Rusijos teismas parodos „Uždraustas menas“ organizatoriams skyrė pinigines nuobaudas

Maskvos Tagankos teismas pirmadienį A.Sacharovo centre surengtos parodos "Uždraustas menas-2006" organizatorius pripažino kaltais dėl religinės nesantaikos kurstymo ir skyrė jiems pinigines nuobaudas.

Buvusiam A.Sacharovo centro direktoriui Jurijui Samodurovui buvo priteista sumokėti 200 tūkst. rublių (18 tūkst. litų) nuobaudą, o antrasis teisiamasis šiame prieštaringai vertinamame teismo procese - buvęs Tretjakovo galerijos naujausių srovių skyriaus vedėjas Andrejus Jerofejevas - teismo sprendimu turi sumokėti 150 tūkst. rublių (13,4 tūkst. litų) nuobaudą.

Parodos organizatoriai, nuteisti už tai, jog surengę provokacinio meno parodą kurstė religinę neapykantą, pareiškė, kad nesutinka su teismo nuosprendžiu.

"Apskųsime", - pareiškė žurnalistams A.Jerofejevas.

J.Samodurovas savo ruožtu sakė, kad ketina paduoti kasacinį skundą dėl teismo sprendimo.

"J.Samodurovas ir A.Jerofejevas padarė veikas, nukreiptas į nacionalinės nesantaikos ir vaidų kėlimą", - sakė Tagankos rajono teismo teisėja Svetlana Aleksandrova, skelbdama nuosprendį.

Kaip pažymima dokumente, parodos eksponatai įžeidė tikinčiųjų jausmus.

Idėja surengti parodą nuosprendyje pavadinta "nusikalstamu sumanymu", kurį įgyvendino teisiamieji, panaudodami savo profesines žinias meno srityje.

Teismas taip pat pažymėjo, kad darbuose būta necenzūrinių žodžių.

Per šalių ginčus birželio 12 dieną valstybės kaltintojas pareikalavo nuteisti abu kaltinamuosius trejų metų laisvės atėmimu gyvenvietės tipo kolonijoje.

Ši byla privertė sunerimti žmogaus teisių aktyvistus.

Parodoje, be kitų darbų, buvo galima išvysti Jėzaus Kristaus su peliuko Mikio galva atvaizdą, taip pat "Coca-Cola" reklamos parodiją su šūkiu "Tai mano kraujas".

Kūrinius galima buvo pamatyti tik per specialias akutes sienoje - tokiu būdu parodos organizatoriai leido suprasti, kad žiūrėti ekspoziciją gali tik tie, kurie labai nori.

Ultranacionalistinė ortodoksų organizacija "Tautos susirinkimas" pateikė skundą ir buvo pradėtas tyrimas.

2008 metais A.Jerofejevui ir J.Samodurovui buvo pareikšti kaltinimai, kad jie piktnaudžiaudami tarnybine padėtimi kurstė religinę neapykantą.

A.Jerofejevas prieš verdikto paskelbimą sakė, kad paroda nebuvo nukreipta prieš Ortodoksų Bažnyčią, o tiesiog buvo protestas prieš stiprėjančią cenzūrą mene.

"Maniau, jog sulauksime neigiamos reakcijos iš kultūros ministerijos ir kitų institucijų, bet ne iš Bažnyčios ar fašistų", - sakė jis agentūrai AFP.

"Visuomenė serga. Ji vis dar turi problemų su savo atspindžiu veidrodyje - menu", - pridūrė A.Jerofejevas.

J.Samodurovas savo ruožtu pareiškė, kad paroda iškėlė svarbų klausimą: "Reikėjo apginti teisę parodyti tuos darbus, kuriuos patys kuratoriai vertina kaip tikrus, nepriklausomai nuo bet kurių išorinių vertinimų".

"Objektyviai religinei sąmonei tokia meninė kalba - tai šventvagiška ir įžeidžiama. Bet kokia prasme: musulmonams įžeidžiama, kad dievas turi sūnų, ateistams, kad yra dievas", - pažymėjo jis.

"Šiuolaikinio meno kalba, kuri iš esmės pagrįsta sujungimu vienoje erdvėje to, kas egzistuoja įvairiose, Bažnyčios požiūriu, yra šventvagiška. Religinių ir pasaulietinių dalykų konfliktas - kultūroje tai turi būti atskirta. Žmonių, kurie vaikšto į teismą, anksčiau nedomino tai, kas vyksta muziejuose", - pridūrė J.Samodurovas.

Tuo tarpu Olegas Kasinas, skundą pateikusio "Tautos susirinkimo" atstovas, gynė sprendimą imtis teisinių priemonių, teigdamas, kad jį papiktino paroda, kurioje buvo eksponuojami "antikrikščioniški" atvaizdai.

"Jei patinka nevaržoma saviraiška, galima daryti tai namuose, pasikvietus artimų draugų", - sakė jis.

"Tačiau nuo to momento, kai tokia paroda pradedama eksponuoti viešoje vietoje, ir ypač jei joje esama įžeidžiamų dalykų, tai jau yra ne menas, o provokacija", - pridūrė O.Kasinas.

Praėjusią savaitę trylika garsių rusų menininkų, įskaitant sovietinių laikų disidentus Ilją Kabakovą ir Eriką Bulatovą, paskelbė prezidentui Dmitrijui Medvedevui adresuotą atvirą laišką, prašydami jį "skubiai užbaigti šį teismo procesą".

"Apkaltinamasis nuosprendis... būtų nuosprendis visam Rusijos šiuolaikiniam menui ir dar vienas žingsnis link kultūrinės cenzūros įvedimo", - rašoma laiške.

Praėjusį mėnesį į kaltinamųjų pusę stojo kultūros ministras Aleksandras Avdejevas, pareiškęs, kad jie "neperžengė įstatymo raudonosios linijos".



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių