Slovakijoje šeštadienį vyksta parlamento rinkimai

Slovakijoje šeštadienį vyksta visuotiniai rinkimai, kuriuose pergalės tikisi kairiųjų partijos kandidatas ir buvęs premjeras Robertas Fico (Robertas Ficas) po korupcijos skandalų, ištikusių jo varžovus dešiniuosius.

Rinkimų apylinkės atsidarė 7 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku. Daugiau kaip keturi milijonai registruotų rinkėjų rinks 150 atstovų į vienerių rūmų parlamentą iš maždaug 2900 kandidatų, pasiūlytų 26 partijų.

Rinkimai baigsis 22 val. (23 val.), netrukus bus paskelbti balsavusiųjų apklausos rezultatai, o oficialių duomenų paskelbimo laukiama sekmadienio rytą.

Pasak analitikų, tik dvi partijos neabejoja įveiksiančios penkių procentų balsų slenkstį ir pateksiančios į parlamentą, o penkioms kitoms partijoms, tarp jų neseniai susikūrusioms, teks kovoti dėl išlikimo.

R.Fico partija „Kryptis - socialinė demokratija“ (Smer-SD) tikriausiai surinks 39 proc. balsų ir užsitikrins 75 vietas parlamente, rodo apklausa, kurią surengė Bratislavoje įsikūrusi agentūra „Focus“.

Tokiu atveju „Smer-SD“ pritrūktų vienos vietos iki daugumos 150 vietų parlamente.

Dabartinei valdančiajai koalicijai priklausantys krikščionys demokratai gali surinkti apie 10 proc. balsų ir gauti 20 mandatų - analitikai šią partiją laiko labiausiai tikėtina „Smer“ koalicijos partnere.

Tačiau rinkimų kampaniją temdė politinis skandalas, kurį analitikai vadina neturinčiu precedento per 19 Slovakijos nepriklausomybės metų.

Visuomenės pasipiktinimą sukėlė pernai gruodį internete paviešinti slapti pokalbių įrašai, padaryti per numanomus įtakingų politikų susitikimus su vietos finansų lyderiais.

Šis incidentas buvo pramintas „Gorilos“ skandalu pagal vieną mįslingą veikėją, susijusį su nutekinta informacija.

Skandalas smarkiai aptemdė valdančiosios Slovakijos demokratinės krikščionių sąjungos - Demokratinės partijos (SDKU-DS) reputaciją, todėl tikėtina, kad per rinkimus ją palaikys tik apie 5 proc. balsuosiančiųjų, nors per 2010 metais vykusius rinkimus ši partija surinko daugiau nei 15 proc. balsų.

Jos buvę koalicijos partneriai - etniniams vengrams atstovaujanti partija „Most-Hid“ ir liberali euroskeptiška partija „Laisvė ir Solidarumas“ (SaS) taip pat gali iškristi iš parlamento.

Apklausos rodo, kad „Gorilos“ skandalas buvo naudingas naujoms mažesnėms partijoms, įskaitant tokias kaip „Paprasti žmonės“ ir „99 proc. judėjimas“; pastarojo pavadinimas siejamas su Jungtinėse Valstijose įsiplieskusius antikapitalistų sąjūdžiu „Užimkime Volstritą“ (Occupy Wall Street).

Analitikai prognozuoja, kad rinkėjų aktyvumas šįkart bus apie 50 procentų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių