Šiaurės Korėja tęsia naujo atominio reaktoriaus statybą

Šiaurės Korėja matomai tęsia lengvojo vandens atominio reaktoriaus, kuris gali būti naudojamas šios šalies branduolinių ginklų gamybos programoje, statybą, rodo trečiadienį paskelbtos palydovinės nuotraukos.

Reaktoriaus statybos pažangos ženklų buvo pastebėta tuo metu, kai didėja tarptautinės bendruomenės nerimas, jog uždara komunistinė valstybė planuoja atlikti dar vieną savo atominio užtaiso bandymą.

Kita vertus, ekspertai mano, kad naujasis reaktorius tikriausiai gali pradėti veikti ne anksčiau nei po kelerių metų.

Komercinių palydovų balandžio 30 dieną padarytos nuotraukos, kurios buvo išanalizuotos Jungtinėse Valstijose įsikūrusio Johnso Hopkinso (Džonso Hopkinso) universiteto JAV ir Korėjos instituto, rodo naujojo reaktoriaus statybų pažangą Jongbjono branduoliniame komplekse: statybų aikštelėje atsirado naujų betono ir plieno konstrukcijų, dengiamas bloko stogas.

„Panašu, kad Šiaurė galimai artėja prie reaktoriaus sandariojo korpuso statybų pabaigos“, - sakoma žinutėje, kuri   buvo paskelbta šio instituto svetainėje 38north.org.

Šio reaktoriaus ir urano sodrinimo įmonės statyba „yra svarbus ženklas, jog Šiaurė ketina ateityje didinti savo branduolinių ginklų atsargas“, pridūrė institutas.

Tačiau pranešime nurodoma, kad mažai tikėtina, jog šis reaktorius gali būti parengtas eksploatuoti anksčiau nei 2014-2015 metais, nes Šiaurės Korėja dar turi įrengti sunkiąją įrangą, įskaitant turbinų varomą generatorių.

Šiaurės Korėja apie savo naujo reaktoriaus statybą pirmąkart paskelbė 2010 metais į šią šalį atvykusiems JAV mokslininkams, taip pat aprodė jiems urano sodrinimo įmonę, kurioje esą gaminamas mažai prisodrintas branduolinis kuras naujajai jėgainei.

Nors teigiama, kad abu kompleksai yra civiliniai, skirti elektros energijos gamybai, sodrinimo įmonė gali būti pritaikyta gaminti smarkiai prisodrintą uraną, tinkamą atominėms bomboms. Mokslininkai nurodo, kad lengvojo vandens reaktorius taip pat gali būti naudojamas plutoniui gaminti.

Šiaurės Korėja, kurios branduoliniuose užtaisuose naudojamas plutonis, yra išbandžiusi jau dvi savo branduolines bombas ir užsiminė galinti atlikti trečiąjį sprogdinimą.

Jauno Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) režimas žadėjo sustabdyti branduolinius ir balistinių raketų bandymus, taip pat urano sodrinimą, pagal vasario 29 dieną pasirašytą sutartį su Jungtinėmis Valstijomis.

Tačiau ši sutartis greitai žlugo, kai Pchenjanas balandžio 13 dieną nesėkmingai paleido raketą, esą turėjusią iškelti kosminį palydovą.

JAV pareigūnai teigia, kad šis raketos startas buvo paslėptas ilgojo nuotolio balistinės raketos bandymas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių