Smurtas prieš tėvus - dažnas reiškinys ir Didžiojoje Britanijoje

Mušami ir žeminami savo atžalų. Daugybė tėvų gyvena apimti baimės ir nedrįsta kreiptis pagalbos, rašo Didžiosios Britanijos nacionalinio transliuotojo BBC naujienų svetainė.

Tėvai linkę tylėti

„Moteriai peiliu grasino 14-metė dukra“ - tokios ir dar kraupesnės antraštės periodiškai pasirodo Didžiosios Britanijos laikraščiuose.

Labdaros organizacija „Parentline Plus“, padedanti spręsti šeimos problemas, teigia, kad tėvai dažnai yra žeminami ir netgi mušami. Būna atvejų, kai žmonės bijo likti namuose su savo vaikais.

„Parentline Plus“ kasdien sulaukia vidutiniškai po tris skambučius iš žmonių, kuriuos žodžiais ar veiksmais nuskriaudė jų atžalos. Kai kurie šių žmonių šiurkštų elgesį priversti kęsti metų metus.

Agresija pasireiškia įvairiais būdais: smūgiais, spjūviais, šeimos turto niokojimu. Dauguma skriaudžiamų tėvų nesikreipia pagalbos, nes jiems paprasčiausiai gėda.

„Mane tiesiog šokiruoja, kiek daug tėvų bijo savo vaikų. Bet tėvai jaučia gėdą ir vengia apie tai kalbėti, - pasakojo Valerie Outram iš „Parentline Plus“. - Visa tai man primena smurto šeimose problemą prieš 20 ar 30 metų. Viskas yra slepiama, niekas garsiai apie tai nekalba.“

Dažniau skriaudžia dukros

„Parentline Plus“ duomenimis, dažniausiai prieš tėvus smurtauja paaugliai nuo 13 iki 15 metų, nors pasitaiko nemažai tiek jaunesnių, tiek vyresnių, jau pilnametystės sulaukusių smurtautojų.

Aukomis dažniausiai tampa motinos. Kiek labiau stebina faktas, kad ranką prieš tėvus įprastai kelia ne sūnūs, o dukros.

Britei Tracy, nenorėjusiai nurodyti savo pavardės, teko tai patirti savo kailiu. Vieną dieną 14-metė dukra nukreipė į ją peilį.

“Agresija prasidėjo, kai jai buvo 11 ar 12 metų. Laikui bėgant, padėtis tik prastėjo“, - guodėsi moteris. - Vieną akimirką viskas atrodo gerai, o kitą prasideda šauksmai, spiegimas. Aštuonmetis brolis jau irgi ima pavyzdį iš sesers. Kartais man tiesiog nusileidžia rankos, nė neįsivaizduoju, ką daryti.“

Problemai - per mažai dėmesio

Birmingemo universiteto profesorius Kevinas Browne'as teigia, kad įvertinti problemos mastą yra labai sunku, nes tėvų ir vaikų konfliktai dažniausiai lieka tarp namų sienų. Suzie Hayman, knygos „Išmok būti tėvu: tavo paauglys“ autorė, tikina, kad tylėti tėvus verčia gėdos jausmas.

„Gėda - štai pagrindinė priežastis, kodėl padėtis tapo nekontroliuojama, - paaiškino ji. - Gėda neleidžia apie tai papasakoti net artimiausiems giminaičiams, jau nekalbant apie kitus žmones.“

Profesorius K.Browne'as tvirtina, kad problema ne tik yra nutylima, bet ir nepakankamai analizuojama. Tačiau atlikti tyrimai aiškiai rodo, kad vaikų smurtas prieš tėvus yra dažnas reiškinys, todėl jis negali būti ignoruojamas.

Pavyzdį rodo tėvai

Psichologė Elie Godsi ragina visuomenę atmerkti akis ir aktyviau diskutuoti apie vaikų smurtą prieš tėvus.

„Šiandien lengva užkabinti vaikui etiketę, esą jis yra problemiškas, jeigu nedaro to, kas liepiama, - aiškino ji. - Pagalba ateis, tik tėvai turi patys dėl jos kreiptis. Neturėtume bandyti nuversti kaltę kitiems, bet tėvams derėtų nepamiršti savo atsakomybės.“

E.Godsi primena, kad vaikai dažnai kopijuoja suaugusiųjų elgesį. Todėl jie irgi gali tapti agresyvūs, jeigu namuose mato smurto scenų arba yra grubiai auklėjami. Dar vienas galimas veiksnys - paauglystė, kai bręstančiame organizme vyksta fiziologiniai ir psichologiniai pokyčiai. Šis gyvenimo tarpsnis visuomet būna problemiškas. 


Šiame straipsnyje: smurtas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių