Senatas uždegė žalią šviesą istoriniam Volstrito reformų įstatymui

JAV Senatas ketvirtadienį galutinai pritarė įstatymo projektui dėl finansinio reguliavimo, numatančio didžiausio masto reformą šioje srityje nuo praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio Didžiosios depresijos.

Šio įstatymo projekto priėmimas yra istorinė pergalė prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai), kuris Volstrito reformą laiko vienu iš svarbiausių savo vidaus politikos uždavinių.

Prezidentas, kuris 2 300 puslapių įstatymo projektą turėtų pasirašyti kitą savaitę, žadėjo, kad ši reforma padarys galą "šešėliniams susitarimams", kurie privedė prie 2008 metų pasaulio ekonomikos nuosmukio, nugramzdinusio JAV ekonomiką į gilią, bedarbių gretas didinančią depresiją.

Įstatymo projektui, kuriuo įvedami apribojimai bankams ir sukuriama nauja finansinių paslaugų vartotojų apsaugos sistema, buvo priimtas 60 balsų prieš 39 - iš esmės pasidalijus pagal partijas.

Kalbėdamas po balsavimo Senate B.Obama Baltuosiuose rūmuose sakė, kad šis įstatymo projektas pažabos Volstrito "neatsakingumą" ir saugos finansinių paslaugų vartotojus nuo didžiųjų bankų "triukų ir spąstų".

Pasak prezidento, tai reforma, "kurią įvykdžius mokesčių mokėtojai daugiau niekada nemokės už Volstrito klaidas iš savo kišenės".

Prezidentas amerikiečiams, nepatikliai žiūrintiems į tai, kaip jis sprendžia ekonomikos krizę, sakė, kad naujasis įstatymas suriš rankas "nesąžiningiems" nekilnojamojo turto paskolų teikėjams, kurie nemažai prisidėjo, kad kiltų ši krizė, ir duos pradžią "pažangiai, naujoves diegiančiai ir konkurencingai ekonomikai", kuri bus atsparesnė panikai.

Jis taip pat pabrėžė, kad sąžiningam ir atviram verslui reforma nekelia jokios grėsmės. "Ji suteikia konkretumo visiems - ir bankininkams ir ūkininkams, verslo savininkams ir vartotojams, - sakė B.Obama. - Jeigu jūsų verslo modelis nesusijęs su vartotojų apgaule, galite nebijoti šios reformos".

Šis svarbus dokumentas pagal pagrindinių jo rėmėjų - Atstovų Rūmų nario Barney Franko (Barnio Frenko) ir senatoriaus Chriso Doddo (Kriso Dodo) - pavardes veikiausiai gaus "Franko-Doddo įstatymo" pavadinimą.

Kai jį kitos savaitės pradžioje pasirašys B.Obama, po to reikės priimti 243 įvairius, naujo įstatymo numatytus poįstatyminius aktus.

Įstatymu siekiama mažinti finansų sistemai kylančią riziką, suteikti reguliavimo institucijoms daugiau bankų ir finansų įstaigų priežiūros įgaliojimų ir teisę likviduoti didelius probleminius bankus.

Šio dokumento priėmimas yra antra reikšminga pergalė įstatymų leidybos srityje B.Obamai, kuris kovą po metus trukusios įtemptos politinės dramos pasirašė istorinį įstatymą dėl šalies sveikatos apsaugos sistemos reformos. Tačiau prezidento sąjungininkams demokratams dėl rinkėjų nepasitenkinimo gresia sutriuškinimas lapkritį vyksiančiuose kadencijos vidurio rinkimuose.

Griežtą Amerikos politinės sistemos poliarizaciją patvirtino faktas, kad vos trys iš 41 respublikonų senatoriaus prisijungė prie 55 demokratų bei jų dviejų nepriklausomų sąjungininkų ir balsavo už finansų reguliavimo įstatymo projektą.
Prieš šį dokumentą pasisakė vienas demokratas.

Senato respublikonų mažumos lyderis Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas) pareiškė, kad reforma sukels nepaprastai sunkių nenumatytų padarinių, sustabdys augimą ir esant giliai depresijai dėl jos dar daugiau žmonių neteks darbo.
Tuo tarpu Senato demokratų daugumos lyderis Harry Reidas (Haris Ridas) sakė: "Skiriame Volstritui griežčiausią priežiūrą, kokios jis nėra turėjęs, tačiau ne siekdami jį pažaboti, o siekdami patus apsisaugoti".

"Kongreso priimtas teisės aktas dėl finansų reguliavimo reformos yra būtinas ir toli siekiantis žingsnis užkirsti kelią neseniai vykusios finansų krizės pasikartojimo galimybei", - savo ruožtu nurodė JAV Federalinės rezervų sistemos pirmininkas Benas Bernnake (Benas Bernankė).

Atstovų Rūmai priėmė šį įstatymo projektą, kuris Kongrese svarstytas nuo rudens, dar birželio 30 dieną. Dauguma radikaliausių apribojimų bankams per svarstymus buvo gerokai sušvelninti.

"Daugiau nei metus kovojome dėl reformos, ir šiandien pagaliau galime švęsti (pergalę)", - sakė nevyriausybinių organizacijų susivienijimo "Amerikiečiai už finansinę reformą" ("Americans for Financial Reform") vykdomoji direktorė Heather Booth (Heder But).

Pasak jos, suderintas įstatymo projektas tapo kur kas stipresnis.

"Žmonės iškovojo pergalę: dabar mūsų būsto paskolos nebus spąstai, smulkieji verslininkai, paėmę paskolą, nebus įvaryti į kampą, spekuliantai slapta nedominuos ekonomikoje, keldami grėsmę mūsų santaupoms ir paskoloms, senatvei taupomoms lėšoms", - sakė H.Booth ir pridūrė: "Dabar mes turime priemonių ateityje įveikti tokias krizes".

Volstritas B.Obamos reformai smarkiai priešinosi. Didelės dalies finansininkų nuomone, jų išlaidos, kurių bus įvedus naujas reguliavimo priemones, netikslingos.
"Kaina bus didelė visiems - galiausiai tai turės įtakos ekonomikai, darbo našumui ir nedarbo lygiui", - mano juridinės bendrovės "Skadden Arps" partneris Williamas J.Sweetas (Viljamas Dž.Svitas).

Pasak jo, vienas svarbiausių naujo įstatymo įsigaliojimo padarinių - gerokas paskolų pabrangimas, kuris atsilieps ne tik finansų institutams, bet ir jų paslaugų vartotojams, eiliniams piliečiams.


Šiame straipsnyje: Barackas ObamaJAV Senatas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių