Sergejus Sobianinas: kelias iš Tiumenės į Maskvą

Jeigu Maskvos miesto dūma ketvirtadienį sutiks su Rusijos prezidento siūlymu, naujuoju šalies sostinės meru taps vicepremjeras Sergejus Sobianinas - "stiprus ūkinis vadovas" iš Tiumenės srities.

Maskvos dūmos pirmininko pavaduotojas ir "Vieningosios Rusijos" frakcijos vadovas Andrejus Metelskis nurodė, kad "Vieningosios Rusijos" atstovai balsuos už S.Sobianino patvirtinimą.

Kadangi "Vieningoji Rusija" turi sostinės parlamente daugumą - 32 vietas iš 35, tai A.Metelskio pareiškimas rodo, kad sostinės mero postas S.Sobianinui faktiškai garantuotas.
Savo ruožtu dūmos pirmininkas Vladimiras Platonovas pabrėžė, jog jeigu S.Sobianinas bus patvirtintas, Maskva gaus naują merą jau tą pačią dieną.

"Meras pradės eiti pareigas, kai duos priesaiką. Numatoma surengti priesaikos ceremoniją ketvirtadienį 18 valandą", - sakė dūmos pirmininkas.

Sergejus Sobianinas, kuris pastaruosius penkerius metus dirbo petys į petį su Rusijos ministru pirmininku Vladimiru Putinu, gimė 1958 metų birželio 21 dieną Tiumenės srities Beriozovo rajono Niaksimvolės kaime.

Būsimasis Maskvos meras 1980 metais baigė Kostromos technologijos instituto mechanikos fakulteto neakivaizdinį skyrių, o po devynerių metų įgijo išsilavinimą Sąjunginiame teisės neakivaizdiniame institute.

Baigęs institutą kurį laiką dirbo šaltkalviu, o paskui vadovavo Tiumenės srities Kogalymo gyvenvietės butų komunaliniam ūkiui. Tuo pačiu laiku S.Sobianinas pradėjo karjerą "partine linija".

Devintojo dešimtmečio pabaigoje jis gauna Chantų-Mansių SSKP apygardos komiteto organizacinio skyriaus vedėjo pavaduotojo pareigas, o 1991 metais yra paskiriamas Kogalymo meru.

Nuo to laiko prasideda S.Sobianino kelias į Tiumenės srities - vieno svarbiausių šalies naftos gavybos regionų - gubernatoriaus postą.

1993 metų lapkričio mėnesį S.Sobianinas buvo paskirtas į Chantų-Mansių autonominės apygardos - dar vieno labai svarbaus naftos regiono - gubernatoriaus pirmojo pavaduotojo postą. Paskui du kartus - 1994 ir 1996 metais - buvo išrinktas Chantų-Mansių autonominės apygardos pirmininku, o 1996 metais tapo Federacijos Tarybos nariu.

2000 metų liepą S.Sobianinas buvo paskirtas tuometinio Rusijos prezidento V.Putino įgaliotojo atstovo Uralo federalinėje apygardoje pirmuoju pavaduotoju.

2001 metų sausį S.Sobianinas išrinktas Tiumenės srities gubernatoriumi. Per rinkimus jis gavo 52,22 proc. rinkėjų balsų.

Po ketverių metų tiesioginiai regionų vadovų rinkimai Rusijoje buvo panaikinti, bet S.Sobianino kandidatūra visiškai tenkino Kremlių, ir jis Tiumenės gubernatoriumi buvo paskirtas antrajam laikotarpiui.

Tačiau jo pabaigos S.Sobianinas nesulaukė - 2005 metų lapkritį V.Putinas paskiria jį dirbti prezidento administracijos vadovu.

Savo sprendimą V.Putinas paaiškino tuo, kad būtina didinti darbo socialinėje ir ekonominėje srityje efektyvumą.

"Jūs žinote, kad Rusijos turtą didins Sibiras, todėl prezidento administracijos vadovu paskirtas Tiumenės srities gubernatorius Sergejus Sobianinas", - sakė tuometinis prezidentas apie naują savo administracijos vadovą.

Daugelis politikų apibūdino tuometinį buvusio Tiumenės gubernatoriaus paskyrimą kaip Kremliaus rodomą norą įvesti į šalies vadovybę regionų lyderius.
V.Putino aplinkoje išeivis iš Tiumenės srities S.Sobianinas buvo reta išimtis iš "Piterio klano".

V.Putino administracijos vadovo poste S.Sobianinas pakeitė Dmitrijų Medvedevą, kai šis tapo vyriausybės pirmininko pirmuoju pavaduotoju ir vienu iš dviejų pagrindinių pretendentų į prezidento postą.

Kai kurie politikai politologai manė, kad S.Sobianinas, būdamas patyręs gubernatorius ir administracijos darbuotojas, visiškai galėjo pats tapti V.Putino įgaliojimų prezidento poste perėmėju.

Tačiau vietoj to - po D.Medvedevo pasiūlymo į šalies vadovo postą - S.Sobianinas tampa jo rinkimų štabo vadovu.

2008 metų gegužę S.Sobianinas buvo paskirtas vicepremjeru ir vyriausybės, kuriai vadovauti perėjo V.Putinas, administracijos vadovu. Šias pareigas jis eina iki šiol.
Šių metų spalio 16 dieną D.Medvedevas vicepremjero S.Sobianino kandidatūrą pasiūlė į Maskvos mero postą, kuris atsilaisvino, kai buvo atleistas Jurijus Lužkovas.

J.Lužkovas, kuris iš 74-erių savo metų 18 praleido mero kėdėje, pats atsistatydinti nepanoro ir pasirinko atvirą susipriešinimą su Kremliumi, jį aktyviai rėmė ir žmona Jelena Baturina, tapusi per J.Lužkovo vadovavimo sostinei metus turtingiausia Rusijos moterimi.

J.Lužkovas rugsėjo pabaigoje atėjo į darbą po savaitės atostogų užsienyje, pareikšdamas, kad pasiryžęs dirbti, kol baigsis dar V.Putino skirtas jam įgaliojimų terminas 2011 metais.
D.Medvedevas, tuo metu būdamas Kinijoje, atleido J.Lužkovą dėl to, kad jis, kaip miesto vadovas, prarado jo pasitikėjimą.

Rusijos vadovas kelia S.Sobianinui užduotį spręsti maskviečių socialinius klausimus, kovoti su automobilių spūstimis ir korupcija.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių