Separatistinis Kalnų Karabachas penktą kartą renka parlamentą

Nuo Azerbaidžano atsiskyrusiame Kalnų Karabache sekmadienį vyksta penktieji parlamento rinkimai nuo vienašališko nepriklausomybės paskelbimo.

Europos Sąjunga (ES) šio balsavimo į separatistinio Kaukazo regiono Nacionalinį Susirinkimą nelaiko legitimiu. Azerbaidžanas, kuris yra prisiekęs susigrąžinti Kalnų Karabacho kontrolę, pasmerkė rinkimus kaip neteisėtus.

„Rinkimai Armėnijos okupuotame Karabache pažeidžia Azerbaidžano konstituciją ir tarptautinės teisės normas“, – anksčiau šią savaitę sakė Azerbaidžano rinkimų komisijos pirmininkas Mazairas Panachovas.

Nei viena šalis – net ir Armėnija – oficialiai nėra pripažinusi Kalnų Karabacho nepriklausomybės.

Nuo musulmoniško Azerbaidžano armenų krikščionių valdomas separatistinis Kalnų Karabachas atsiskyrė po praėjusio dešimtmečio pradžioje vykusio nuožmaus karo, per kurį žuvo apie 30 tūkst. žmonių, o dar apie milijonas buvo priverstas palikti savo namus.

Armėnija ir Azerbaidžanas oficialiai nėra nutraukusios karo dėl Kalnų Karabacho, ir šis konfliktas tebėra didelės įtampos šaltinis Pietų Kaukaze, įsiterpusiame tarp Turkijos, Irano ir Rusijos.

Separatistiniame anklave dėl 33 parlamento vietų kovoja keturių partijų kandidatai. Viena Nacionalinio Susirinkimo kadencija tęsiasi penkerius metus. Apžvalgininkų teigimu, balsavimą laimės provyriausybinė partija „Laisvoji tėvynė“ ir Demokratinė Arcacho partija. Šios dvi politinės jėgos ir anksčiau kontroliavo parlamentą. Rinkimuose dar dalyvauja Armėnijos revoliucinė laisvės partija („Dašnakcutiun“) ir Karabacho komunistų partija.

Kalnų Karabache 6 val. vietos laiku iš viso buvo atidaryta 272 rinkimų apylinkės. Dar vienas balsavimo punktas veikia ir Jerevane. Balsavimas vyks iki 18 val. vietos laiku. Kad rinkimai būtų pripažinti teisėtais, juose turi dalyvauti mažiausiai 25 proc. iš maždaug 90 tūkst. balsavimo teisę turinčių žmonių.

Separatistinio regiono prezidentas Bako Saakianas šeštadienį sakė, kad šis balsavimas „yra reikšmingas įvykis plėtojant demokratiją, žmogaus teises ir pilietinę visuomenę“. Savo ruožtu dabartinis parlamento pirmininkas Ašotas Gulianas sakė esąs optimistiškai nusiteikęs dėl Kalnų Karabacho respublikos (KKR) tarptautinio pripažinimo, ir teigiamai vertino tarptautinių stebėtojų buvimą rinkimuose.

Nacionalinio Susirinkimo vadovas pažymėjo, kad Karabacho parlamentas turi išplėsti savo tarptautinius ryšius, siekdamas pažangos dėl regiono tarptautinio pripažinimo. Komentuodamas neigiamą Azerbaidžano poziciją dėl rinkimų Kalnų Karabache A.Gulianas pažymėjo, kad toks Azerbaidžano požiūris jau nieko nestebina. Drauge jis pridūrė, jog Azerbaidžanui „laikas įprasti prie to, kad nepriklausoma respublika, kuri gyvuoja jau beveik 20 metų, sprendžia savo klausimus savarankiškai, nesižvalgydama į gretimos šalies pageidavimus“.

Kaip pranešė parlamento rinkimų spaudos centras, balsavimą stebi maždaug 120 tarptautinių stebėtojų iš 15 šalių, taip pat maždaug 60 užsienio ir vietos žurnalistų.

B.Saakianas šeštadienį priėmė Slovakijos parlamento narį, buvusį parlamento pirmininką Františeką Mikloško, kuris atvyko į Kalnų Karabachą kaip stebėtojas. Kalnų Karabacho lyderis labai gerai įvertino nešališką Slovakijos požiūrį į rinkimus ir tai, kad juos stebėti atvyko „toks patyręs politinis veikėjas“.

Savo ruožtu F.Mikloško pareiškė, kad itin didelę reikšmę teikia demokratijos plėtotei Kalnų Karabacho respublikoje ir pridūrė, kad čia sprendžiama Europos ateitis.

ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton anksčiau šią savaitę nurodė, kad užsitęsęs konfliktas dėl Kalnų Karabacho turi būti išspręstas derybomis.


Šiame straipsnyje: Kalnų Karabachas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių