Specialistai: Lietuvai negresia radiacijos pavojus dėl gaisrų Rusijoje

Gaisrai Rusijoje pasiekė Černobylio katastrofos pažeistus miškus. Radioaktyvus debesis Lietuvą gali pasiekti šeštadienį. Bet, anot specialistų, pavojaus nėra.

Gaisrai radioaktyviuose miškuose

Kaip pranešė gamtosaugininkų organizacijos „Greenpeace“ Rusijos padalinys, miškų gaisrai pasiekė Briansko sritį, esančią netoli Ukrainos ir Baltarusijos bei smarkiai nukentėjusią nuo 1986 m. Černobylio katastrofos. Brianską nuo Vilniaus skiria keli šimtai kilometrų. Radiacijos pažeistus miškus ugnis pasiekė antradienį.

„Greenpeace“ duomenimis, radiacija užterštose teritorijose užfiksuota daugiau kaip 20 gaisrų, 3 iš jų - Briansko srityje.

„Greenpeace“ teigia, kad dega radiacijos pažeisti miškai, kyla radioaktyvūs debesys. Tiesa, teigiama, kad radiacijos lygis šiuose debesyse bus palyginti nedidelis.

„Tačiau nenuvertinčiau radiacijos poveikio rizikos, kadangi labai nedaug žinome apie anglies dvideginio, sumišusios su nedidele doze radiacijos, poveikį sveikatai“, - mano „Greenpeace“ Rusijos padalinio atstovas Vladimiras Čiuprovas. Anot jo, radiacijos paplitimas dabar yra gamtos rankose – viskas priklauso nuo to, į kurią pusę pūs vėjas ir kokio stiprumo jis bus.

Rusijos valdžios atstovai „Greenpeace“ pareiškimų rimtais nelaiko ir ragina nepanikuoti. „Nėra jokio reikalo skleisti paniką. Viskas gerai“, - naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Genadijus Oniščenka, vyriausiasis Rusijos sanitarijos gydytojas.

Papildyta: Lietuvai pavojus neturėtų kilti

Radiacinės saugos centro duomenimis, debesis su radioaktyviomis detalėmis gali Lietuvą pasiekti jau šeštadienį. Tačiau specialistai ramina, kad jis pavojaus žmonių sveikatai nesukeltų.

„Jeigu visgi tie dūmai būtų, pagal hidrometeorologines sąlygas, jeigu jos būtų tinkamos, tokie dūmai galėtų pasiekti Lietuvą apie rugpjūčio 14 d. Ir tai būtų tiktai Aukštaitijos pakraštys“, - 1diena.lt teigė Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotojas Julius Žiliukas. Pasak jo, tikimybė, kad debesis pasieks Vilnių yra labai nedidelė.

Rusų tarnybos ramina, esą gaisrai jau neutralizuoti, o pavojaus, kad į atmosferą pateks didelis kiekis radioaktyvių dalelių, praktiškai nebėra. „Gavome paskutinę informaciją iš Rusijos. Tie gaisrai yra užgesinti. Jų atsakingos tarnybos praneša, kad radiacinis fonas normų neviršija“, - kalbėjo J.Žiliukas.

Pašnekovo teigimu, tiek Brianske, tiek Baltarusijoje miškų gaisrai jau anksčiau buvo pasiekę vietoves, užterštas po Černobylio avarijos. Būta ir atvejų, kai šių gaisrų pakelti debesys atkeliavo iki Lietuvos, tačiau nieko blogo nenutiko. „Radioaktyvioji tarša buvo tokia maža, kad žmonių sveikatai ji neturėjo jokio poveikio. Dabar yra dar mažesnė tikimybė, kad tai atsilieps žmonių sveikatai. Žmonėms baimintis nėra visiškai jokio pagrindo“, - ramino J.Žiliukas.

Pasak jo, net jeigu radioaktyviam debesiui sklendžiant virš Lietuvos jis prapliuptų lietumi, tai būtų visiškai nepavojinga. Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotojas taip pat užtikrino, kad radiacinis fonas yra nuolat stebimas, ir gyventojai bus informuoti apie bet kokius reikšmingesnius pokyčius.

Žemiau pateikiamas „Greenpeace“ sudarytas žemėlapis, jame pavaizduoti radiacijos užteršti plotai bei juose ar netoli jų esantys gaisrai. Didesnį žemėlapį peržiūrėti galite čia.


Šiame straipsnyje: RusijaČernobylisradiacija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių