Švedijos lakūnė: baltarusiai meškiukų „desanto“ akcijoje nedalyvavo

Baltarusijos valstybės saugumo komitetas kreipėsi į švedus, kurie liepos pradžioje numetė iš lengvojo lėktuvo virš Minsko apylinkių žaislinių meškiukų "desantą“, praneša BBC.

Lakūnai raginami atvykti į Baltarusiją ir dalyvauti tiriant sulaikytų dėl šio incidento Baltarusijos piliečių bylą.

BBC susisiekė su 22 metų Hannah Lina Frey, kuri drauge su bendraminčiu Tomu Mazetti pilotavo Švedijos lėktuvą.

Ji sakė, kad švedai pasirengę atvažiuoti į Minską duoti parodymų, jeigu gaus imunitetą. Ji taip pat pareiškė, kad jokie baltarusiai nedalyvavo šioje akcijoje, ir papasakojo apie laiškus su grasinimais, kuriuos gauna aktyvistai.

- Hannah, jūs tikriausiai matėte Baltarusijos VSK pareiškimą, kuriame Švedijos piliečiai, dalyvavę akcijoje, konkrečiai - jūs, kviečiami į Baltarusiją padėti, kaip teigiama, objektyviam tyrimui. Ką jūs apie tai manote?

- Taip, jie mus pakvietė, ir mes pasirengę atvažiuoti ir susitikti su jais Baltarusijoje, jeigu mums garantuos imunitetą ir jeigu mus kvies tam įgaliota institucija. Mes norime tai padaryti, jeigu iš to bus kokios nors naudos.

- Ar jūs gavote kokį nors oficialų paklausimą dėl to?

- Mes perskaitėme apie tai Baltarusijos tinklalapyje - kad VSK mus kviečia.

- Bet kaip jums gali garantuoti imunitetą? Jūs žinote, kaip tai padaryti?

- Mes kol kas laukiame atsakymo. Parašėme savo atsakomąjį laišką vakar (rugpjūčio 7d.), bet kol kas atsakymo negavome. Mes rengiamės paskelbti savo laišką.

Visame projekte dalyvavo keturi žmonės. Mes su Tomu skridome lėktuvu. Dar vienas žmogus buvo žemėje, Baltarusijoje - jis iš Tomo kompanijos. Ir dar viena moteris, kuri buvo atsakinga už projekto organizavimą Švedijoje.

- Tikiuosi, jūs žinote, kas nutiko dviem Baltarusijos piliečiams - jie dabar kaltinami talkininkavimu jūsų akcijai. Ar pažįstate juos? Ar jie iš tikrųjų dalyvavo joje?

- Tai visiška netiesa. Mes neturėjome jokių ryšių su jokiais baltarusiais. Mes net savo motinoms nieko apie šią akciją nepasakojome. Jeigu kas teigia, kad jie su mumis susiję ... Mes su jais niekaip nebendravome net po šio incidento.

- Taigi, pasak jūsų, jie nekalti. O sakykite, kieno buvo idėja? Nes tai akivaizdžiai pavojingas sumanymas. Jūs pagalvojote apie padarinius? Kad galite žūti, pavyzdžiui? Jus juk galėjo pašauti.

- Taip, mes apie tai pagalvojome. Mes supratome, kad tai rizikinga. Iš pradžių mes paklausėme kelis lakūnus, ar jie pasirengę su mumis skristi, bet niekas nenorėjo, nes tai pavojinga. Ir mes nusprendėme rizikuoti patys - norėdami parodyti, kad mes šiai situacijai neabejingi. Bet mums labai pasisekė.

- O jums kiek metų, ir Tomui?

- Man - 22, jam - 40.

- Ką jūs manote apie diplomatinį skandalą? Švedijos ambasadoriui nepratęsė įgaliojimų, išsiuntė Baltarusijos diplomatus.

- Jie nepatvirtino, kad tai kaip nors susiję su mumis. Nors panašu į tai. Nes jis (ambasadorius) iki to laiko šalyje buvo 7 metus ir visą tą laiką dirbo, gindamas žmogaus teises, Tai yra puiku. O pati Švedijos ambasada Baltarusijoje yra jau tikriausiai 30 metų. Mes, žinoma, tokių rezultatų pasiekti nenorėjome. Ir tikimės, kad galiausiai ši situacija pakryps į gerąją pusę. Mes nenorime, kad šalis (Baltarusija) būtų dar labiau izoliuota, nes norime, kad ji taptų stipresnė, kad žmonės, ginantys žmogaus teises, toliau dirbtų joje.

- Ar galite jūs ką nors padaryti dabar dėl šių dviejų žmonių, Antono Suriapino ir Sergejaus Bašarimovo, kurie kaltinami talkininkavimu jums? Kai kurie žmonės mano, kad jie laikomi įkaitais. O jeigu jums negarantuos imuniteto, ar važiuosite jiems padėti?

- Jeigu mums garantuos imunitetą, tai taip, žinoma. Mes norime važiuoti ne padėti režimui, o padėti Antonui ir Sergejui, jeigu galėsime. Mes gauname laiškų - tikriausiai juos atsiunčia žmonės iš Valstybės saugumo komiteto, o gal ir ne - kur sakoma, jog mums reikia sumokėti, kad Antoną paleistų. Jeigu tai tiesa, mes džiaugdamiesi tai padarysime. Dar mes gauname laiškų su grasinimais mums artimiems žmonėms ir panašiai. Rašo ir į „Chartija-97“ - tai nepriklausomas tinklalapis, kurį mes paminėjome per akciją. Mums parašė, kad sudaryta grupė žmonių, kurie keršys ir persekios visus Švedijos piliečius, kurie atvažiuos į Baltarusiją.

- Kiek tokių laiškų jūs gavote?

- Maždaug 10. Bet mes stengiamės nesijaudinti dėl to. Mes laukiame, kada VSK susisieks su mumis tiesiogiai, o ne per kažkokius fiktyvius laiškus.

Baltarusijos valstybės saugumo komitetas pateikė kaltinimus bendrininkavimu dėl neteisėto Švedijos Karalystės piliečių šalies oro sienos kirtimo lengvuoju lėktuvu dviem Baltarusijos piliečiams Antonui Suriapinui ir Sergejui Bašarimovui.

Baltarusijos fotografas A.Suriapinas įdėjo į savo puslapį internete „pliušinio desanto“ nuotraukų, o nekilnojamo turto agentas S.Bašarimovas neva išnuomojo butą Švedijos lakūnams. Šiems dviem Baltarusijos piliečiams gresia laisvės atėmimas nuo 2 iki 7 metų.

Antradienį Valstybės saugumo komitetas (KGB) savo pareiškime pranešė, kad siūlo Švedijos piliečiams, kurie pažeidė Baltarusijos valstybės sieną, atvykti į Minską dalyvauti tyrimo veiksmuose kaip įtariamiesiems.

KGB atstovas taip pat pažymėjo, kad „pagal šių veiksmų rezultatus bus galutinai priimti atitinkami proceso sprendimai Baltarusijos piliečiams jų baudžiamojoje byloje“.NAUJAUSI KOMENTARAI

CONSTANTA

CONSTANTA portretas
Nekviestas svečias blogiau už totorių.

jk

jk portretas
Šiaip jau švedai turi būti teisiami,jie pažeidė ne tik saugaus skrydžio taisykles,bet ir kirto be vizų Lietuvos ,Baltarusijos sienas.Nežinau kaip čia su žmogaus teisėm tačiau čia akivaizdi provokacija prieš Lietuvą ,siekiant ją sukiršinti su baltarusija.LR turėtų iš švedų reikalauti. perduoti savo piliečius LR teismui
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių