Šiaurės Korėjos branduolinė grėsmė – pirmasis D. Trumpo iššūkis

  • Teksto dydis:

Šiaurės Korėjos ambicijos pasigaminti balistinių raketų, galinčių nuskraidinti branduolinius užtaisus į JAV teritorijoje esančius taikinius, bus pirmasis didelis Amerikos užsienio politikos iššūkis prasidėjus prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) kadencijai.

Likus mažiau nei trims savaitėms iki inauguracijos D.Trumpas jau įbrido į šiuos pavojingus vandenis ir pasiuntė perspėjimą neprognozuojamam diktatoriui Kim Jong Unui (Kim Čen Unui).

Kim Jong Unas savo naujametinėje kalboje paskelbė, kad Šiaurės Korėja planuoja greitai išbandyti tarpžemyninę balistinę raketą (ICBM), galinčią pasiekti JAV teritoriją.

Išrinktasis JAV prezidentas savo ruožtu atsakė jam įprastu būdu - pašaipaus tono "Twitter" žinute, žadėdamas užbėgti už akių bet kokioms Pchenjano pastangoms.

„Šiaurės Korėja ką tik pareiškė pasiekusi branduolinio ginklo, galinčio pasiekti kai kurias JAV dalis, kūrimo galutinius etapus, – rašė jis. – To nebus!“

D.Trumpas nepateikė jokio konteksto savo pažadui, bet jeigu Šiaurės Korėja tęs savo branduolinio ginklavimosi programą, nepaisydama režimui jau paskelbtų sankcijų, Vašingtono ir Pchenjano akistata gali tapti neišvengiama.

"Ar mūsų būsimasis vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas, likus 18 dienų iki jo inauguracijos, pateikė pažadą, kad JAV pradės prevencinį karą prieš KLDR?" - klausė Brookingso (Brukingso) instituto prezidentas Strobe'as Talbottas (Stroubas Talbotas).

Buvęs JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas kalbėjosi su daugeliu ekspertų, nuogąstaujančių, kad D.Trumpo diplomatinės priemonės šioje priešpriešoje gali būti ribotos.

Kadenciją baigiančio JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracija Kim Jong Uno režimo atžvilgiu kliovėsi JAV palaikomų sankcijų politika ir ragino atnaujinti šešiašales derybas.

Neišvengiamas karas?

Per šias derybas Šiaurės Korėja vėl turėtų sėsti prie vieno stalo su Kinija, JAV, Pietų Korėja, Japonija ir Rusija, kad užbaigtų priešpriešą ir paverstų Korėjos pusiasalį nebranduoline zona.

Deja, kitos valstybės, išskyrus Kiniją, iš esmės neturi veiksmingų svertų spausti Pchenjano režimui, o Pekinas priešinasi bet kokioms griežtesnėms priemonėms, galinčioms destabilizuoti kaimyninę šalį.

Iš D.Trumpo pareiškimo galima suprasti, jog jis laikosi minties, kad negalima leisti susiklostyti scenarijui, pagal kurį agresyvus Šiaurės Korėjos despotas, formaliai tebekariaujantis su Vašingtonu ir Seulu po paliaubomis sustabdyto 1950-1953 metų Korėjos karo, įgytų veikiančių ICBM.

Taigi, ar reikėtų manyti, kad karas neišvengiamas, jeigu sankcijos neveiks?

Galbūt kol kas ne, bet JAV kariuomenė, laikanti Pietų Korėjoje beveik 30 tūkst. karių, pastaruoju metu skyrė didesnį dėmesį potencialių ginkluotų veiksmų šiame pusiasalyje planavimui.

"Tai grėsmė, neleidžianti man naktimis miegoti, - sakė vienas aukšto rango Amerikos gynybos pareigūnas. - Pirmiausiai todėl, kad nežinome, ką iš tikrųjų yra sumanęs mielasis lyderis Šiaurės Korėjoje."

Šis savo vardo nepanoręs viešinti pareigūnas praeitą mėnesį sakė, kad JAV vadai galimų karinių veiksmų Korėjoje scenarijus nuolat persvarsto jau 70 metų, bet dabar didžiausią nerimą kelią tarpžemyninių raketų grėsmė.

Robertas Einhornas, iki 2013 metų dirbęs Valstybės departamento specialiuoju patarėju branduolinių ginklų neplatinimo ir ginkluotės kontrolės reikalams, sakė naujienų agentūrai AFP, kad Kim Jong Uno grasinimai išbandyti ICBM nėra nauji.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių