

Apklausos rodė, kad šalis referendumo išvakarėse buvo labai susiskaldžiusi dėl šio pasiūlymo, kurį inicijavo Šveicarų plaučių ligų prevencijos lyga ir kuriuo siekiama išspręsti painiavą dėl dabartinio įstatymo.

Kaip nurodo Šveicarų plaučių ligų prevencijos lyga, aštuonios darbo valandos dūmų pripildytoje aplinkoje prilygsta 15-38 cigarečių surūkymui.

Šveicarija federalinį draudimą rūkyti uždarose darbo vietose ir viešosiose erdvėse įvedė daugiau kaip prieš dvejus metus, bet įstatyme buvo numatyta virtinė išimčių, jis nevienodai taikomas 26 šalies kantonuose.

Tuo tarpu kitame referendume, kuris vyko tik dviejuose kantonuose, šveicarų rinkėjai nesutarė dėl pasiūlymo atsisakyti specialių mokestinių kreditų turtingiems užsieniečiams - Bazelio sritis jam pritarė, bet ekspatriantų rojus Bernas jį atmetė.

Nors Bazelio srities kantonas balsavo už šių mokesčių privilegijų panaikinimą, tik saujelė čia gyvenančių ekspatriantų turi naudos iš mokestinių kreditų, tad naujosios taisyklės didelio poveikio nepadarys.

Tačiau Berno kantone, kuriam priklauso slidinėjimo kurortas Gštadas - garsi turtingų ekspatriantų poilsio ir pramogų vieta, 66,5 proc. rinkėjų nepritarė tam, kad būtų panaikinta sistema, pagal kurią užsieniečiai mokesčius moka daugiausia nuo to, kiek išleidžia Šveicarijoje, o ne nuo uždarbio.

Vis dėlto nedidele persvara buvo pritarta mokestinių kreditų sugriežtinimui, pirmiausia - nustatant minimalų 400 tūkst. Šveicarijos frankų (330 tūkst. eurų) mokestį.

2010 metais vadinamųjų mokesčių pabėgėlių, besinaudojančių šia sistema, Šveicarijoje buvo 5 445; jie sumokėjo iš viso 668 mln. Šveicarijos frankų mokesčių - vidutiniškai kiek daugiau nei po 120 tūkst. eurų.

Dauguma Berno kantono ekspatriantų, turinčių naudos iš šios sistemos, tarp jų - prancūzų rokeris Johnny Hallyday ir Prancūzijoje gyvenantis lenkų kilmės režisierius Romanas Polanski, gyvena Gštade.NAUJAUSI KOMENTARAI

Valio

Valio portretas
Šaunuoliai šveicarai!!!
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių