Situacija dėl J.Tymošenko: Ukraina įsimušė kamuolį į savus vartus

Kijevas nesugebėjo numatyti piktos Vakarų šalių reakcijos dėl elgesio su kalinama buvusia Ukrainos premjere Julija Tymošenko, o šis ginčas gali sugadinti šios šalies vadovavimą Europos futbolo čempionatui, nurodė apžvalgininkai.

Čempionatas, kurį Ukraina organizuoja kartu su Lenkija, turėjo tapti didinga buvusios Sovietų Sąjungos respublikos reklama, tačiau panašu, kad prezidentas Viktoras Janukovyčius įspyrė kamuolį į savus vartus, leisdamas sporto šventę užtemdyti J.Tymošenko bylai.

Austrija paskelbė boikotuosianti visas Ukrainoje vyksiančias rungtynes, o Vokietija gali pasekti Vienos pavyzdžiu.

Į šias rungtynes taip pat neatvyks nei vienas iš Europos Komisijos narių, o keli Europos Sąjungos (ES) šalių vadovai taip pat paskelbė nedalyvausiantys viršūnių susitikime, kurį V.Janukovyčius šį mėnesį organizuoja Jaltoje.

„Ukraina atsidūrė aklavietėje, iš kurios bus sudėtinga išeiti, - sakė Briuselyje įsikūrusio Carnegie (Karnegio) Europos centro analitikė Olga Šumylo-Tapiola. - Ukrainos valdančiųjų logiką sunku suprasti, vertinant sveiko proto kriterijais.“

J.Tymošenko, kuri pernai spalį buvo nuteista kalėti septynerius metus dėl įgaliojimų viršijimo, vėl atkreipė dėmesį į savo priešpriešą su vadžia, praeitą mėnesį paskelbusi bado streiką ir pasiskundusi, kad buvo sumušta kalėjimo prižiūrėtojų.

Įsisukus veiksmingai viešųjų ryšių mašinai, kurios priešakyje atsidūrė telegeniška opozicijos lyderės dukra Jevgenija, įgijusi išsilavinimą Londono ekonomikos mokykloje, Vakarų šalių, vadovaujamų Vokietijos, reakcija buvo griežta.

Akivaizdu, jog šis posūkis V.Janukovyčiaus vyriausybei buvo netikėtas.

Patikimiausias sprendimas, galintis apsaugoti Ukrainą nuo fiasko per Europos futbolo čempionatą - priimti Vokietijos arba Rusijos pasiūlymą: leisti J.Tymošenko išvykti į užsienį gydytis.

Tačiau V.Janukovyčius kol kas neparodė esantis linkę daryti nuolaidų, sakydamas, kad negali kištis į teisinį procesą.

Jis taip atrodo nelinkęs leisti savo varžovei įgyti tremtyje gyvenančios persekiojamos opozicijos lyderės statuso.

Ukrainai atsivėrė unikali galimybė pareklamuoti save: Europos čempionato rungtynės vyks sostinėje Kijeve, patraukliame vakariniame Lvovo mieste, V.Janukovyčiaus gimtajame Donecke ir Charkove.

„Niekas nesitikėjo, kad Vokietija užvirs tokią košę“, - vienas Ukrainos prezidentūrai artimas šaltinis sakė AFP, pripažinęs, kad administracija dar nesugalvojo jokio sprendinio šiai krizei.

„Blogiausia išeitis būtų išleisti Tymošenko gydytis į Vokietiją, kur ji iškart duotų tūkstantį interviu“, - pridūrė šaltinis, pageidavęs neviešinti jo vardo.

Kijeve veikiančiuos Politikos analizių mokyklos direktorius Oleksejus Garanas pridūrė: „Valdžia nereaguoja - priešingai, stumia šią padėtį į aklavietę.“

Ironiška, tačiau Ukrainai teisė organizuoti Europos futbolo čempionatą buvo suteikta, kai šaliai vadovavo buvęs Oranžinės revoliucijos lyderis Viktoras Juščenka, kurį laiką buvęs J.Tymošenko sąjungininku ir svajojęs apie didesnę Kijevo integraciją su ES.

„Niekas ne baisiausiuose košmaruose nesitikėjo, kad Europos politikai vienas po kito atsisakys atvykti į Ukrainą“, - apžvalgininkas Vitalijus Portnikovas rašo svetainėje newsru.ua.

Kol J.Tymošenko šeima ir šalininkai bombardavo žiniasklaidą pranešimais spaudai ir organizavo spaudos konferencijas Europoje, V.Janukovyčiaus komanda atrodė nesiruošianti nuolaidžiauti per šią krizę.

„Tymoshenko veiksmingai naudojant tarptautinę žiniasklaidą ir savo politinę partiją kontaktams su pareigūnais ES sostinėse, Vašingtone ir Maskvoje, Janukovyčiaus vyriausybės biurokratų komanda neturi jokių galimybių, būdama nesusipažinusi ir nepatyrusi Vakarų viešųjų ryšių karuose“, - sakė vienas Ukrainos strategas, pageidavęs neviešinti savo vardo.

Nuotraukų, kuriose matomos mėlynės ant J.Tymošenko pilvo, paskelbimas matomai sudirgino Europos viešąją nuomonę.

Kita vertus, Europos futbolo federacijų asociacija (UEFA) atkakliai vengė įsitraukti į šiuos ginčus.

ES ambasadorius, kuris balandžio 27 dieną paprašė leidimo aplankyti kalėjime J.Tymošenko, tebelaukia valdžios atsakymo.

Panašu, kad Ukraina tik griežtina savo viešą retoriką, o jos URM ketvirtadienį vadino Europos boikotą destruktyviomis pastangomis politizuoti sportą.


Šiame straipsnyje: Julija TymošenkoUkraina

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių