Škotijos pirmasis ministras pradėjo kampaniją už nepriklausomybę

Škotijos pirmasis ministras Alexas Salmondas penktadienį pradėjo oficialią „Taip“ kampaniją dėl planuojamo referendumo nepriklausomybės nuo Didžiosios Britanijos klausimu, kuris tikriausiai įvyks ne anksčiau kaip 2014 metais.

„Žmonėms, kurie gyvena Škotijoje, labiausiai tinka daryti sprendimus dėl Škotijos“, - sakė A.Salmondas, Edinburge pradėdamas kelių partijų kampaniją „Taip Škotijai“.

„Noriu, kad Škotija būtų nepriklausoma ne dėl to, jog manau, kad esame geresni už bet kurią kitą šalį, bet todėl, jog žinau, kad esame tokie pat geri kaip ir bet kuri kita šalis“, - sakė jis.

Kampanijos atidarymo renginys viename Škotijos sostinės kino teatre įvyko nepaisant to, kad dar nepaskirta paties referendumo data. Referendume rinkėjai turėtų pasirinkti, ar nutraukti daugiau kaip 300 metų trunkančią politinę Anglijos ir Škotijos sąjungą.

Škotų nacionalinės partijos lyderis A.Salmondas nori, kad referendumas vyktų 2014 metų pabaigoje ir siūlė taip pat pateikti trečią galimybę - vis didesnį decentralizavimą.

Britų vyriausybė nori, kad balsavimas dėl atsiskyrimo ar sąjungos išsaugojimo įvyktų greičiau.

„Mūsų oponentai, o jų turime, ... yra turtingi ir įtakingi. Todėl tam, kad laimėtume ir laimėtume įtikinamai, turėsime paskatinti visą Škotijos ... bendruomenę“, - sakė A.Salmondas.

„Ketiname savo argumentus žmonėms pateikti per bendruomeninį agitavimą ir interneto burtus, ir iki to laiko, kai pradėsime 2014 metų kampaniją, ketiname turėti vieną milijoną škotų, pasirašiusių “Škotijos nepriklausomybės„ deklaraciją“, - sakė jis.

„Ir, draugai, jeigu tai pasieksime, laimėsime nepriklausomą Škotiją“, - pridūrė A.Salmondas.

Kampanija už sąjungos su Anglija išsaugojimą turėtų būti pradėta vėliau šiais metais.

Škotijos vyriausybė jau turi įgaliojimus nulemti kai kurias politikos sritis, tokias, kaip sveikatos apsauga ir švietimas, bet gynybos, energetikos ir užsienio politikos klausimus sprendžia Londonas.

Apklausos rodo, kad maždaug 40 proc. škotų pritartų nepriklausomybei, maždaug 10 proc. nėra apsisprendę, o likę 50 proc. jai nepritartų. Į pietus nuo sienos, Anglijoje, apklausos rodo, kad žmonės šiuo klausimu yra daugiausia apatiški.

Britų ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) žadėjo kovoti už Škotijos pasilikimą Jungtinėje Karalystėje.

Škotų nepriklausomybė iškeltų nemažai klausimų, tarp jų – dėl to, kam atiteks pajamos už Šiaurės jūros naftos išteklius, ar Škotija turi tapti respublika, ar išlaikyti karalienę Elizabeth II savo monarche.

Jei nepriklausomybė būtų paskelbta, ji galėtų sukelti rimtų problemų Didžiajai Britanijai, kurią sudaro Anglija, Škotija ir Velsas (Didžioji Britanija savo ruožtu drauge su Šiaurės Airija sudaro Jungtinę Karalystę).

Škotijoje yra dislokuotas britų „Trident“ atominių povandeninių laivų laivynas, pajamos už Šiaurės jūros naftą yra svarbi Britanijos biudžeto dalis, ir, pasak analitikų, Londonui būtų sunkiau išlaikyti svarų balsą tarptautinėse institucijose, tokiose kaip Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba ir Europos Sąjunga (ES).



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių